HomeMade

Pełna wersja: jak zmierzyć impedancję wyjściową wzmacniacza? (czwórnika aktywnego w ogólności)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zakładając, że mam do dyspozycji jakieś VNA (NWT-7, MAX-6 itp.) oraz wszelkiego rodzaju przystawki (SWR bridge itp.) mogę łatwo zmierzyć impedancję wejściową każdego czwórnika (pasywnego lub aktywnego), ale jak zmierzyć impedancję wyjściową czwórnika aktywnego? Na przykład takiego PA w TRX - jak zmierzyć, że ma on np. 100 omów i muszę zastosować dopasowanie (np. transformator 2:1) zanim podam ten sygnał na LPF lub antenę o wejściu 50 omów?
Jak też stwierdzić, że w tych 100 omach impedancji wyjściowej takiego wzmacniacza jest np. 60 omów rezystancji i 30 omów reaktancji o charakterze np. indukcyjnym?...

P.S.
Całkiem niedawno zrozumiałem dopiero dlaczego niektóre oscylatory nie chciały mi się wzbudzać i jak to jest z tym doborem L-C do obwodów rezonansowych, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli te pytania powyżej wydają się głupie... :-)

Kolega podsunął mi wątek wcześniejszy (dzięki Krzysztof! Smile
Przepraszam - najwyraźniej za słabo szukałem:

http://sp-hm.pl/thread-1736.html

Choć miałem nadzieję, że ktoś wskaże sprytniejszy sposób, to do tej pory stosowałem właśnie metodę obciążania znaną rezystancją i pomiaru napięcia na niej. Dalej jednak obliczałem ręcznie moc wydzielaną na tej rezystancji dążąc do takiej zmiany obciążenia, aby moc była największa.
Nie znałem jednak tego sprytnego wzoru, który pozwala na obliczenie impedancji wyjściowej źródła już dla dwóch pomiarów na dwóch różnych rezystancjach obciążenia :-)

Szkoda też, że ta metoda pozwala nam na określenie tylko modułu impedancji, a nie poszczególnych składowych: rezystancji i reaktancji. Pewnie zastosowanie PI-filtra przed rezystancją obciążenia coś powiedziało by nam o reaktancji wyjścia źródła sygnału, ale to już bardziej metodą prób i błędów...

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Rafał SP3GO
Przekierowanie