HomeMade

Pełna wersja: Pytanie w sprawie odczytu częstotliwości.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Koledzy! Obrodziło mi ostatnio w Radmory. Oprócz 5412, wczoraj zdobyłem 5102 i 5122. Owszem radia nawet kultowe można powiedzieć i swego czasu nawet grały u znajomych. Po przestrojeniu przeze mnie teraz grają nawet u mnie. jest tylko jedno "ALE..." bo o ile w Tosce li Zodiaku była skala z prawdziwego zdarzenia i nawet po przestrojeniu dawało się stację ustalić "na czuja" to tutaj jet to po prostu tragedia! zarówno skala pseudo liniowa w 5412 jak i skala wskaźnikowa w 5402 to jedna wielka porażka. Mam wobec tego pytanie bo chciałbym wyposażyć te swoje egzemplarze w cyfrowy pomiar częstotliwości, co Koledzy polecacie? Swego czasu były "KIT-y " syntezera wraz z programatorem i odczytem na pięć stacji FM ale gdzie tego dzisiaj szukać ??? Kto to robi... ?? Może macie jakieś "dojścia" do kogoś kto wykonuje takie cudeńka lub w postaci "kit-u" do złożenia jest to do zdobycia. Mam zamiar zmodernizować tego 5402 czyli "odszumieć" głowicę UKF i wzmacniacz. Ale brak odczytu częstotliwości spycha to radio do średniowiecza. Podobnie jak brak okrągłego gniazda z tyłu do załączenia anteny aktywnej według mojego pomysłu ale to to jest przysłowiowy Pan Pikuś. Co radzicie zastosować do odczytu częstotliwości? Myślałem nad DL4YHF ale nie wiem czy on "pójdzie" tak wysoko i czy się w ogóle do tego nadaje bo wolał bym większe te cyfry, przynajmniej jak w CB radio. Czekam na wasze opinie. Władek SP3SUZ
Witam.
W starszych radiach samochodowych z płynnym strojeniem były stosowane skale częstotliwości na LC7265.
Wyświetlace LED nie były zbyt duże (7-8mm), ale można zastosować takiej wielkości jak potrzebujesz.
[attachment=10280]
Witaj Włodek! Dzięki za odpowiedź . Układ jest fajny tylko muszę zobaczyć gdzie to kupić. Owszem mam kilka starych urządzeń radiowych od samochodów ale to są porozbiórkowe klamoty już na SMD czyli ze raczej tam tego nie będzie. Poza tym muszę sprawdzić ten układ na datashiedarchive bo okazuje się że co producent to podaje więcej danych. Swego czasu miałem tam z tranzystorem J-310. Okazało się że najwięcej miała do pokazania firma "ONI" nawet układ wzmacniacza zamieścili do odgapienia!-hi. Wielkie dzięki Kolego, jak zrobię poprawki w tym urządzeniu a mam zamiar się wziąć za szumy głowicy i pośredniej to zamieszczę pliki na klamotów tym forum. leży tych klamotów po ludziach a z tego można zrobić naprawdę fajne radia. Jeślli Koledzy macie jeszcze jakieś propozycje to bardzo proszę o dalsze podpowiedzi. Być może gdzieś jest układ krótkofalarski stworzony przez krótkofalowców do zastosowania ?
(04-09-2015 14:26)SP3SUZ napisał(a): [ -> ]Co radzicie zastosować do odczytu częstotliwości? Myślałem nad DL4YHF ale nie wiem czy on "pójdzie" tak wysoko i czy się w ogóle do tego nadaje bo wolał bym większe te cyfry, przynajmniej jak w CB radio.
DL4YHF pójdzie na taką częstotliwość z preskalerem. Jest odpowiednia modyfikacja firmware do obsługi preskalera (nie chwaląc się zbytnio...). Wyświetlacze możesz dać większe lub mniejsze - wedle upodobania.
@SQ9JXT Wszystko fajnie. Tylko ze jak mam kupić programator , to z gotową syntezą, bez niej to jest raczej tylko dekoracja. Wygląda że będę musiał pokombinować... Ale wszystko przede mną.
(04-09-2015 14:26)SP3SUZ napisał(a): [ -> ]Mam wobec tego pytanie bo chciałbym wyposażyć te swoje egzemplarze w cyfrowy pomiar częstotliwości, co Koledzy polecacie? Swego czasu były "KIT-y " syntezera wraz z programatorem i odczytem na pięć stacji FM ale gdzie tego dzisiaj szukać ??? Kto to robi... ?? Może macie jakieś "dojścia" do kogoś kto wykonuje takie cudeńka lub w postaci "kit-u" do złożenia jest to do zdobycia. Mam zamiar zmodernizować tego 5402
Kit, głowica i synteza, jedna z wersji programatora, wyświetlaczem f pasuje w okno Radmora 5102.
http://allegro.pl/zestaw-syntezy-czestot...adia-14310
Chyba tego szukasz, cena 69 pln.
(04-09-2015 19:36)SP6AN napisał(a): [ -> ]Witam.
W starszych radiach samochodowych z płynnym strojeniem były stosowane skale częstotliwości na LC7265.
Wyświetlace LED nie były zbyt duże (7-8mm), ale można zastosować takiej wielkości jak potrzebujesz.

Chyba mam coś takiego do oddania za free. Odbiór wyłącznie osobisty.
Jeszcze fajniejsza jest opcja z displejem VFD z Diory - też do oddania.

Dobry pomysł z tym,
@SQ6ADE Nie pojadę po to do Wrocławia bo zaczynam robotę od czwartku. A ze jest to pierwsze konkretne zlecenie od trzech lat to mi zależy aby zacząć i popracować trochę. Głowice to ja mam zaprojektowana swoja tylko chcę wyposażyć ją w syntezę i jakiś konkretny programator. Na razie jeszcze nie ujawnię szczegółów ale mogę Wam zdradzić że VFO bedzie to opisane w jednym z postów ( Nowe VFO do starego sprzętu) a mieszacz będzie zaadaptowany od Alana 18 ( dwa BF964S) tylko z lekkimi modyfikacjami. Jeszcze się waham co do układu wzmacniacza na wejściu. Albo jakiś ostry J-Fet z "przytupem" czyli ze wzmocnieniem w okolicach 2/3 maksymalnej wartości , albo klasyczny BFR 96S w układzie jak w głowicach klasycznych tylko odszumiony ( rezystory i "te sprawy") Chodzi mi o skonstruowanie głowicy dla Polonii zagranicznej o czułości do max 0,1uV aby z odległości do 150 km móc odebrać przy "zwyżce propagacyjnej" polskie stacje. Radmor ze względu ma dużo miejsca jest świetnym poligonem doświadczalnym. Poza tym UL 1242 to raczej marna pociecha jesli chodzi o FM brodcastingowy. Najlepszy i stosunkowo dobry cenowo jest UL1200, i to też jest do przeróbki, ale w układzie klasycznym bez szaleństw. tyle gwoli wyjaśnienia o co mi chodzi.
Rozmawiałem z fachowcami z AMBM i wiem wszystko. Można dostać syntezę z programatorem i po krzyku. Poczekam , zamówię i sprawa będzie załatwiona. Dziękuje wszystkim za podpowiedzi. Smile
Przekierowanie