Ciekawa konstrukcja małego transceivera o bardzo dobrych parametrach odbiornika. Kolega 4Z5K zamieszcza pełny opis płyty zasadniczej transceivera wraz z plikiem źródłowym płytki drukowanej w Sprint Layout.
Godna polecenia alternatywa dla ogólnie znanych konstrukcji QRP.
Link na cqham.ru
Dzięki za info. Owszem, jest to znowu tylko część urządzenia. Nawet początkujacy budowniczy nie bedzie miał problemu ze zmontowaniem i uruchomienim tego panelu. Jednak w internecie nie mogę się doszukać schematu całości. Pozostaje mi napisać do autora i zapytać, czy powstał już cały transceiver. Dla niektórych z nas nie jest problemem doprojektować resztę (dodać dobry PLL bez mikroprocesora, filtry pasmowe i dolnoprzepustowe, dodać dobre QSK, 100W PA(przynajmniej na kilka pasm) itd.), bo mamy też odpowiednie przyrządy pomiarowe. Brak jest jednak podstawowej informacji, jakie oznaczenia mają kwarce w filtrach drabinkowych, bo wiemy, że tylko niektóre nadają się do wykonania dobrego filtra drabinkowego. Jednak generalnie autor powinien przedstawic projekt całego TRX-a, z wynikami pomiarów RX-a i TX-a, podkreślajac, że spełnia ono odpowiednie normy. Po to, żeby każdy mniej doświadczony wyznawca HM, mając technologię wykonania, mógł dokładnie powielić konstrukcję i być spokojny, że urządzenie ma odpowiednie parametry (podobnie jak w K2). A do tego jest potrzebne wykonanie kilku egzemplarzy urządzenia i kilkumiesieczna aktywność na pasmie/pasmach.
(27-01-2010 10:32)SP2GOW napisał(a): [ -> ]Jednak generalnie autor powinien przedstawic projekt całego TRX-a, z wynikami pomiarów RX-a i TX-a, podkreślajac, że spełnia ono odpowiednie normy. Po to, żeby każdy mniej doświadczony wyznawca HM, mając technologię wykonania, mógł dokładnie powielić konstrukcję i być spokojny, że urządzenie ma odpowiednie parametry (podobnie jak w K2). A do tego jest potrzebne wykonanie kilku egzemplarzy urządzenia i kilkumiesieczna aktywność na pasmie/pasmach.
Witam wszystkich,
Andrzej,idąc tym tokiem myślenia ja bym wszystkim początkującym budowniczym home made urządzeń zaproponował aby zabrali się za budowę PicaStar`a(oczywiście po ukończeniu Piligrim`a)... bo i cały schemat można znaleźć bez trudu i szczegółowy opis budowy poszczególnych modułów jest podany itd.
Peter opisuje szczegółowo jak wykonać własnoręcznie płytki a nawet jak lutować niektóre elementy(to dla tych,którzy by nie mieli płytek w wykonaniu fabrycznym).
Jakby co to i wyniki pomiarów są podane, zarówno dla odbiornika jak i nadajnika a i kolejny z twoich warunków:wykonanie wielu egzemplarzy i praca na pasmach też jest spełniony...
Moim zdaniem nie można dzielić opisów urządzeń na te,które są w pełni opisane ale ,,kiepski`` pod względem parametrów więc nie warte uwagi i takie,które są dobre ale kiepsko opisane i w takim przypadku też do pominięcia.
Teraz do wszystkich,koledzy nie przejmujcie się trudnościami...nawet najlepsze układy,najdokładniej opisane nie zawsze startują od pierwszego załączenia..nie bójmy się pytać gdy coś nie wychodzi...
po to jest to forum aby tu szukać pomocy, tego się nauczyłem na forach dotyczących PicaStar`a.
Życzę sukcesów i do spotkań również na pasmach.
Witek SP5TAA.