HomeMade

Pełna wersja: LNA 2 m
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam
Ponieważ trapiła mnie konieczność zbudowania czegoś sensownego na 2m popełniłem ciekawą konstrukcję, którą wykonałem w kilku egzemplarzach i stwierdzam jej powtarzalność. LNA na scalaczku o szumach na poziomie 0,5 dB, z pięknie dopasowanym wejściem (S11) i wyjściem (S22) oraz sporym wzmocnieniem (S21). W razie pytań pozostaję w dyspozycji.
Dodam tylko, że to element wzmacniający, który na wejściu będzie doposażony w filtr, który skutecznie wytnie "boki" ze spektrum. Założenia dla filtru : tłumienie w paśmie przepustowym poniżej 0,5 dB i konstrukcja powielalna.

Pozdrawiam
Stefan
Witaj,
przepraszam za opoznienie ale od dluuuugiego czasu nie zagladalem na SP-HM Wink

Po pierwsze, to pozostawianie wejscia MMICa wiszacego "w powietrzu" to proszenie sie o zniszczenie przez elektrycznosc statyczna. Jakikolwiek sposob zabezpieczenia lub jeszcze lepiej przeorganizowanie ukladu wejsciowego tak, aby byla na stale indukcyjnosc do masy jest duzo lepszym rozwiazaniem.
Po drugie 7805 nie jest dobrym stabilizatorem do takich zastosowan - pomysl raczej nad czyms niskoszumnym.
Po trzecie warto dodac filtr SAW na wyjsciu - sa do kupienia w sensownej cenie.
Po czwarte S11 pokazane jest bez kalibracji toru pomiarowego.

Gdybys chcial porownac pomiary szumow, to sluze pomoca - mam HP8960B + glowice sprawdzone do 24 GHz.

pz
Witaj,
generalnie uwagi sa ok ale na wejsciu jest BPF ktory ma obydwa wrota zwarte dla DC (na schemacie jest tylko LNA jako pierwszy czlon, podlaczenie takiego LNA bez filtra jest nie rozsadne). Wszystkie pomikary wykonane sa po kalibracji (jaki jest sens mierzyc wielkosc bez kalibracji Smile).
Szumy scalaczka to 0,4 dB (zmierzone) natomiast calosci wieksze z uwagi na wprowadzone tlumienie przez BPF. Konstrukcja moim zdaniem udana i ostatnio testowana z radiem recznym (tak tylko dla wlasnej satysfakcji) i uwazam ze wszystko jest ok.

Pozdrawiam
Stefan
A można prosić coś bliższego na temat tego BPF? Może jakiś schemacik allbo lepiej wyniki pomiarów lub chociażby symulacja. Szczególnie parametr Return Loss (SWR) byłby interesujący.
Nie wydaje mi się żeby BPF na wejściu LNA był szczęśliwym rozwiązaniem. Taki filtr daje się na wyjściu wzmacniacza i to poprzedzony tłumikiem 3-6dB. Stąd moje pytanie..
Witam
A jakie to zadanie pełni filtr na wyjściu "zatkanego"wzmacniacza Smile
Generalnie jest to moja idea i jeżeli ktoś ma inną to dlaczego nie...
Wyszedłem z założenia, że wycinam pasmo z broadcast'u i dopiero wzmacniam sygnał pożądany. Lepszy filtr na wejsciu z S21 na poziomie - 0,8 dB niż kupione LNA od wiodących dostawców z S11 na poziomie -3dB. Ponieważ dostępne kontrukcje są nic nie warte (moim zdaniem) zaproponowałem inne rozwiązanie, może lepsze Smile
Filtr na 2 m jest trudny do wykonania (nie mam schematu tylko foto), natomiast na 70 cm idzie jak po maśle Smile Oczywiście poniżej przykładowe uzyskane wyniki.
[attachment=12937]
Trudno to komentować, ale najskuteczniejsza metoda to uczyć się na własnych błędach.
_____
Poniżej charakterystyka trzyobwodowego filtru helikalnego jaki użyłem w moim LNA na 2m z PGA103+ . Filtr kostrukcyjnie b. podobny do tego:
http://ok1uga.nagano.cz/pp144.htm

Pomiary wykonane dzięki uprzejmości Mariusza SP9HSQ
İmage
Od wskazań trzeba odjąć 10dB włączonego w szereg tłumika.

