Witam
Na KF mam NWT-7 i VK5JST. Analizator na UKF może zrobię kiedy indziej.
Na razie zrobiłem "na szybko" źródełko szumu.
Tak jak wspomniałem, jako źródła szumu użyłem (w wersji beta i w wersji teraźniejszej) tranzystora BFR91A bo taki miałem w szufladzie i nie było mi go zanadto szkoda. W źródełku jest układ stabilizacji prądu i dwa stopnie wzmocnienia - pierwszy na drugim takim BFR91A a drugi na ERA-2 (też miałem).
Ten tranzystor ma największe szumy przy dość sporym prądzie rzędu 5mA.
Przy prądzie ok. 60mA z napięcia 10V dostaję na wyjściu ~ 5mV całkowicie szumu (mierzone AD8307). Sprawdziłem przy pomocy odbiornika na RTL że szum jest w miarę stały do częstotliwości 800MHz, potem maleje, na 1200MHz jest około połowy mniej.
Zakres częstotliwości wynika pewnie z użytego tranzystora - zarówno jako źródła szumów i 1-szego wzmacniacza, no i trochę być może z konstrukcji. Nie zauważyłem żeby całość się wzbudzała. Poeksperymentuję z innymi tranzystorami a może i z zenerami.
[
attachment=11065]
[
attachment=11066]
Karolu,
Jako źródło szumu zastosuj złącze tranzystora BC547
Mimo iż nie jest to tranzystor typowo w.cz. to po przetestowaniu wielu innych tranzystorów, także BFR91, zawsze wychodziło że generowany poziom szumu jest większy szczególnie widać to powyżej 1Ghz.
Generator szumu jest dołączony dalej do kaskady 3 wzmacniaczy MMIC i na wyjściu mały tłumik.
Mostek odbiciowy (return loss bridge) zrobić samemu żaden problem.
Osobiście wykonałem dwa, teraz udało się zakupić fabrycznego "rudego szwraca" ZRB-2 i po przetestowaniu wiem że samoróbki mogą być równie dobre.
Jako oprogramowanie pod RTL SDR do pomiarów z mostkiem polecam "RTLSDR Scanner"
Osobiście, do prostych pomiarów dopasowania anten używam prosty miernik "SWR" oparty na mostku z rezystorów smd i dwóch diód bat-62. Sprawdzałem go na 2,4GHz i działa bez zarzutu.
Linki z podobnymi "mierniczkami" :
http://pe2er.nl/wifiswr/
http://pe2er.nl/swrbridge/
Pozdrawiam!
Bawiłem się tym RTLScanerem. Jest całkiem użyteczny choć zainstalowanie go (nie miałem pythona) zajęło chyba pół godziny
I teraz zagwostka na nieco inny temat ale... Jakiś czas temu, nieco na czuja zbudowałem wzmacniacz na BFR193 na ukf, miał być dość szerokopasmowy 2m- 70cm, oczywiście 50 omów we -wy. Całość jest zrobiona na laminacie i większość (żeby zminimalizować indukcyjności i pojemności) wisi prawie w powietrzu. Elementy SMD 805. Z tego jak mierzyłem różne sygnały przychodzące i przy pomocy AD8307 (w NWT7) miał 10-11 dB wzmocnienia (nieco mniej niż wysymulowane).
Wczoraj podłączyłem generator szumów przed i po wzmacniaczu, w wyniku tych analiz wyszło że wzmocnienie jest bardziej w okolicach 4dB czyli prawie żadne
Skąd taka rozbieżność...
(21-06-2016 10:02)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Wczoraj podłączyłem generator szumów przed i po wzmacniaczu, w wyniku tych analiz wyszło że wzmocnienie jest bardziej w okolicach 4dB czyli prawie żadne
Skąd taka rozbieżność...
Zupełnie teoretycznie, abstrahując od szczegółów, na wejściu pomiar w szerokim pasmie (bardziej pomiar mocy średniej niż napięcia szczytowego), na wyjściu pasmo zostało zawężone?
Karol podeslij go do mnie - podlacze do miernika wzmocnienia i szumow i zobaczymy
pz
Pomiar przed i po był robiony dokładnie tym samym z tą samą szerokością filtru więc - jedyne co mi wchodzi do głowy to kwestie poważnego niedopasowania.
Powalczę jeszcze z nim a może też jakimś znanym typu ERA co mam w szufladzie i będę mądrzejszy o to co się z nim dzieje
Raz że ciężko powalczyć z tematem nie mając drogiego sprzętu (cena rośnie wykładniczo z częstotliwością) dwa - że może przez to - UKF to trochę temat dla wybranych i nie każdy chce się dzielić (ok ok, nie obwiniam nikogo) tym co w pocie się nauczył przez lata
Na pasma krótkofalarskie są tysiące projektów, na bliski UFK może setki, a na VHF może dziesiątki ....
(26-09-2016 20:48)SQ6KY napisał(a): [ -> ]Witam
Znalezione w internecie - tani pomiar anten i trochę zagadnień teoretycznych.
https://www.youtube.com/watch?v=EDbS-zlLPxw
Polecam SQ6KY
Super się tego słucha, jak nie jestem mistrzem świata z ustnego angielskiego.
Spotyka się bardzo czytelną wymowę u non-native-english