HomeMade

Pełna wersja: Antena HF-1 - Czy warto ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam

Jak w tytule........ Antena HF-1 - Czy warto ?
To czy warto czy nie zależy od Ciebie.Zależy jakie masz kryteria.
Budujesz,robisz pomiar analizatorem i sam wyciągasz wnioski.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Zasiądź do stołu, zacznij jeść.
Swoje pierwsze 100 krajów zrobiłem na pionowej pełnowymiarowej delcie między dwoma wieżowcami.
"Stan posiadania" do 200+ to dodatkowa antena, 3-pasmowy gp od Waldka sp7gxp.
Teraz, gdy mam cfm 300+ używam innych anten.
Od czegoś zacznij.
Najprostsze są jenak druciane dipole.
Jeśli masz możliwośc - idź w tą stronę.
Jeśli nie - to coś pionowego na balkon.
Ale - powtarzam - zacznij od druciaków. Na uniwersalne obecnie 40 m.
Koszt minimalny. Rada: zrób nieco dłuższy, aby docinać/skracać.
73
OK.... Przeprowadzam się na wieś. Tam rozwieszę pełnowymiarowego G5RV (teraz mam 40-10m) , ale chciałbym mieć coś na portable. Co byście mi polecili jako przenośną antenę ?
Prawdziwie przenośną jest Kawał Drutu albo nawet Antena ZTCMPR (z tego co masz pod ręką).
Poważnie mówiąc, G5RV jest chyba dość przenośna, przecie to druciak. Najlepsze są jednak longwire albo rozwijane dipole. W sumie wszystkie druciaki - byle byś miał czym ją zmierzyć i dopasować. I to jest najważniejsze kryterium..
Dipol na pasmo 40 m ma 20 m długości. Zrób na nim 100 krajów - będziesz naszym guru.
Trochę krajów zrobiłem na mojej G5RV.... Przydałby się BEAM. 100 Wat to trochę mało by dowołać się do stacji z Pacyfiku, a tak w ogóle to ich nie słyszę.

Zrobię update mojego pozwolenia radiowego na 500 W i może to pomoże mi na łączności z krajami Azji czy Ameryki północnej/południowej. Zobaczymy.....

Ostatnio bawię się w SSTV. Trochę mało jest amatorów tego typu QSO, lecz każda wymiana obrazków daje mi satysfakcję. Big Grin . Zapraszam do aktywności w cyfrówkach BPSK 31/63/125 na diapazonie 40 i 20m.
Cytat:a tak w ogóle to ich nie słyszę.
Nawet 500W nic nie pomoże, najważniejszy jest odbiornik. Nie da się zrobić łączności gdy nie słychać korespondenta. Wieszaj anteny LW z dopasowaniem Fuscha w konfiguracji jako Slooper w kierunku promieniowania, będą efekty i z mocą 100W.
Rysio!
TS-450S to dobra maszyna. Dipola mam powieszonego równolegle do ziemi.

Czy moglibyście Koledzy polecić mi dobrą DX-ową antenę ?

GP-7 ??
Idealna do DX na 80m. Rolleyes
Stron: 1 2
Przekierowanie