Witam Szanowne grono forum
Jako młody elektronik proszę o pomoc w dobraniu konstrukcji do samodzielnego złożenia podstawowych przyrządów - częstotliwościomierza i generatora sygnałów.
Programowanie i robienie płytek drukowanych to nie problem, gorzej już z przewidzeniem jaki zakresy pomiarowe będą mi potrzebne w serwisowaniu oraz tworzeniu konstrukcji elektronicznych, za jakiś niedługi czas może i radiowych.
Proszę bardziej doświadczonych ode mnie o pomoc bądź też nakierowanie na pomoce czy konkretne wątki co na początek przyda się najbardziej.
Częstościomierz na pewno ten:
http://lea.hamradio.si/~s53mv/counter/counter.html
Według mnie najlepsza i najbardziej dopracowana konstrukcja amatorska. Niedługo w AVT będą PCB do niej w dobrej cenie.
Co do generatora proponuje urządzenia z serii NWT dodatkowo masz miernik mocy i wobuloskop. Analogicznie niedługo będą pcb do niego w AVT modułowe, pod ad9951, moduł z ebay-a ad9850 i adf4350. Wybierzesz w zależności od potrzeb moduł do 200MHz, 40MHz lub od 138 do 4,4GHz. Cena naprawdę dobra a jakość wykonania naprawdę przyzwoita.
Dziękuję za odpowiedź całkowicie mnie zadowalającą!
Mam jeszcze jedno pytanie - jako że na metrologi nie miałem do czynienia z wobuloskopem i wiem o nim tylko tyle że ma przemiatanie częstotliwości, tylko jak się go używa i dlaczego zwykły generator nie wystarczy?
Przepraszam za elementarne pytania, ale pomimo drugiego roku na politechnice, takie rzeczy nie były poruszane, a mnie to ciekawi bardzo
Upraszczam maksymalnie, więc się nie śmiejcie.
Powiedzmy, że mierzysz filtr, np kwarcowy albo LC.
Mając woltomierz, częstościomierz i generator musisz zrobić tak:
Połączyć to wszystko a następnie kilkadziesiąt razy wykonać działanie - ustawić generator trochę przed filtrem, sprawdzić częstotliwość, zmierzyć napięcie, zanotować.
Następnie przesunąć się z częstotliwością kawałeczek, zmierzyć zanotować.
I tak w kółko, aż częstotliwość generatora nie będzie powyżej filtru.
Wobuloskop zautomatyzuje twoją pracę. wykona te przesunięcia pomiaru i same pomiary automatycznie. Wrzuci je do komputera i narysuje wykres
I zasadniczo nie chodzi o to, że się nie narobisz, tylko, że ten wykres oglądasz na ekranie "na żywo"
Czyli możesz np kręcić trymerkiem i oglądać jak się zmienia pasmo przenoszenia - w czasie rzeczywistym.
Zupełnie inna jakość pracy.
Co więcej - jeżeli ustawisz szeroko przestrajanie wobuloskopu, to możesz sprawdzić, czy twój filtr nie powoduje cyrków poza pasmem - tam, gdzie ręcznie zapewne być już nie doszedł z pomiarami, bo by ci się nie chciało.
;-)
MAciek
mrn
I życie staje się piękniejsze - żebym trafiał na takich wykładowców, i od razu ktoś się bardziej pasjonuje czymś zamiast tracić chęci.
Dziękuję bardzo serdecznie!
A odnośnie generatorów z serii NWT - gdzie tego szukać? Jakoś nie mogę się dobić do czegoś takiego, być może źle szukam.
(17-04-2015 12:26)TOMEK99007 napisał(a): [ -> ]A odnośnie generatorów z serii NWT - gdzie tego szukać? Jakoś nie mogę się dobić do czegoś takiego, być może źle szukam.
A choćby i tu na tym forum jest kilka wątków.
Wpisz w szukaj : NWT
Mój błąd - za szybko zapytałem
przepraszam za to, i dziękuję że na moje pytania Koledzy odpowiedzieli z chęcią