HomeMade

Pełna wersja: OK106/4 przeróbka na obie wstęgi.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ok 106/4 to jedenz odbiorników Radmora przeznaczony na KF. Jet to takze odbiornik niejako "podwójny" czyli mający dublowane układy BFO i detekcji. Swego czasu ktoś po prostu do przestarzałego odbiornika OK 106 dobudował przełączaną pierwszą pośrednią na filtrze kwarcowym i BFO na wstegę górną używaną na falach pośrednich. Niestety...Sad zapomniał dodać jednego kwarcu na odwrotną wstęge co zaowocowało tym że na pasmach dolnych wstęga jest tylko górna zaś na pasmach górnych... tylko dolna! Przypadkiem 7 MHz sie załapało-hi! Podłączenie przestrajanego starego BFO do detektora SSB nic nie daje bo ten generator jest za słaby i nie "uciagnie" tej emisji w danym układzie. Można pokusić się o dodanie wzmacniacza napięćiowego ale jednak to nie będzie to co powinno. Zdobycie kwarcu 121,2 kHz graniczy z cudem więc coś trzeba było zrobić. Traf chciał że miałem jeszcze jeden filtr identyczny z użytym w tym odbiorniku, wobec czego postanowiłem "odzyskać" wspomniane 121,2 kHz oraz 125 kHz poprzez... Rozebrałem filtr kwarcowy i uzyskałem między innymi dwa piloty czyli 1121,2 kHz oraz 1125kHz. Zbudowałem generator z przełączonymi kwarcami i pomieszałem go z kwarcem oscylatora przemiany czyli 1000kHz. W rezultacie otrzymałem dwie potrzebne częstotliwości pilotów czyli 125 kHz i 121,2 kHz pozwalajace na odbiór radiostacji amatorskich w całym zakresie KF. Mieszacz dla obu sygnałów uzyskałem przerabiając oryginalny generator 125 kHz na mieszacz jdnotranzystorowy i wykorzystując oryginalny wzmacniacz rezonansowy 125 kHz dla obu sygnałow przy okzaji zapewniajac dopasowanie tego elementu do detektora i amplitudę własciwą dla prawidłowego odbioru SSB. Jako przełacznika LSB/USB użyłem przełącznika dwubiegunowego wstawionego w miejsce po przełaczniku od generatora kanałowego ( wspaniały magazyn części!). Układ generatora można wykonać na starego typu tranzystorze AF428 w klasycznym układzie plus jeszcze jeden jako wzmacniacz amplitudy ( plus na masie!!!) . Jeśli chodzi o zasilacz do tego odbiornika znakomicie nadaje sie zasilacz od FM 3011 i jest jakby projektowany do tego. Odbiornik ten ma wiele do życzenia ale może być śmiało używany przez młodych adeptów falarstwa jako poligon doswiadczalny przy budowie podzespołów typu mieszacz, wzmacniacz idt itp. Powodzenia!!! Cool Następnym krokiem będzie test mieszacza od radia Alan 18 jako pierwszego mieszacza tego odbiornika. W wolnym czasie postaram sie to zrobic i opisać. Grunt zeby zabawa i przyjemność z hobby została, bo o to w tym chodzi.
Po wykonaniu regulacji według instrukcji okazuje się że radio po prostu szumi pomimo dobrego odbioru a najprostszym rozwiazaniem w celu poprawienia tego stanu rzeczy będzie wymiana pierwszego mieszacza na lepszy. Szkoda ze walory estetyczne , wspaniały wygląd , ładna skala i cała reszta nie ida w parze z parametrami ale kiedy budowano te radia po prostu nie było tej technologii co teraz. Za to teraz mozna sie pobawić i wykonac te kilka eksperymentów.
Moim zdaniem zrobienie stabilnego generatora LC na 120kHz nie jest problemem. Są też obecnie produkowane w bardzo małych obudowach generatory kwarcowe z wewnętrzną pętlą PLL programowane na dowolną częstotliwość z wystarczającą dokładnością i krokiem. Takie generatory powszechnie wstawia się np. do demobilowych radiostacji wojskowych PRC320 i innych.
Heniu! Jasne że tak. Tylko mając magazyn gratów nie będe dokładał do złomu kolejnych pieniędzy. Poza tym za dużo tych LC. Heterodyna w układzie Meissnera, plus BFO w układzie LC i jeszcze inne cuda. Tu musi byc generator kwarcowy bo ten filtr ma TYLKO jedno przyzwoite zbocze. Tak naprawdę ten filtr jest przewidziany na nośna 125 (1125 )kHz czyli od strony 121,2 zbocze Nqista jest pod SSB za to drugie jest strome jak skała na Giewoncie. Wiem bo przy okazji rozrysowałem bieguny na kartce i wiem co to za filtr. Dokopię sie do tych pomiarów to podam bedzie można oglądnąć. Mieszacz i wzmacniacz rezonansowy to moim zdaniem jest TO. Ale masz prawo mieć swoje zdanie, szanuję to. Teraz kolej na pierwszy mieszacz potem na nową wersje pierwszej pośredniej ale kiedy to nastapi...(?) Mam nadzieje że nie długo Smile)
Przekierowanie