HomeMade

Pełna wersja: Jak dobrze polaczyc aluminium w antenie magnetycznej/pętlowej?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć

Macie jakieś patenty na dobre połączenie dla aluminium w antenach, które zimują na dworze?

Kupiłem trochę PEX na antenę magnetyczną i chciałbym to możliwie poprawnie podłączyć do kondensatora strojeniowego...

PEX wygląda tak (pożyczone zdjęcie Alexa)

Może wystarczy odizolować trochę Alu i zacisnąć śrubą mosiężną?
A potem na to taśma izolacyjna w płynie...
SP3SWJ i SP8RHP na pewno mają patenty po zabawach z Heli-Pex...

Pozdrawiam
michal
Należy odskrobać plastik i użyć do montażu podkładek kupalowych - producent dowolny, ale warto kupować porządnie wykonane.
http://www.elektrykasklep.pl/towar/acp-6...yp_acp.pdf
Tym sposobem unikniesz korozji na styku aluminium-miedź.
Później izolujesz cały zacisk taśmą butylową o grubości 1,5-2 mm - producent dowolny, ale polecam 3M - TEMFLEX, ANDREW, TESSA (taśma koniecznie butylowa, zwykła samowulkanizująca się nie nadaje) a na koniec wszystko owijasz zwykłą taśmą izolacyjną tzw. "szkot".
http://yagi.pl/tama-samowulkanizujca-p-1...45a66ceddb
http://yagi.pl/images/AP/2009/tasma.jpg
Taśma chroni przed dostępem wilgoci we wszelkich warunkach atmosferycznych.
Wyżej wymienione produkty dostaniesz na terenie całego kraju w dobrych sklepach antenowych.
To wszystko jak chcesz zmontować antenę i zapomnieć o niej na lata. Pexu nie musisz niczym zabezpieczać, jest w miarę odporny na warunki zewnętrzne.

Inne przykładowe zastosowanie taśmy butylowej:
http://www.cdr.pl/galerie/a/andrew-groun...3_2986.jpg
To powyżej to cały tzw. grounding kit (Andrew 223158-2, koszt zestawu około 50-70 zł) do uziemiania ekranu fidera koncentycznego (ciekawe czy prócz mnie ktoś coś takiego kiedyś stosował - przykładowe zastosowanie http://freewebs.com/acselectronics/emp6.jpg ).
Ale filozofia taka sama. Sciągasz izolację z ekranu, zaciskasz miedzianą opaskę śrubami na ekran, izolujesz porządnie taśmą butylową (ta biała rolka) a na koniec wszystko owjasz "szkotem" - powstanie taki nieduży kokon. Żadna woda, kurz się do tego nie dostanie przez wiele, wiele lat. Oczywiście jest to jednorazowego użytku, jak będziesz potrzebował i zdemontujesz to taśmy musisz założyć nowe.

Pozdrawiam!
Tomek, bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje!

A co myślisz o tasmie w plynie?
Użył jej N4SPP w swojej antenie pętlowej antena petlowa zaizolowana taśmą w płynie

Tasma w plynie --jest niestety droga.


Do tak niewielkich połączeń jak w antenie magnetycznej (i o nieregularnych kształtach) moze byłoby wygodniej nakładać izolację pędzelkiem? Chyba nie dojdę we wszystkie dziury taśmą z rolki...
A może to przerost formy nad treścią?
m.
Trochę nie wprost, ale można poszukać na złomie, lub dogadać się z kimś kto konserwuje klimatyzacje - Tam często są rurki miedziane o przekroju 1/2", o ile dobrze pamiętam.
(10-09-2014 9:56)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Trochę nie wprost, ale można poszukać na złomie, lub dogadać się z kimś kto konserwuje klimatyzacje - Tam często są rurki miedziane o przekroju 1/2", o ile dobrze pamiętam.

Miedź to był mój pierwszy pomysł. Ale trudno znaleźć miękką miedź. A PEX był dostępny w kastoramie od ręki!
Niestety mam bardzo mało czasu na hobby, zatem skróty bardzo mile widziane Wink
Miedz nagrzewasz do czerwoności a następnie wrzucasz do wody i miedz staje się miękka. poprzez gięcie, walcowanie czy tez kucie staje się twarda i lutować na srebro.
Tasmy kupisz najtaniej w gotowych zestawach izolacyjnych do uziemiaczy kabli. Do znalezienia na alledrogo i gieldzie.

pz
Zakładając że chcesz zrobić pętle, powiedzmy, o średnicy metra, rurka powinna się wygiąć, można sobie pomóc jakąś przedłużką. Możesz też nabyć trzy rolki z tworzywa albo metalowe, i zrobić z kilku śrub i deski fachową "giętarkę" patrz tu: http://www.nonstopsystems.com/radio/fran...agloop.htm

Pozdrawiam
(10-09-2014 10:41)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Zakładając że chcesz zrobić pętle, powiedzmy, o średnicy metra, rurka powinna się wygiąć, można sobie pomóc jakąś przedłużką. Możesz też nabyć trzy rolki z tworzywa albo metalowe, i zrobić z kilku śrub i deski fachową "giętarkę" patrz tu: http://www.nonstopsystems.com/radio/fran...agloop.htm

Pozdrawiam

"Macałem" twarde rurki Cu w kastoramie... są na tyle sztywne że miałem wątpliwości, czy zrobię z nich pętlę nawet przy pomocy giętarki. Jak na moje oko, prędzej by pękały. A nagrzewanie przy gięciu nie wchodziło w grę.

Widziałem tą giętarkę! I już prawie miałem ją składać. Ale jak policzyłem czas potrzebny na jej złożenie i gięcie... to pex był szybszy Wink
m.
Michał, taśmy w płynie nie znam, ale być może to jest jakieś rozwiązanie. To co ja praktykuję podałem wyżej - sprawdzone i pewne.
Taśma butylowa jest trochę jak plastelina - dopasujesz do każdego kształtu, zatem nawet wymyślne zącza zaizolujesz skutecznie.
W Castoramie są rury miedziane miękkie. Różnią się od twardych tym, że twarde są w sztangach zwykle po 2,5 m a miękkie w kręgach (tak jak pex). Miękkie możesz giąć ręką tak jak PEX.
http://instalacjebudowlane.pl/obrazki/19...ziane1.jpg
Twarde zawsze w sztangach a miekkie z metra w kręgu.

Pozdrawiam!
Stron: 1 2
Przekierowanie