HomeMade

Pełna wersja: Mini cewka Nikoli Tesli
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam

Zbudowałem cewkę wg. Nikoli Tesli i nie działa.

Wszystko podłączyłem zgodnie z tym co na schemacie. Bateria nowa, dioda też sprawna. Tranzystor szybko robi się ciepły, czyli pracuje a LED za to nie świeci.

Jak działają Wasze cewki ?


===============================

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3038138.html

Przeczytałem, że to fałszywy film. Fake Confused
A co ma cewka tesli wspólnego z krótkofalarstwem , fakt ma jest nawinięta drutem, i nic poza tym , więc wydaje mi się że nie jest to miejsce na takie zapytanie.

pozdrawiam

Andrzej
(22-11-2016 0:17)SQ1GYQ napisał(a): [ -> ]A co ma cewka tesli wspólnego z krótkofalarstwem , fakt ma jest nawinięta drutem, i nic poza tym , więc wydaje mi się że nie jest to miejsce na takie zapytanie.

pozdrawiam
Andrzej

Chyba tylko tyle, że gdyby nie Tesla i jego cewki tesli, być może nie było by krótkofalarstwa Wink W końcu radio to wynalazek Tesli.
Jak zamówię odpowiednie komponenty to zbuduję cewkę Tesli wg. schematu poniżej... Smile
OK. Dzięki Leszek... Ciekawe forum.

Tesla jest dla mnie wzorem. Człowiekiem wyprzedzającym swoje czasy...
Nie działa bo : Tranzystor BD 135 ma wzmocnienie równe kilka kub kilkanaście a 2N2222 ma przeważnie 150 na dzień dobry do 500. Zastąp ten BD tranzystorem BC 547 i powinno ruszyć. Parametr "beta" - wiesz co to jest ?? Zmierzysz ,jak bedzie miał powyzej 500 generator ruszy.
Witam!
To wprawdzie kiepski układ ale z punktu widzenia dydaktyki może warto wskazać na możliwe przyczyny braku działania generatora.
Większość generatorów to układy ze sprzeżeniem zwrotym i to w dodatku dodatnim. Oznacza to, że część energii z wyjścia (tu mniejsza cewka) poprzez układ sprzężenia (tu większa cewka + dioda) dostaje się z powrotem na wejście ale w taki sposób aby pobudzać tranzystor do działania (dodawać się do sygnału sterującego). Kierunek pobudzenia zależy od sposobu dołączenia mniejszej cewki więc możliwe jest (50% szans), że jest ona włączona w taki sposób, że sygnał z niej odejmuje się z sygnałem sterującym a ponieważ punkt pracy tranzystora ustawiony jest za pomocą opornika 4.7k to płynie spory prąd i stąd grzanie sie tranzystora sprawiające wrażenie działania układu.
Aby nastąpiła generacja zarówno kierunek sprzężenia jak i jego wielkość muszą spełniać wymagania sprzężenia dodatniego. Proponuję zatem na początek zamienić końcówki mniejszej cewki, a jeśli to nic nie da to kolejno zwiększyć 2 lub 3 krotnie ilość zwojów mniejszej cewki a w końcu użyć tranzystora o większym wzmocnieniu ale o podobnej mocy i znowu zrobić eksperyment z kierunkiem i ilością zwojów. Warto też wstawić do środka rurki kawałek ferrytu od starej anteny radiowej co zwiększy sprzężenie w układzie (jak masz jakiś ferryt to po prostu nawiń oba uzwojenia na tym ferrycie). Proponowany tu tranzystor typu BC547 może nie przeżyć operacji. A może po prostu winna jest kiepska bateria? W takim układzie energia wsiąka w tranzystor jak wiosenny deszcz w piasek więc zalecam próby po kilka sekund bo szkoda baterii.
A jak zaczyna pracę taki generator? W momencie włączenia zasilania pojawiają się na wejściu i wyjściu napięcia narastające (malejące) - nazywa się to stanami przejściowymi zawierającym w rozwinięciu Fouriera pełne spektrum częstotliwości z czego konkretny układ "preferuje" te częstotliwości, dla których jego parametry są w rezonansie. Te właśnie składowe są "wzmacniane" i jeśli sprzężenie jest dosteczne i dodatnie to następuje generacja sygnału o określonej częstotliwości. Teoretycznie, napięcie generatora powinno wzrastać do nieskończoności - właśnie przez sprzężenie dodatnie ale przez skończone wartości zasilania i tłumienia w układzie sygnał stabilizuje się na pewnym poziomie.
Tak więc zrób zmiany kierunku podłączenia mniejszej cewki i/lub zwiększ ilość zwojów i/lub wstaw ferryt i za każdym razem obserwuj czy generator startuje po włączeniu zasilania i raczej nie czekaj minutami na start urządzenia chyba, że masz zapas baterii, które trzeba szybko rozładować.
L.J.
A zastanawialiście się, kiedy przez cewkę obwodu wtórnego (wysokiego napięcia) popłynie prąd? Ta cewka jest w obwodzie otwartym. Jeśli nie ma tam anteny, albo iskiernika i nie pojawi się wyładowanie to prąd po prostu nie popłynie, bo brak jest obwodu zamkniętego i sprzężenia zwrotnego jakiegokolwiek po prostu nie będzie. Sprzężenie w istotny sposób zależy więc od tego co jest podłączone do gorącego końca cewki - to bardzo kiepski układ, można powiedzieć, że w pewnych bardzo specyficznych okolicznościach mógłby zadziałać ...
Prąd przez cewkę obwodu wtórnego płynie, gdy energia zgromadzona (prąd płynący w uzwojeniu pierwotnym) będzie "musiała" gdzieś się wyładować, czyli nastąpić np. przeskok iskry. Jeśli pomiędzy końcami wtórnego uzwojenia jest zbyt duża odległość, to albo nastąpi przeskok iskry pomiędzy zwojami lub częściej poprzez element, przez który następowało pompowanie energii do uzwojenia pierwotnego, czyli przeskok iskry pomiędzy stykami rozłączanego łącznika, czy w przypadku tranzystora przebicie go. Tak czy owak prąd rozładowujący nagromadzoną energię w cewce popłynie, bo musi, a wybór drogi, to już inna sprawa, jak konstruktor zawiedzie, to prawa natury błąd jego naprawią Smile
Stron: 1 2
Przekierowanie