Witam
Mam problem. Pixie 2 jednocześnie nadaje i odbiera. Po załączeniu zasilania 9V słychać jednocześnie szum odbiornika i falę nośną emitowaną na częstotliwości 3.6864 MHz w moim TS-450s.
Proszę o poradę.........
Ten trasceiverek powinien odbierać, a po naciśnięciu klucza nadawać.
Bardzo proszę o to jak ten problem rozwiązać.
Tak ma być, kolega powiedział. W tym urządzeniu nie da się inaczej. W przypadku odbioru masz generator VFO na Q1 a mieszacz na Q2 który pracuje z małym prądem bo emiterze jest rezystor 10k. Więc na wyjściu antenowym masz sygnał z VFO, słaby, ale jest.
W przypadku nadawania, ten mieszacz staje się wzmacniaczem nadajnika bo ten rezystor zwierasz. Więc na wyjściu masz silny sygnał nadawczy ("silny").
To że słyszysz go w swoim radiu jest ok. To urządzenie bez przemiany. Każdy odbiornik o bezpośredniej przemianie będziesz słyszał jeśli będziesz wystarczająco blisko z drugim odbiornikiem.
Te urządzenie powinno się nazywać TX na pasmo 80m a nie transceiver............
Może ktoś by się pokusił o zmodyfikowanie schematu i zrobił z niego TRX CW
OK. A co poza tym polecali byście do zlutowania tak aby schemat był tak prosty jak Pixie 2 ??
Ale przecież odbiera, więc o co chodzi? A że odbierając jednocześnie cichutko nadaje, no taki urok. Trzeba czytać schematy ze zrozumieniem
A czy następca...... Pixie 3 jest pozbawiony tej wady ?
Cytat:Może ktoś by się pokusił o zmodyfikowanie schematu i zrobił z niego TRX CW
To jest właśnie TRx CW....schemat podałeś w pierwszym poście. Można by go oczywiście zmodyfikować i zamiast układu scalonego zbudować wzmacniacz akustyczny na trzech tranzystorach. Pytanie tylko ....po co? Już jest to bardzo prosty układ nadawczo-odbiorczy. Ty masz słuchać stacji korespondenta w tym TRx-sie (Pixi2) a nie w TS450s, wtedy nie będziesz słyszał własnej nośnej nadajnika, a jedynie stację korespondenta. Tak działa to urządzenie.
Powodzenia w pracy na paśmie 80m emisją CW na QRPP.
Cytat:A czy następca...... Pixie 3 jest pozbawiony tej wady ?
Pixie 3 "nie jest pozbawiony tej wady", bo to nie jest wada. To tylko bardziej rozbudowana wersja tego samego urządzenia, ma więc większą moc nadajnika. Jeszcze raz powtarzam....słuchamy i nadajemy na tym samym urządzeniu....Pixie 2 (lub3). Jeśli chcesz słuchać na TS450s to do nadawania wystarczy Ci sam nadajnik, czyli połowa tego urządzenia. W taki właśnie sposób zaczynałem swoją przygodę na CW w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Nie było wtedy TSów i innego zagranicznego sprzętu. Przepraszam.....był z za wschodniej granicy, powojenny.
(17-03-2015 16:21)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]A czy następca...... Pixie 3 jest pozbawiony tej wady ?
Nie jest.
Dlatego warto czasem zrozumieć schemat urządzenia które się buduje..
Now I understand.
Zakochałem się w emisji CW. To przychodzi z czasem....... Nie ma co na siłę nalegać na adeptów krótkofalarstwa znajomości telegrafii. Urok "titawy" jest przeogromny w moim przypadku. Uczę się każdego dnia, przypominam sobie melodyjkę litery G, B (ta ti ti ti) i innych.
Do zobaczenia na naszych amatorskich pasmach . 73!
DZIĘKI WSZYSTKIM ZA UDZIELONĄ POMOC ! Zasada działania Pixie jest ciekawa......