HomeMade

Pełna wersja: Dzielnik mocy 144MHz 50w/4
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry.
Czy ktoś z kolegów posiada schemat jakiegoś dzielnika mocy dzięki któremu mógłbym z sygnału o mocy 50W uzyskać jakieś 12.5 Wata?
Chodzi mi na przykład o urządzenie posiadające jedno wejście i cztery wyjścia. Do wejścia podłączam sygnał z TRX 50W, na trzech wyjściach zapinam sztuczne obciążenia, na których tracona jest zbędna moc, a sygnał z czwartego kieruję do mojego wzmacniacza mocy.
Zmniejszenie mocy w nadajniku nie wchodzi w grę z tego powodu, iż po zmniejszeniu mocy pokrętłem w TRX powiedzmy do 10W, po wciśnięciu PTT pojawia się na wyjściu TRX-a krótki pik o pełnej mocy i dopiero po nim moc jest ograniczana do 10W. Ten pik niszczy tranzystory w moim wzmacniaczu, stąd pomysł z dzielnikiem mocy.
Z układem, którym przepinałbym dzielnik tylko na czas nadawania poradzę sobie bez problemu.
A nie lepiej zrobić zwykły tłumik z rezystorów dużej mocy (oczywiście nie drutowych) ?
Aktualnie jest wystawiony na "all" tłumik 10dB/50W w formie modułu cienkowarstwowego na ceramice naklejonej na solidny aluminiowy radiator. Tłumik składa się z dwóch części o tłumieniu 4 i 6dB połączonych odcinkiem przewodu. Łatwo go podzielić/rozpiąć i użytkować wg uznania.
Btw. dla uniknięcia problemów z pikami mocy wystarczy, że zredukujesz w trx-ie moc o połowę, tj 3dB. Trzy-decybelowy tłumik dla dalszej redukcji mocy w ostateczności łatwiej wykonać, moc tracona na nim będzie istotnie mniejsza.
O właśnie o coś takiego mi chodziło. Dziękuję :-)
Przekierowanie