HomeMade

Pełna wersja: Lampowy transceiver QRP "Five By Twenty"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!
Czy Szanowni Koledzy mogą coś powiedzieć o tym TRX?
http://www.webalice.it/hotwater/RTX5x20.htm

Zastanawiam się nad wykonaniem czegoś takiego + ewentualne modyfikacje. Nie rozumiem tylko po co jest aż 12 kwarców do wyboru?
VXO - przełączane kwarce a każdy z nich można "kawałeczek" przestroić. Dużo łatwiej utrzymać stabilność VXO niż VFO - szczególnie w przypadku lamp.
Czyli VXO mogę zastąpić VFO? Jeśli będzie problem ze stabilnością to może być nawet tranzystorowe. W przyszłym tygodniu coś poeksperymentuję.
Możesz, ale bez sporego doświadczenia w lampach będzie płynąć.
Z lampami mam doświadczenie, gorzej z WCz, chociaż kilka układów złożyłem. Jak uzbieram wszystkie elementy i się uprę, to zrobię tą konstrukcję. Należę do klubu krótkofalarskiego SP6ZLD, a na zajęciach pomaga mi doświadczony krótkofalowiec, więc nie powinno być dużych problemów. Szukam innych lampowych konstrukcji qrp, ale nie mogę znaleźć nic ciekawego. CW się jeszcze uczę, więc odpada.
Poszukaj na rosyjskich stronach, cqham.ru, qrz.ru, tam jest cały dział o lampach a w Polsce jest sporo lamp radzieckich które do nich pasują.
Gdybym miał wybierać, raczej wybrałbym układ z tego postu. Jakieś 30 lat temu był to dość popularny układ, jeśli dobrze pamiętam SP9GO też go powtórzył. Gdzieś w czeluściach Internetu jest szerszy opis ale nie udałomi się do niego dotrzeć.
Oczywiście, jak na dzisiejsze czasy wymaga poprawienia, szczególnie filtr kwarcowy i automatyka ale koncepcja jest prosta i nie ma szczególnie deficytowych komponentów. Za bazę może posłużyć jakieś lampowe radio z serwisu aukcyjnego.
Ciekaw jestem czy są jakieś postępy w projekcie? Sądzę, że nie ma szczególnego powodu by sztywno trzymać się zasady, że całość projektu musi być oparta o lampy. Dla "lampowego" brzmienia wystarczy aby mieszacze i wzmacniacze były lampowe ale już niekoniecznie generatory czy układy manipulacji. Rozsądna hybryda pozwoli za zachowanie brzemienia bez uszczerbku dla idei.
Przekierowanie