HomeMade

Pełna wersja: Antena "na szybko".
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Już jakiś czas temu otrzymałem pozwolenie radiowe.
Zamówiony na Allegro ręczniak UKF jak na złość nie chce przyjść, więc zabrałem się za uruchamianie transceiverów KF, których budowę rozpocząłem jeszcze kilka lat temu.
Kacper na 80m już działa. Zestroiłem go za pomocą licznika częstotliwości i oscyloskopu, zrobiłem też pierwsze odsłuchy (na sztucznym obciążeniu) za pomocą prostego radyjka Degen (niestety SSB działa jedynie w trybie DSB).
Zorganizowałem sobie także mikrofon z wkładką W66 (tutaj pragnę podziękować koledze SP3FEC za obudowę starego mikrofonu RADMOR-a).

Brakuje mi teraz jeszcze tylko instalacji antenowej. Dlatego chciałbym zapytać:
1) Jak najprościej, najszybciej i najtaniej zbudować w miarę przyzwoitą (tymczasową) antenę? Może jakiś dipol półfalowy?
2) Jaki reflektometr powinienem kupić, nie wydając na niego całej wypłaty? Wink
3) Może powinienem celować w jakąś prostą skrzynkę antenową i LW?
To zbyt ogólne pytanie. Najbardziej zależy od warunków które masz (blok czy domek jednorodzinny). Ja pierwszą łączność zrobiłem na 80m z kabla RG58 rozciągniętego od okna (parter), zarzuconego jakieś 33m dalej na drzewo na wysokości może 12m, reszta zwisała tam do dołu. I dodam że mimo 5W nie były to łączności zupełnie lokalne (np ładne 1001km, do DF0MG hi).
2) Może lepiej najprostrzy miernik typu VK5JST? (jeśli ma być tanio).
3) bezwzględnie, nawet najprostszą, choćby po to żeby móc wystartować z terenu (np z auta, itp). Najprostsza skrzynka typu L to toroid T80-2 czy podobny z tylezwojówilewejdzie i odczepami, kondensator zmienny (kilkaset pf) i przełącznik 12-to pozycyjny.

PS: drugim moim zaskoczeniem była łączność Warszawa - mazury, na 80m przeprowadzona o 10-rano w lipcu, z balkonu bloku, przy pomocy 2m rurki pcv od klimatyzatora z nawiniętym tyleilesięda kablem + taka skrzynka j.w. Smile
Powiada się że jak ma być łączność to i z widelca da radę, hi
(03-12-2014 12:09)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]To zbyt ogólne pytanie. Najbardziej zależy od warunków które masz (blok czy domek jednorodzinny). Ja pierwszą łączność zrobiłem na 80m z kabla RG58 rozciągniętego od okna (parter), zarzuconego jakieś 33m dalej na drzewo na wysokości może 12m, reszta zwisała tam do dołu. I dodam że mimo 5W nie były to łączności zupełnie lokalne (np ładne 1001km, do DF0MG hi).

Dom jednorodzinny. Testy odbiornika robiłem na KDWZO w postaci kilkunastu metrów miedzianej linki w izolacji. Odbiór był na tym naprawdę słaby, bo kabel biegł wzdłuż ściany domu, wyginając się w kształt litery "L". Końcówka była owinięta wokół belki znajdującej się na sąsiednim budynku gospodarczym, tak więc przy wilgotnej i deszczowej pogodzie izolacja mogła nie być idealna. W dodatki po jakimś czasie owinęło się wokół tego jakieś pnącze - obecnie "instalacja" przeznaczona jest do demontażu. Nadawać na tym ani myślę. Wink
Szukam jakiegoś lepszego rozwiązania...


2) Może lepiej najprostrzy miernik typu VK5JST? (jeśli ma być tanio).

A na ile mogę szacować koszt jego złożenia?


Cytat:PS: drugim moim zaskoczeniem była łączność Warszawa - mazury, na 80m przeprowadzona o 10-rano w lipcu, z balkonu bloku, przy pomocy 2m rurki pcv od klimatyzatora z nawiniętym tyleilesięda kablem + taka skrzynka j.w. Smile
Powiada się że jak ma być łączność to i z widelca da radę, hi

A właśnie - jak tak właściwie wygląda sprawa z łącznościami lokalnymi na 80m w ciągu dnia na QRP? Jakiego zasięgu mogę się spodziewać? Istnieje szansa, że dowołam się do kogoś ze znajomych kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów dalej?
Gotowy VK5JST to cena około 200-400zł (ja nabyłem za 200). Można też, a nawet należy!! złożyć coś w rodzaju NWT-7, do tego za kilka złotych (złączki + dwa rdzenie) mostek SWR. Ale zaletą miernika impedancji (np VK5JST) jest to ze podaje R i X, a nie tylko moduł impedancji.
Możliwości jest wiele, jednym z naj-najtańszych to jakieś szeroko pracujące VFO plus mostek w skład którego wchodzi kondensator zmienny i potencjometr. Jeden równoważy składową urojoną, drugi rzeczywistą - po wyskalowaniu można by nawet odczytać jakieś konkretne wartości : http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=29044

Szansa zawsze istnieje.. Ale w dzień mało kto słucha Smile W zimę na kraj, 80m otwiera się szybko.
http://www.sp5py.pl/viewpage.php?page_id=14
Nie wiem jak sie udała sprawa antenowa ale najlepsze rozwiązania są najprostsze. Proponuję dipol 2x 19,65 metrów. Ja pracowałem na takiej i świetnie chodziła. Mozna powiesić ja jako iverted V i dalej swietnie pracuje. Do tego 10 metrów koncentryka i po sprawie. Cool
Przekierowanie