HomeMade

Pełna wersja: NWT-7 jako nadajnik WSPR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam Kolegów. Natrafiłem na ciekawe rozwiązanie nadajnika opartego o DDS z ATtiny2313, dzięki któremu można nadawać emisjami CW, QRSS, DFCW, HELL, OPERA, PSK, RTTY, WOLF, MFSK-37, WSPR i JT9. Częstotliwość pracy ograniczona jest jednak tylko do pasma 500 kHz. Opis: http://rn3aus.narod.ru/dds_tx/index.html

Zastanawiam się, czy byłoby możliwe wykorzystanie generatora z NWT-7, którego większość z nas chyba posiada, do wygenerowania sygnału WSPR, a może i innych. Źródła programów na różne platformy (Arduino, RaspberryPi) do WSPR są dostępne, może udałoby się je zaadaptować i stworzyć niewielkim kosztem taki nadajnik?
Obawiam się, że z NWT ten "numer" nie przejdzie ;-) No chyba, że sam napiszesz od nowa firmware do PIC'a.

http://www.knology.net/~gmarcus/
https://sites.google.com/site/radiohamte...qrp-beacon
Myślę, że firmware może zostać bez zmian, bo chodzi jedynie o wykorzystanie istniejącego protokołu interfejsu szeregowego NWT: http://www.dl4jal.eu/LinNWT_doc_en.pdf (rozdział 6). Wystarczy tylko napisać program wysyłający odpowiednie sekwencje kluczowania częstotliwości. Problem w tym, że nie znam się na programowaniu RS232.

<dodane>
Jednak zmiana firmware'u rzeczywiście jest konieczna, bo ze specyfikacji WSPR wynika, że sąsiednie tony oddalone są o 1,4648 Hz - byłem przekonany, że o 1 Hz, któremu odpowiada rozdzielczość NWT. Teoretycznie można jeszcze wymienić rezonator na odpowiednio wolniejszy.
Rozdzieczość to tylko jeden z elementów. Chodzi jeszcze o responsywność NWT, a ta chyba nie jest zbyt dobra.
Sporo prościej kupić kit WSPR (naprawdę małe pieniądze) albo oprogramować sobie moduł na Si5531 z QRP-LABS
http://www.qrp-labs.com/ultimate3/u3s.html
Wystarczy stworzyć....filtr DP na odpowiednie pasmo ew. kawałek wzmacniacza.
Raspberry Pi spokojnie pracuje jako miliwatowy bikon WSPR, NIE potrzeba żadnego DDSa:

https://github.com/JamesP6000/WsprryPi
W dodatku jest opcja auto-kalibracji częstotliwości( a jest to trochę problem w bikonach WSPR np. z generatorem kwarcowym)

Jest też oprogramowanie TXa FM i SSB.
Nie testowałem WSPR, ale piękny sygnał w.cz. na porcie GPIO "Malinka" generuje (sprawdzałem).
Tylko że Raspberry Pi to w tym przypadku gotowy nadajnik i z Home Made nie ma nic wspólnego - chyba że uznamy za to podłączenie filtra i anteny. Równie dobrze można polecić wykorzystanie dowolnego fabrycznego TRX-a. Chodziło mi o wykorzystanie osobiście wykonanego generatora.

Wracając do tematu: responsywność NWT chyba nie jest zbyt mała, bo częstotliwość zmienia się co 0,7 sekundy, a DDS przy pomiarze zmienia ją przecież znacznie szybciej. Częstotliwości zmieniają się o 1,4648 Hz, więc jeśli 1,5 Hz byłoby akceptowane, to wystarczy działać na dwa razy wyżej częstotliwości z rastrem 3 Hz i wyjście podzielić przez dwa.

Raspberry Pi uruchomiłem całkiem niedawno na 30m i przy wyjściowej mocy 10 mW i niskiej antenie dipolowej dostaje raporty ponad 2000 km Cool (mapa z ostatnich 24 godzin). Czekam na jakieś oprogramowanie do JT, na razie nie znalazłem.
Pytanie zapewne głupie, ale jak Raspberry Pi generuje ten przebieg? Jest jakiś dzielnik niecałkowity lub PLL z zegara systemowego?

Pozdrawiam
SQ5KVS
A może tak: https://www.george-smart.co.uk/wiki/Arduino_WSPR

...tylko do tego jakiś wzmacniacz by trzeba dostawić.
Rozpisałem sobie nadawanie JT65, JT9 i WSPR z AD9850 i Arduino. Sprawa jest dość prosta (wręcz banalna), myślę że BS170 na wyjściu + dobry low pass powinny zaobfitować w QSO.

Jak ktoś jest chętny, to oczywiście kodzik mogę udostępnić.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie