HomeMade

Pełna wersja: Przyrząd pomiarowy Osa103 mini
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
OK,
OM3LF zbudował to urządzenie (zapewne z pierwszą wersją oprogramowania i u niego działało 23 sekundy jak pisze) i został poproszony o przesłanie wspomnianego pliku który jest tworzony po pierwszym uruchomieniu programu na PC ( w jakim celu?).
Paweł,
jaką maksymalną częstotliwość można oglądać ( np sinusoidę) w funkcji oscyloskopu na tym urządzeniu?

Pozdrawiam Andrzej
(12-05-2018 21:58)SP8NTP napisał(a): [ -> ]OM3LF zbudował to urządzenie (zapewne z pierwszą wersją oprogramowania i u niego działało 23 sekundy jak pisze) i został poproszony o przesłanie wspomnianego pliku który jest tworzony po pierwszym uruchomieniu programu na PC ( w jakim celu?).

U mnie taki plik się nie utworzył przy pierwszym uruchomieniu. Prawdopodobnie soft sprawdza licencję ( klucz we wbudowanej pamięci flash ) w hardware Osy i jeżeli go nie znajdzie, to wówczas tworzy taki plik dla wygenerowania licencji przez producenta.
Następnie taka licencja jest przez soft wgrywana do Osy z automatu. Ale to tylko moje przypuszczenia, bo nie miałem potrzeby prosić autora o plik licencyjny.

(12-05-2018 21:58)SP8NTP napisał(a): [ -> ]jaką maksymalną częstotliwość można oglądać ( np sinusoidę) w funkcji oscyloskopu na tym urządzeniu?

Nie sprawdzałem, ale zapewne w wersji podstawowej Osy do 1/2 częstotliwości taktowania ADC, czyli 100 MHz lub odrobinę mniej.

Obecny soft pozwala na generowanie oraz analizę sygnałów znacznie przekraczających częstotliwość próbkowania wbudowanych przetworników ADC oraz DAC. Wymaga to jednak dodatkowych układów takich jak mnożnik częstotliwości lub modyfikacja za pomocą układu ADF4351

Wszystko jest opisane w temacie dotyczącym Osy 103 na forum cqham.
google tlumaczyl :

Najnowsza wersja oprogramowania (3.19) obsługuje możliwość generowania miernika odpowiedzi częstotliwościowej w zakresie do 4,4 GHz z modułów z Ali. Tj. oprogramowanie zostało wykonane. Nie będzie gorszy niż "uczciwy" NWT-4000
Paweł,
dzięki za info, ( jeszcze nie przebrnąłem 1/7-ej tego forum) to co przytaczasz to jakby możliwości rozbudowy o konkretne potrzeby.
Czy pokusiłbyś się o porównanie tego przyrządu w swojej zasadniczej wersji np. takiej jaką Ty posiadasz (pod względem wszechstronności pomiarów i zastosowań ) do innej amatorskiej konstrukcji ( może komercyjnej)? Zapewne jakieś próby wykorzystania "OS-y" masz za sobą?
Witam,

Wstyd się przyznać, ale nie miałem czasu a tym bardziej okazji głębiej się zapoznać z Osą. Jedynie wsadziłem ją do obudowy.

Porównać nie mam z czym, bowiem nie posiadam innego urządzenia pomiarowego. To co zdążyłem sprawdzić, bo kalibrowałem wskazania S-metra w programie do SDR, to generator. Działa dobrze, jak na przetwornik oparty o drabinkę rezystorową. Jako TRX SDR, Osa również się przyzwoicie sprawuje.

[attachment=13919]
(19-05-2018 14:42)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]Witam,

... Jedynie wsadziłem ją do obudowy.

...

moja OSA wlasnie jedzie do mnie , jaka to obudowa ?
Witam,

Dokładnie taka obudowa. Odrobinę ją skracałem do długości PCB Osy.
Należy pamiętać, aby rozwiązać problem odprowadzania ciepła z ADC i FPGA na obudowę. Ja użyłem do tego profili aluminiowych U 6mm. Inaczej można "ugotować" Osę
tak tak widzialem zdjecia z termowizji . trzeba na to uwazac
planujesz zrobic sonde do oscyloskopu i rozszerzyc zakres pomiarowy do 500mhz ?
W przyszłości tak. Jednak czasu brakuje na wszystkie zachcianki, hi.

Zakres do 500MHz jest prosto zrobić, bo jest bezinwazyjny. Tylko mnożnik częstotliwości na zewnętrznej PCB. Zakres do 4.4GHz wymaga już wpinania się w PCB, co wiąże się ze zmianą obudowy w moim przypadku.
tak wiem przeczytalem prawie caly temat po rosyjsku Wink

chcialbym wpierw sonde zrobic ale nie widze nigdzie w SP dostepnego High-speed (500 MHz) FET operational amplifier OPA653
Stron: 1 2 3
Przekierowanie