HomeMade

Pełna wersja: Zamiast kwarcu 32768 - i nieco OT
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pytanie - czy jeśli zamiast popularnego kwarcu zegarkowego 32768 użyję odpowiedniego czwórnika RC (o przeliczonych wartościach) to uda mi się zmniejszyć częstotliwość drgań 180 razy? Dodam że chodzi wprost o modyfikację zegarka tak żeby wskazówka godzinowa robiła obrót raz na 90 dni Smile

Pozdrawiam
Najpierw podłącz generator i zobacz czy czip zegara na to pozwoli. Czy układ prawidłowo wyzwoli
impuls na cewkę.
Karolu stabilność układów RC jest niska, jeśli masz miejsce to lepiej podziel ten kwarc
Nie mam miejsca, a zwłaszcza nie mam napięcia (to przecież zasilane z 1.5V z baterii, będzie ciężko znaleźć taki dzielnik). A stabilność nie jest tu kluczowa zresztą. Bardziej mam obawy czy generator w ogóle ruszy, w tych CMOS'ach bywa różnie.
Najpierw test z generatorem. Np. taki MC1210 ma krokówkę zasilaną przez ładujący się bipolarnie
kondensator i samorozładowanie podczas tej 1sek nie grozi. Natomiast przy dłuższym czasie pomiędzy cyknięciami
może być lipa.
Przekierowanie