HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik lampowy na dwóch PCF801
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Zbudowałem ten odbiornik wg. schematu w moim ulubionym stylu Wink . Nie mam wysokoomowych słuchawek. Jak przystosować tego lampowca do głośnika 8 om ?

Na drugiej stronie pisze, że trzeba rezystor 4.7kom podłączyć w miejsce słuchawek, ale jaki typ kondensatora i pojemności należy użyć by dalej skierować na wzmacniacz LM386 zasilanego ze stabilizatora 9V ?

Proszę o pomoc, SQ8NZD
Adrian.
Miotasz się od tematu, do tematu, jak mucha w pajęczynie.
Po co Ci radio am w krótkofalarstwie?
(12-05-2016 18:04)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Jak przystosować tego lampowca do głośnika 8 om ?

Pewnie temat załatwiłby odpowiedni transformator dopasowujący dużą impedancję wyjściową lampy do niskiej impedancji głośnika.
Takie trafo znajdziesz np. w jakimś starym lampowym radiu, na złomowisku koło swojego osiedla - chodzi o transformator głośnikowy.
Generalnie, chodzi o to, aby pierwotne uzwojenie miało dużo zwojów nawiniętych cienkim drutem a wtórne mało zwojów.

Pzdr!
(12-05-2016 21:17)SP3F napisał(a): [ -> ]Adrian.
Miotasz się od tematu, do tematu, jak mucha w pajęczynie.
Po co Ci radio am w krótkofalarstwie?

Szanowny dziadku Romku...... Lubię słuchać orientalnej muzyki nadawanej na pasmach KF. A odbiornik lampowy wykonany własnym wkładem pracy to coś fajnego i unikalnego w naszych czasach.

By odbierał fale krótkie dałem dławik w miejsce anteny ferrytowej + gniazdo UC1 na G5RV.

SQ9JXT > Transformatory głośnikowe to rzadki towar. Nie posiadam go.

Także proszę o info. dotyczące tego dodatkowego kondensatora z postu #1
(13-05-2016 9:04)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]SQ9JXT > Transformatory głośnikowe to rzadki towar. Nie posiadam go.


Na pazzegro: http://allegro.pl/transformator-glosniko...09528.html

Ale jak patrzę w zakończonych to ceny zaczynają się już od 5 zł. Warto mieć taki i poeksperymentować. Ale jak pisałem wyżej, najszybciej na jakimś złomie albo w punkcie recyklingu RTV.

Pozdrawiam!
OK. Dziękuję . Chyba kupię, ale jaki kon. ma być w układzie zastępczym tego transformatora, ponieważ już dzisiaj chciałbym coś odebrać na tym odbiorniku. Chodzi mi o rozwiązanie na szybko.

Chodzi mi tylko o ten jeden element. Please !
Gdzieś widziałem proste rozwiązanie ze słuchawkami 32om, wystarczyło podłączyć zwykły transformator sieciowy który po stronie wtórnej dawał 12V.
Kondensator od wartości 4,7uF do np. 47uF na napięcie większe lub równe 16V.
Jednakże na krótkich radyjko się nie sprawdzi,
a to ze względu na zdecydowanie za małą selektywności obwodu wejściowego
jak i przeciętną czułość. Owszem, tak jak w artykule napisano, dla długich
i to jeszcze Warszawy I będzie OK. (Uwaga, aktualnie trwają prace konserwacyjne,
więc do bodajże 25 maja nic nie odbierzemy na długich).
Kol. Adrian lubi słuchać muzyki orientalnej nadawanej na KF. Co ma do tego 1 program PR ?. Niech słucha co lubi, tylko po co zawraca na forum „głowę”. Żadnej muzyki orientalnej na tym odbiorniku nie usłyszysz. Kup sobie płytę z tą muzyką. I w przerwie poczytaj książki o technice odbioru na lampach i nie tylko.
Cześć Adrian.Do takiego prościutkiego odbiorniczka możesz spokojnie popróbować z małymi transformatorkami sieciowymi.Np.220/9V.
Na pewno będzie działać,bo w podobnym odbiorniku testowałem trafoczki sieciowe.
Przekierowanie