HomeMade

Pełna wersja: Paraset zaczynamy...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
To teraz ja sie pochwalę ( o ile zdjęcia wejdą na forum bo oststnio nie bardzo mi to wychodzi) Tak to u mnie wygląda.
i kolejne zdjęcie
No i kolejne...
i czwarte...
no i szóste oststnie...
Ja zamierzam zamiast "klasycznego" podłaczenia zasilania użyć gniazda przyłaczeniowego od lampy przemysłowej. Takie lampy spotykane są w halach produkcyjnych i sukcesywnie wymieniane a wykręcenie takiego sprowadza sie do jednej śrubki. Poza tym zamierzam zastosować oddzielny klucz a nie montowany wewnątrz bo... za mało jest miejsca. A dlatego że muszę zastosowac inny kondensator dostrojczy. Po prostu nie mam takiego jak potrzeba i niepodobna go znaleźć! Obszukałem chyba pół Polski i nie ma... taka karma. Obudowa wykonana jest z blachy ocynkowanej o grubośći ok 1,5 mm i zanitowana nitami a docelowo ma byc polutowana cyną 30% ( taką do rynien) podobnie jak i wewnętrzne chassis. Otwory nawiercone zostały według jednego z rysunków. Okazuje się sze jeden z rysunków to szablon który po wydrukowaniu na papierze "wyklejance" mozna spokojnie przylkeic do blachy i wiercić. Takie wydruki stosowane są w zakłądach produkcyjnych przy projektowaniu nowych rzeczy. Wystarczy zapytać technologa. Jeśli dostanę oryginalny kondensator to może dokończę robotę... Jeśli nie to pozostaja dwa wyjścia czyli zastosować większy kondensator( 260 PF) i skrócić go kondensatorem 160 pF, lub przerzedzić płyty. Jeśli w szereg z kondensatorem 260 pF wstawimy w szereg 160 pF to uzyskamy zmienny kondensator 100 pF ( teoretycznie) No ale jeszcze szukam tego właściwego. Jak Wam się podoba?
Pozostaje jeszcze zasilacz, ale tu mam trafo od odbiornika Stolica plus prostownik, daje to jakieś 320 V DC. Dodatkowo mam tam 6,3V AC do grzejników lamp. Wykonam to w podobnej obudowie jak Parasete ale mniejszej i z podwójnym wyłączaniem czyli Zarzenie sobie, a anodowe sobie. A to dlatego że nie zamierzam stosować lampy AZ1 a tylko diody krzemowe plus elektrolity i bleedery. To na razie tyle. Cool
Piątka z plusem.
Witam
Koledzy jakie żarówki stosujecie w swoich Parasetach?
.Ja założyłem " latarkowe" na 3,5V i słabo się świecą.
Mam co prawda za niskie nap. anodowe ale buduję inny zasilacz może będzie lepiej.
Grzegorz SP7NEK
No niestety ale żarówki będą słabo świecić bo masz jako zasilenie dla nich jeden zwój. No to ile tego napięcia tam odłożysz? Tyle co nic. Poza tym te żarówki zabierają część mocy z nadajnika podczas pracy i proponuje po zestrojeniu je wykręcić tak aby nie świeciły podczas QSO a tylko podczas strojenia. Według moich obliczeń nadajnik maksymalnie emituje jakieś 18 Wat. No a ile biorą żarówki? Wystarczy policzyć... czyli za dużo. Co do zasilacza. Weź zastosuj trafo od Stolicy lub innego podobnego "Mazura". W układzie z jedna lampą lub dwiema zasilacz oryginalny potrafi dać 320 do 330Volt. Wystarczy aż nadto.
Witam
żarówki latarkowe są na prąd 300 mA a zastosować żarówki od radiostacji RBM1
2,5 V i prąd 75mA.
Pozdrawiam Stanisław SP1CWL.
Witam
Żarówek od RBMki troszkę mi szkoda.Na którejś stronie anglojęzycznej czytałem że te nisko napięciowe po dobrym zestrojeniu natychmiast się spaliły.
Teraz będzie trafo 2 połówki po 270V jałowego więc powinno wystarczyć.Na dniach kończę obudowę do zasilacza .Zobaczymy co wyjdzie.

Muszę zobaczyć jak wstawia się na fforum zdjęcia to pochwalę się moin "wyrobem"
A wszystko dlatego że na Łosiu 2022 kupiłem 2 kondensatory po 100pF i ładny przełącznik z kulką na dżwigni..Jeden kondensator wcześniej zdobyłem.Reszta to zasoby szufladowe i jakieś "przydasie".
Pozdrawiam.
Witam
Pewnie to nie zadziała.

[attachment=17745]
[attachment=17745]
Witam
Pewnie to nie zadziała.
[attachment=17746]
Świetna robota
podoba mi się i na pewno zadziała.
Powodzenia.
Witam Kol. Stanisławie
Dziękuję za dobre słowo.
On już działa.Ale teraz będzie "dopieszczany".
Muszę kupic kondensatory elektrolityczne i je elegancko opakować.Poprawić cewkę odbiornika.
Mam problem bo sygnał mcz jest "zabrumiony"Może to byc wina elektrolitów bo na szybko zainstalowałem takie składaki , albo dławik wcz będzie wwymagał poprawki bo ma za małą indukcyjność.
Kupiłem 2 lampy 6P6s na zapas bo w tej chwili mam założona lampę wyciągniętą z odbiornika R250m.A to jest kanibalizm.
Pozdrawiam Grzegorz.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie