HomeMade

Pełna wersja: Dopasowanie bf998 do NE602
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam czytających,
wykonałem układ z tego schematu:
[attachment=9547]

Użyłem sugerowany zamiennik FT37-43 (podobny AL) i nawinąłem zwoje w stosunku 5:1 i pomierzyłem układ. Układ działa zgodnie z opisem. Wzmocnienie przy 50MHz zgadza się z opisem autora. (Układ ma na wyjściu i wejściu 50 omów.)

Teraz postanowiłem dopasować ten układ do wejścia NE602. Zgodnie z aplikacją NE602 ma impedancję wejścia (nie symetrycznie) 1k5. Zostawiłem więc 15 zw. na pierwotnym (FT37-43) i nawinąłem 15 zw. na wtórnym. Układ nie działa.

Układ działa jeśli użyję cewkę powietrzną około 1uH równolegle z rezystorem 1k2 i od drenu tranzystora przez kondensator kilka pF podłączę sygnał do NE602. Podobnie zrobiona cewka 1uH na rdzeniu FT37-43 nie działa (straty?).


Co robię źle?
Jak zbudować prawidłowo działające dopasowanie? (Może być szerokopasmowe.)
Czy da się zbudować dopasowanie na rezystorach oczywiście kosztem wzmocnienia?
Witaj,

Jeśli to ma być tylko na 50MHz to możesz wkonać dopasowanie typu L.

Wróć z wykonaniem transformatora do oryginału (wyjście 50ohm) i pomiędzy wyjście wzmacniacza a NE612 wstaw układ z rysunku (nie zapomnij dodać kondensatora separującego napięcie stałe, ok 10nF pomiędzy wejście NE612 a ten dodatkowy układ dopasowujący). Wartości elementów do układu z rysunku:

Kondensator 12pF
Cewka 0.85uH.

Lewa strona układu z rysunku do wyjścia wzmacniacza, prawa do NE612 przez kondensator separujący.

Układ powinien być na tyle szerokopasmowy, że dopasuje całe pasmo 6m zadowalająco.

Marcin


[attachment=9548]
Dziękuję za odpowiedź,
moim zdaniem rozwiązanie z przejściem na 50 Omów żeby potem przejść na 1k5 to trochę jest nie "ekonomiczne".

Udało mi się ustalić, że jeśli w drenie tranzystora umieszczę sam rezystor 700 Omów to uzyskuję najwyższą amplitudę sygnału.
Następnie zastosowałem dopasowanie typu PI górnoprzepustowe na dwóch cewkach i jednym kondensatorze. Ciekawi mnie przy dopasowaniu typu PI zjawisko małego wpływu cewki przy rezystorze drenu. Wygląda na to, że impedancja cewki i rezystancja rezystora "łączą się".

Prawdopodobnie zostawię 700 Omów na zasilaniu tranzystora dalej będzie kondensator i przy mieszaczu cewka


Przetestuję jeszcze stratne dopasowanie samymi rezystorami.

Ale dalej nie daje mi spokoju jak wykonać właściwy transformator. Chyba użyję miernik impedancji i będę tak nawijał aż uzyskam Z=700 na wejściu i Z=1500 na wyjściu transformatora. Dzięki temu będę mógł usunąć z układu rezystor na drenie.

Czekam na sugestie.
Przekierowanie