HomeMade

Pełna wersja: FL2100B
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
W tym wzmacniaczu obwodów wejściowych się nie dostraja w czasie pracy/ekspolatacji. One są zestrojone na stałe.
Zaś na wyjściu jest klasyczny filtr Pi, jaki miałem w swoich wczesnych transiwerach: ts520 i ft101z.
Pracowałem na fl2100b i jego strojenie było identyczne jak w innych lampiakach.
Wejściowy filtr pi jest fabrycznie na sztywno ustawiony na jakiś kompromis. Nie wiem, jakie tam są obwody - nie zaglądałem.
Kręci się tylko dwiema gałkami obwodu wyjściowego (plus przełącznik zakresów).
http://www.w8ji.com/fl2100_problems.htm - koniec artykułu
sprawdź kondensatory na wejściu czy są OK


i jeszcze:
INPUT CIRCUIT
This linear was produced to complement valve transceivers. !!!!!! With the modern semiconductor transceivers this results in problems due to the fluctuating SWR. An external or internal tuner is required to drive the linear properly with sufficient power. !!!!!!

The thin hook-up wire and long connections to the relays in the input circuit creates problems, especially at the higher HF bands. A 27 pF capacitor across the relays contacts (sometimes even across the input connector) creates a broadband tuning of the cabling in the 10 – 15m frequencies. Using a trimmer can improve results even more. Wiring using coax cable can help but often the capacitor is required due to the cabling around the relays.

https://pa0fri.home.xs4all.nl/Lineairs/F...00zeng.htm

MAc
mrn
Podłączasz sztuczne obciążenie 50 omów na końcu kabla łączącego transiwer z PA (od strony PA) i stroisz transiwer/tuner na maksimum mocy. Jeśli radio/tuner ma automat - wyłączasz go. Stroisz na środku pasma. Teraz zamiast sztucznego obciążenia podłączasz Twoje PA i stroisz obwód wyjściowy na maksimum mocy na wyjściu PA. Teraz możesz skorygować dostrojenie obwodu wejściowego PA. Ponieważ jest silnie dociążany (klasa AB2 - płynie prąð siatki) dostrojnienie jest tępe i tak powinno być. Sprawdzasz czy wzmacniacz jest zneutralizowany - minimum prądu anodowego powinno pokrywać się z maksimum oddawanej mocy. Jeśli nie, popraw neutralizację wg dokumentacji.
Dalej powtarzasz procedurę na pozostałych zakresach. Jeśli na którymś jest zdecydowanie gorzej, może to świadczyć o uszkodzeniu w obwodzie wejściowym lub wyjściowym. Przy wadliwej neutralizacji obwód wyjściowy silnie wpływa na wejściowy.

W dokumentacji jest tabela nastaw wstępnych dla poszczególnych zakresów. W zasadzie uzyskane wartości powinny być zbliżone do tych z tabeli. Jeśli jest znacząco inaczej, świadczy to złej antenie lub uszkodzeniu w PA.
Spróbuj looknąć do manuala FT-101ZD - jakiś czas temu miałem chwilę i zeskanowałem, za to w języku polskim. Strona 12 instrukcji albo 20 pdf'a. Jak Dziadek Romek pisał, jest to podobne rozwiązanie i w tym manualu jest podanej jak stroić nadajnik FT-101ZD.
Może opisana procedura bardziej Ci rozjaśni całość. Warto nawet cały ten manual przejrzeć. Bo stopień nadawczy jest na lampach i działa dość podobnie do Twojego wynalazku.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=549613

Pzdr

PS: Załącznik zmniejszyłem, bo nie da się inaczej wstawić do posta. Natomiast w linku powyżej jest skan dobrej jakości (schematy).
Dobra instrukcja strojenia lampowej końcówki typowego TRXa została opracowana przez mojego kolegę i już dawno umieszczona za moją namową na tym forum:
http://sp-hm.pl/attachment.php?aid=10422
Przedstawiony artykuł przez Henryka jest bardzo wartościowy choć nie dotyczy FL2100B bo porusza problem oceny lamp każdego wzmacniacza i transceivera z końcówką lampową i jego strojenia, w szczególności strojenia filtra wyjściowego. Jest kłopot w naszych obecnych czasach zawładnięcia nami przez internet. Nie ma obecnie literatury przeznaczonej i napisanej przez radioamatorów i krótkofalowców z której można by czerpać wiedzę niezbędną przy konstruowaniu coraz bardziej zaawansowanych technicznie projektów. Niemal wpływ na projekt prze osobę bez wykształcenia kierunkowego nie jest możliwy i pozostaje tylko naśladownictwo. Można by przypuszczać, że też jest to spowodowane różnorodnością produktów gotowych, dobrej jakości, które swą ceną nie zachęcają do konstruowania samodzielnego i samokształcenia. Nasze szczęście obecnie polega na tym, że mamy wąskie grono kolegów z zaawansowaną wiedzą praktyczną lub praktyczną i teoretyczną, którzy na tym forum (to drugie szczęście) czasem wypełniają pustkę wiedzy dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Henryku, piszesz, że kolega to napisał , moze zdradzisz nam kto jest autorem.

PS: Chyba na razie doszedłem do zestrojenia Pa od 3,5 do 21 , ale nie wiem jeszcze czy na pewno, bo nie spróbowałem a jedynie zmierzyłem. Sam nie wiem, jak ... hi!
Z Frankem pracowałem w jednej firmie, choć znałem go dużo wcześniej i był moim idolem zanim zacząłem kształcić się w radiotechnice.
Poznałem go pierwszy raz poprzez pewien program telewizyjny, w którym wykazał się ogromną wiedzą na temat elektroniki. Było to chyba w latach siedemdziesiątych kiedy byłem jeszcze w podstawówce. Franek kończył właśnie szkołę w Giżycku, do której ja potem poszedłem. Wstąpiłem do klubu krótkofalowców, który założył wraz z innymi kolegami i widziałem nadajnik, któy zbudował. Wtedy nie miałem jeszcze dużo wiedzy i mogłem jedynie podziwiać te dzieła. Od tego się zaczęło, nauczyłem się telegrafii, zrobiłem licencję.
W końcu spotkaliśmy się w tej samej firmie zajmującej się emisją fal radiowych...
Franek już odszedł z tej firmy, ale mam z nim dalej kontakt, bo warto czasem skorzystać z wiedzy teoretycznej i praktycznej doskonałego fachowca wysokiej klasy.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie