HomeMade

Pełna wersja: TCXO Meiden CO-T67PZ
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie,
robie dla kolegi i siebie wzorzec czestotliwosci do odbiornika DVB-T.
Podstawa jest generator TCXO Meidena CO-T67PZ 14,400 MHz plus dwa ICS511 do powielania czestotliwosci: jeden x2 zeby uzyskac 28,800 MHz, drugi zeby miec sygnal oscylatora lokalnego do konwertera odbiorczego.
Uklady chodza z 3,3 V (LF33 + 2x1uF + 100 nF + 10 nF), separacja kondensatorami 100 nF.

Podpialem sie oscyloskopem na wyjscie generatora i dosc mocno sie zdziwilem. Oscyloskop to jest Tektronix TDS2004b (60 MHz, 1 GS/s), sond oryginalnych nie dostalem wiec uzywam swoich Hantekowych do 100 MHz. Co ciekawe nie udalo mi sie idealnie skompensowac posiadanej sondy (zarowno Hantekowych jak i Unitrowskiej 1:10 od ST-315-tki) - sondy sa przekompensowane.
Podpialem sie pod drugi niewlutowany generator i to samo. Testow na innych generatorach jeszcze nie robilem.

No i teraz do wynikow - zamiast ladnego sinusa jest to co widac Sad Stad tez pytanie czy ktos moze potwierdzic lub zaprzeczyc, ze zniesztalcenia wynikaja z niedopasowania sondy czy tez po prostu jakosc sygnalu z tego TCXO jest taka marna?

Sprobuje zrobic jeszcze dzis proby na innych generatorach, do ktorych mam dostep i ktore moge dobrze zmierzyc swoimi oscyloskopami (coraz bardziej widze, ze 10 MHz radziecki S1-77 i jakis Meratronik 15 MHz to zdecydowanie za malo Wink ) i porownac wyniki.

pz
Bardzo częsta sytuacja w tcxo taki przebieg.
Czyli kiepski kwarc :/
Porownalem przed chwila z porzadnym OCXO 5 MHz i tam sygnal jest piekny. Pozostanie z tym zyc, tak oto w leb biora wszystkie teorie o czyscosci sygnalu sterujacego mieszaczem Smile

pz
Jakubie nie kwarc a układ tak zrobiony, to powstaje na tranzystorze. Parę tcxo różnych firm rozbierałem i mierzyłem. Te układy nie są przeznaczone do mieszaczy ale głównie jako wzorce np. do pll.
Wiem, ze nie sa przeznaczone do mieszaczy, ale nie sadzilem ze sygnal jest taki zly. Az sie prosi zeby na jednym wzorcu zrobic zarowno czestotliwosc dla gwizdka jak i mieszanie - wtedy wszystko moze byc bardziej stabilne niz z dwoch wzorcow.

pz
Przekierowanie