HomeMade

Pełna wersja: TRX CW, Słomczyński, ABC, wydanie 1980r.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Schemat ww odbiornika został opublikowany w książce z błędem. Brak opornika bodajże 8k2 pomiędzy "ujemnym" wejściem 741, a plusem kondensatora C16, dzięki czemu wzmocnienie będzie wtedy 100x a nie rosnące do paru tysięcy w dolnym położeniu suwaka. Jeśli dobrze pamiętam, to wartość potencjometru R13 miała wynosić 2k.
Mnie nadal ta dioda męczy. Brakuje mi teoretycznego wywodu popartego obliczeniami. W nocy pomęczę ją PSPICE.
nie ma co teoretyzować na temat tej diody, kolega Andrzej już praktycznie odpowiedział na ten temat, zrób taki generator i zobacz na oscyloskopie jak wygląda sygnał z tą dioda i bez tej diody..... chodzi o to, by tranzystor nie dostawał z obwodu LC na bramkę większego napięcia niż + 0,7V; BF245 powinien pracować z napięciem VGS nie więcej niż 0V (projektuje się -2V do 0V), przesuniecie punktu pracy tranzystora polowego napięciem dodatnim na bramce spowoduje, że sygnał wyjściowy (sinusoidalny) robi się zniekształcony..... i to tylko o to chodzi, zauważ że w źródle BF245 nie ma żadnego rezystora do masy, który dawał by ujemne napięcie na bramkę względem źródła, jako doda może być najzwyklejsza 1N4148, jak chcesz więcej teorii to zobacz wykresy pracy tranzystora BF245
Symulacje.
Aby nie zaciemniać wykresów dwa załączniki.
Obciążenie jak w oryginale 50p i 100ohm
Vgs
[attachment=11243]
Vout
[attachment=11244]

Wnioski?
...
W chwili wolnego czasu oscylogramy z układu praktycznego.
Generator można codziennie usłyszeć na 3565 w godzinach +- 20-24 LT napędzam nim PA CW 40W (13.8V) w klasie E i prosty homodynowy odbiornik.
Sygnał generatora na BF245 bez diody w bramce będzie podobny do tego w załączeniu:
http://sp-hm.pl/thread-681-post-5867.html#pid5867

Weekender ... popełniłem tego RXa.
Czy ktoś go zrobił zgodnie ze schematem ? Ja zrobiłem 2 sztuki - i coś mi nie działają jak trzeba. Słychać stacje, ale bardzo, bardzo słabo. Gdzie ta opisana w książce 1uV?
Może ktoś się pobawi i porównamy ...

No i mamy króliczka ...
Rezystor w bramce JFET - mieszacza jest 1000 !!! słownie: tysiąc !!! razy za mały. Powinien mieć 100-200k
Współczuję wszystkim młodym adeptom elektroniki i radioamatorstwa których pan Słomczyński zniechęcił do naszego hobby publikując takiego knota.
To już drugi poważny błąd na tym schemacie. Szukamy dalej ...
Wśród kilu tysięcy zarejestrowanych na forum sp-hm fanów radioelektroniki jest choć jedna osoba która praktycznie zrobiła ten odbiornik i może go teraz włączyć?
Czy jest na forum choć jedna osoba która zechciała by zrobić ten odbiornik praktycznie ?
(08-07-2019 22:50)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]Słomczyński zniechęcił do naszego hobby publikując takiego knota.

Nie ma się co czepiać autora. Zecerzy nie są inżynierami i mogą popełniać błędy podczas składu.

*) https://pl.wikipedia.org/wiki/Zecer
Czy aby jest to jedyny błąd tego projektu ? 40 lat mija. Może ktoś uzyskał 1uV czułości tego radia ?
Składamy Piligrimy, Husarki, Monki, Tulipany i inne bardziej skomplikowane projekty. Wszyscy mamy fabryczne radia, pomimo tego projektujemy, zdobywamy części , budujemy. Ktoś mnie zapytał po co. Ja nie wiem. Ja muszę. Tylko że nie mam za bardzo z kim o tym pogadać.
(30-01-2020 3:17)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]... Może ktoś uzyskał 1uV czułości tego radia ?
... Ktoś mnie zapytał po co. Ja nie wiem. Ja muszę. Tylko że nie mam za bardzo z kim o tym pogadać.
Bez urazy, jeżeli masz takie kompulsje, to musisz sam sobie z tym poradzić. . Na tym forum trudno będzie znaleźć kogoś kto zechce zająć się takim rudymentarnym tematem. To po prostu nie ma sensu nawet w celach dydaktycznych. Skuteczny odbiór stosunkowo słabych sygnałów w zatłoczonych pasmach amatorskich przy zerowej selektywności (brak jakichkolwiek filtrów) jest praktycznie niemożliwy. A ty jeszcze oczekujesz czułości 1uV jakby miało to coś poprawić...
Potrafisz posługiwać się Spice'm, poeksperymentuj "na papierze", zanalizuj wyniki i daj sobie spokój z wynalazkami z wczesnej ery półprzewodników.
Pozdr.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie