HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik na LM386 - badanie częstotliwości
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam !

Mam pytanie. Jak zmierzyć częstotliwość układu zamieszczonego w załączniku ?
Próbowałem na cewce i kondensatorze i nic.
bo tu nie ma generatora. :-) Możesz zmierzyć rezonans obwodu za pomocą GDO, możesz jakimś nwt, maxem czy czymś podobnym. Możesz też zmierzyć indukcyjność i pojemność i wyliczyć częstotliwość (z błędem, bo obwód jest mocno sprzęgnięty z pierwszym LM386 pełniącym funkcję wzmacniacza w.cz.

MAc
mrn
Tym odbiornikiem możesz tylko odebrać 1 program PR nadawany na falach długich.
(10-07-2014 14:07)SP5BMP napisał(a): [ -> ]Tym odbiornikiem możesz tylko odebrać 1 program PR nadawany na falach długich.

Wiem. I stacje AM pracujące na falach krótkich :-)


(10-07-2014 13:58)SP9MRN napisał(a): [ -> ]bo tu nie ma generatora. :-) Możesz zmierzyć rezonans obwodu za pomocą GDO, możesz jakimś nwt, maxem czy czymś podobnym. Możesz też zmierzyć indukcyjność i pojemność i wyliczyć częstotliwość (z błędem, bo obwód jest mocno sprzęgnięty z pierwszym LM386 pełniącym funkcję wzmacniacza m.cz.

MAc
mrn

OK. Zrozumiałem. Dzięki !
(10-07-2014 14:25)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Wiem. I stacje AM pracujące na falach krótkich :-)

Raczej z tym ciężko.
Karta katalogowa LM386
podaje 300kHz, a na 1MHz wzmocnienie to już tylko 10dB. Więc ewentualnie jakieś b. silne stacje na niskich częstotliwościach fal średnich...

Pozdrawiam
MAX410 ma pasmo 27 MHz (jest w próbkach z Maxima) , są pewnie też lepsze. Jeśli chcesz sie pobawić z prostymi odbiornikami na fale krótkie to ciekawym rozwiązaniem są też odbiorniki reakcyjne, mogą mieć bardzo silne wzmocnienie i wysokie częstotliwości pracy, tylko trzeba się bawić z dostrajaniem reakcji do każdej częstotliwości...
(10-07-2014 13:31)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Witam !

Mam pytanie. Jak zmierzyć częstotliwość układu zamieszczonego w załączniku ?
Próbowałem na cewce i kondensatorze i nic.

Ale fajne radyjko :-). Myślę że najdokładniejszą metoda pomiaru częstotliwości na której pracuje to urządzenie będzie dostrojenie się do jakiejś stacji długofalowej, posłuchanie chwilę aż nadadzą jaka to stacja - prawie zawsze podają częstotliwość pracy.
(10-07-2014 13:31)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Witam !

Mam pytanie. Jak zmierzyć częstotliwość układu zamieszczonego w załączniku ?
Próbowałem na cewce i kondensatorze i nic.

czolem,

Metoda wymaga generatora zewnętrznego:
wylicz albo z nomogramu odczytaj częstotliwość LC obwodu przy antenie.
Potem odejmij tak z 10-12% (ale nie więcej) i weź generator (na DDS najlepiej albo inny co do dokładności którego masz zaufanie) podłącz tak około 1m przewodu zbliż go do anteny albo cewki i zacznij zmieniać częstotliwość od tych 10-12% w górę (czyli coraz większą czestotliwość).
W pewnym momencie usłyszysz wyraźny i silny gwizd - to jest częstotliwość na którą nastorjone jast radio.Upewnij się wyłączając generator - gwizd musi zniknąć.

73 ! Artur sp2qca
Gwizd powiadasz... a skąd ten gwizd się weźmie?
Ze zdudnienia z 225khz. Pod warunkiem ze bedzie akurat słuchał PR I Smile
Stron: 1 2
Przekierowanie