Zbudowałem już TRX-y QRP na pasmo 80m, 40m i 20m.
Teraz chciałbym coś złożyć na pasmo 17m.
W sieci znalazłem tylko projekt EA3GCY (Iler 17m), który sprzedawany jest w postaci kitu.
Czy zna ktoś z Was jakiś inny projekt, który byłby dostępny z pełną dokumentacją (tzn. z rysunkiem PCB do termotransferu, listą części, itp.) ?
Wybór padł na projekt ILER 17m wg EA3GCY :
ILER 17m
Instrukcja po polsku :
Manual PL
PCB zrobiłem sam, większość elementów też posiadałem.
Odbiornik mam już uruchomiony.Zabrałem się za nadajnik i pierwszy problem , na którym utknąłem , to mieszacz - nie mogę go zrównoważyć.
Zbudowany jest na układzie NE612. Jakakolwiek regulacja PR-ekim nie przynosi żadnych efektów.
Zastanawiam się , czy sygnały z BFO nie jest za duży na wejściu NE612 (6 nóżka).
W moim przypadku sygnały na wejściu NE612 są następujące:
BFO: 0,32V
VXO: 0,18V
Czy taki poziom sygnału BFO może mieć wpływ na trudności w zrównoważeniu mieszacza ?
Tak, może. Nota aplikacyjna NE612 mówi:
External L.O. should be 200mV P-P minimum to 300mV P-P maximum. Tym niemniej jakakolwiek regulacja powinna przynieść jakieś efekty
Masz nośną na wyjściu IC2 (Outb na schemacie)? Może tranzystor Q2 źle wlutowałeś i zwiera Ci do masy?
Waldi ,
EAQRP krąg ( QRP Klub Hiszpania) miał projekt o nazwie " Peregrino ", który był prosty 17m TRX korzystając Bi Diectional NE602 jest. Sam tor jest dość proste i łatwo dostosować do własnych potrzeb. Ian .
(19-07-2016 17:49)K3HQL napisał(a): [ -> ]Waldi ,
EAQRP krąg ( QRP Klub Hiszpania) miał projekt o nazwie " Peregrino ", który był prosty 17m TRX korzystając Bi Diectional NE602 jest. Sam tor jest dość proste i łatwo dostosować do własnych potrzeb. Ian .
Dear Ian,
Thank you for joining us. No problem if you write your posts in English.
By the way, don`t you mind to start here ("Budujemy wzbudnicę G4CLF") with your blog describing step by step a way to build "a new G4CLF Trx"?
Best regards
George sp5rzm
To make it more clear, it`s going about your own "new G4CLF exciter" .
Po roku wracam do Ilera.
Na razie wygląda tak:
[
attachment=12563][
attachment=12564]
Odbiornik pracuje prawidłowo. Musiałem nawet wylutować kondensator między nóżkami 1-8 LM386 z powodu b. dużego wzmocnienia.
Moim miniVNA pomierzyłem filtr kwarcowy:
[
attachment=12565]
Kwarce dobierałem korzystając jak zwykle z testera kwarców wg SP5DDJ:
Tester Xtal
Rozrzut częstotliwości wynosił 10 Hz.
Ale pomiar chyba obarczony jest brakiem dopasowania WY VNA do WE filtra. Jaka może być impedancja WE filtra i jak zrobić pomiar, by był rzeczywisty ?
Po co w VXO są dwa rezonatory kwarcowe (połączone równolegle) ? Mam jeden i zakres przestrajania mieści się w granicach 18.140 - 18.670 MHz.
Wygląda ładnie
Brak dopasowania VNA do filtra całkowicie fałszuje wyniki i jest niedopuszczalny. Zwłaszcza jeśli wyjście / wejście VNA ma dużo mniej niż impedancja filtra. W zasadzie żeby pomiary były "w miarę" to różnica powinna być mniejsza niż 10%, takie moje zdanie (wystarczy zobaczyć nawet na symulatorze, jak zmieniają się ch-ki tych filtrów przy innym obciążeniu).
A jaka powinna być impedancja w Ilerze - najlepiej zapytać autora - teoretycznie można by to wywnioskować z układu ale czasami autorzy nie przykładają się zbytnio do takich rzeczy... Ze schematu widzę że filtr jest bezpośrednio podłączony do wyjścia i wejścia SA612, co sugerowało by 1.5kΩ ale raczej filtr nie był budowany na taką (jest za duża) i pewnie autor założył że 500Ω (na pewno nie 50).