# Nie wiem dlaczego nie działa powiększenie obrazka. Jak dojdę do tego spróbuję go jeszcze raz podpiąć#

Mam jeszcze pomiary RL (SWR) ale tak na szybko ich nie znajdę.
Filtr jest zapięty od strony wyjścia i w takiej konfiguracji wzmacniacz jest stabilny. PGA103+ niewiele odbiega podstawowymi parametrami od zastosowanego przez Ciebie MMiCa. Wzmacniacz nie jest blokowany sygnałami lokalnych wilelokilowatowych czeskich i słowackich stacji kontestowych. Testowany był w lokalizacji odległej o około 100m od nadajnika RMF na Klimczoku bez jakichkolwiek negatywnych efektów.
Alez kazdy komentarz niosacy nowe idee jest na wage zlota... Ja po prostu przedstawilem swoja idee, ktora jest powielalna, niestety trzeba miec na uwadze ze koszt takiego LNA z BPF to spory wydatek, ale jezeli chce sie uslyszec sygnaly jeszcze nie nadane to Smile
Poza tym jak sprawdzic czy zamontowane LNA nie podlega negatywnym wplywom silnych sygnalow ... No coz zatem do uslyszenia
Pozdrawiam
Stefan
Zwracam uwagę na to co ma wytłumić w dzisiejszych czasach BPF.
Wcześniej był jedynie problem z nadajnikami UKF 87,5-108MHz. Wystarczała jedna cewka na wejściu, a w przypadkach skrajnych dodatkowy filtr górnoprzepustowy.
W dzisiejszych czasach doszły emisje silnych nadajników telewizyjnych MUX-8 i DAB pracujących w zakresie 174-230MHz. Emisji tych nadajników i zakłóceń od nich można nie zauważyć, gdyż generują one szum szerokopasmowy (modulacja QAM64 i QPSK). Emisja z tych nadajników jeśli odbiornik będzie zbyt blisko nadajnika może wywołać w LNA intermodulację. Nie usłyszymy jej inaczej jak tylko jako podwyższony poziom szumu.
W związku z powyższym na wejściu współczesnego LNA warto zastosować porządniejsze filtry.
Jak wiadomo filtry mają jednak swoje realne tłumienie. Proponuję tu zrobić podobnie jak zrobili konstruktorzy filtrów do Husarka DSP, czyli filtr górnoprzepustowy połączony z filtrem dolnoprzepustowym. Taka konfiguracja da najmniejsze tłumienie i najlepszą czułość całego zestawu.
@JQR:
Zasadniczo problem jest dobrze rozpoznany od dawna. Szerokopasmowy szum syntez nie jest bynajmniej sprawą dzisiejszą. Niektóre transiwery produkowane dla amatorów mają taki poziom szerokopasmowego szumu (np IC910 i inne), że dedykowane są raczej dla łączności lokalnych niż dla pracy wyczynowej. Dodatkowo stosowanie anten o dużym zysku pogłębia ten problem.
Kłopot z LNA polega jednak na czym innym. Wyżyłowane szumowo wzmacniacze wymagają precyzyjnego szerokopasmowego dopasowania. Włączenie wąskiego filtru na wejście niesie ze sobą istotne konsekwencje w tym zakresie łącznie z możliwą utratą stabilności "bezwarunkowo stabilnego wzmacniacza" czego raczej tłumaczyć Koledze nie widzę sensu. Współczesne układy MMiC oferują na tyle dobre parametry dynamiczne, że stosowanie dodatkowych elementów selektywnych na wejściu poza nielicznymi skrajnymi przypadkami mija się z celem. Każdy zaś ułamek decybela tłumienia pogarsza o tę wartość liczbę szumową LNA co czasem ma istotne znaczenie. W zasadzie takie podejście ma na ukfi-e cechy archetypu.
I tutaj kolega JQR wyjasnil co zasadne. A jak przekonac kolege FYS, ano najprosciej podlaczyc LNA bez Filtra na wejsciu i po pierwsze obserwowac spadek wzmocnienia w funkcji przyrostu sygnalu wejsciowego (sprawa oczywista) ale rowniez ksztalt tego sygnalu... O ile pewnie dla CW i SSB sprawa mniej istotna o tyle dla emisji bardziej wymagajacych: raczej mega wazna. Zalaczam charakterystyke filtra na 70 cm i pozostawie bez komentarza. (tlumienie na wykresie szerokopasmowym jest wskazaniem blednym - zalety mojego R&S).

Notabene kondziorki montowane przeze mnie pochadza z plyteczki nabytej u kolegi JQR za co dziekuje. Niestety przy budowie BPF Q ma mega istotne znaczenie, ale to tez znana kwestia.

Pozdrawiam
Stefan
Stron: 1 2 3
Przekierowanie