Cześć Koledzy! Mam zapytanie czy ktoś z Was robiłtakie przeprogramowanie syntezy CB aby dało sie to zastosować w naszym sprzęcie na nasze zakresy. Bo np. na 28 MHz a w zasadzie na 29 moze by i wystarczyło zmienic kwarc (pozostawiając kwarc przemiany na osobnym generatorze aby odbiornik pracował) i dać wyższy. ale pozostaje zmiana rastra przestrajania bo te 10 kHz się zmieni na... . Teraz kolej na inny problem - tzw. dziur kanałowych np. pomiedzy 19 a 20 kanałem jest 20 kHz zamiast 10-ciu. Aby cokolwiek z tym zrobić trza by to przeprogramować. Powiedzcie mi w jakim języku jest to programowane może by można wpisać nowy program dla naszych celów. Lezy tych pudeł po ludziach od metra to może i warto się nad tym zastanowić. Co Wy na to?
Weźmy np. układ syntezy (niepełnej z resztą) od dobrego radia jakim jest President Jackson - czyli MC145106.
Programowalność tego układu polega tylko na wyborze dzielnika od 2 do 511.
Czyli masz możliwość wyboru trochę ponad 500 różnych częstotliwości ... krok przestrajania zależny jest od generatora jaki zastosujesz. Jeśli zrobisz krok co 1kHz to masz 500 kHz pasma do dyspozycji ... zgaduję jednak że to cię nie zadowoli więc weźmy pod uwagę krok 100 Hz - to tylko 50 kHz pasma ... trochę mało, nie wspomnę już o kroku 10 czy 1 Hz. Płynność przestrajania takiego czegoś chyba jest nieosiągalna.
To nie jest mikrokontroler tylko układ który ma dzielniki i detektor fazy.
Owszem, na upartego można by rozszerzyć te pasmo kilkukrotnie stosując dodatkowe zabiegi/układy ale to chyba "skórka nie warta wyprawki".
Jest to układ z radia które ma ileś tam "40-stek" a te które mają tylko 40 kanałów to już w ogóle klapa.
Generalnie słaby pomysł. Aby uzyskać przyzwoity krok na kaefy do SSB trzeba by zrobić podciąganie
generatora via D/A jak w Linkolnie. Podobne sztuczki robi(ł) sp3abg w swoich konstrukcjach.
Raczej widzę to w drugą stronę - wywalić oryginalny PLL w CB i zainstalować DDS - oczywiście radio kopnięte na 10m.