HomeMade

Pełna wersja: Rotor antenowy na bazie reduktora UR10 2S 250
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Mam zrobiony rotor home made. Jako mechanizm obrotowy zastosowalem silnik z reduktorem stosowany w samolocie AN 2. Reduktor wydaje sie byc dosc masywny ale nie wiem jak mozna go obciazyc. Na rosyjskich forach znalazlem inforacje ze niektrorzy stosuja anteny 20 , 30 , 40 a navet 80 kg.
Niestety nie znalazmem wiecej informacji na temat tego reduktora. Moze ktorys z kolegow spotkal sie z takim samym badz podobnym i moze podac mi wiecej informacji

Reduktor ma oznaczenie :
УР - 10 2С 250

Д- 12 ТФ - 1

Ps udalo mi sie znalesc dane silnika , moc 16 - 17 W , 13000 obr 27 V dc

Pozdrawiam[attachment=9367]
Witam
Ja pracowałem pod koniec lat 60 w Lotniczych Zakładach Remontowych i miałem dostęp do tego typu elementów. W latach 70 posługiwałem się takim mechanizmem obracałem nim QQ wykonanego na bazie tyczek bambusowych (bo innych materiałów nie było). Zastosowałem do tego kółka zębatego które widać na zdjęciu koło większe aby uzyskać 1 obrót na ~2,5 minuty. Ma on zasadniczą wadę jest to przekładnia tzw. "niesamohamowna" przy silnych wiatrach antena obraca się tam gdzie chce. Ruchy anteny spowodowane podmuchami wiatru w przeciwnych kierunkach w szybkim czasie niszczą koła zębate i często ścina się zabezpieczenie zewnętrznego kółka . W przeciągu jednego roku musiałem wymienić dwa razy cały mechanizm. Były podobne mechanizmy z hamulcem elektromagnetycznym który zastosowałem.
VY 73 Roman SP5AQT
Witam

Dziekuje za odpowiedz. Ja z kolei pracowalem na montazu ostatecznym An 2 - a w PZL Mielec ( dawno , dawno temu ) Pozniej , kiedy zakonczyla sie produkcja , przy zakladzie byl sklep firmowy gdzie mozna bylo kupic niektore podzespoly ktore byly wykozystane w montazu. Dlatego tez udalo mi sie zdobyc kilka elementow i miedzy innymi ten silnik z reduktorem. Moj posiada hamulec , ktory po podaniu napiecia zwalnia i silnik moze sie krecic. Na bazie tego agregatu mam zrobiony rotor. Jak do tej pory , nie montowalem go bo nie mam anteny ( jedynie 3 elementowa CB ) Rotor jest home made i wydaje sie byc dosc solidny. Dawno temu , gdzies znalazlem w internecie dane tego reduktora ale gdzies sie zapodzialy.
Mam zamiar zastosowac antene tzw Kozie Rogi albo 2 elementowa QQ. Nie mam niestety wiele do wyboru bowiem mieszkam w bloku i musze sie dopasowac do warunkow jakie posiadam.
A tak wyglada silnik , rotor i jeden ze wskaznikow polozenia anteny.[attachment=9369][attachment=9370][attachment=9371]
I rotor [attachment=9372]
Witam
Troche nie na temat ale mam pytanie do kolegi.
Tego typu wskazniki mialy do podswietlania lampki UV . Jedne byly tego typu
İmage
i drugie , mocowane na tablicy obok wskaznika.
Ja takich lampek nie mam i dlatego tez zastanawiam sie czy diody UV mogly by zastapic te lamki.Beda one poprawnie dzialac. Wskazniki pomalowane sa farba fosforyzujaca i w nocy badz w ciemnosci wskazniki lekko swiecily
I jeszcze taki przekaznik , co to jest?

[attachment=9378]
Przekierowanie