HomeMade

Pełna wersja: Sterownik filtra kwarcowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
(09-01-2014 15:15)EI3HMB napisał(a): [ -> ]Nalezy odpowiedziec sobie na pytanie, jak zachowa sie varicap kiedy przez kilka ms nie bedzie na nim napiecia.
Yyyy ? ... a po co to pytanie ? Smile
Przecież wiadomo, że przez te kilka ms będzie miał pojemność maksymalną .
A poza tym to varicap nie będzie zasilany wprost z nogi mikroControlera lecz poprzez filtr , np. ten z załącznika.
A teraz do Karola: myślę, że tętnienie o wartości pojedynczych uV nie zaszkodzi... ale głowy nie dam sobie za to uciąć bo nie sprawdzałem nigdy takiego patentu.

EDIT: Apropos tych tętnień ... kiedyś się zastanawiałem nad podobnym zjawiskiem wywołanym napięciem chwilowym układu rezonansowego, w który wmontowana jest taka dioda. A mianowicie w generatorku z diodą pojemnościowa czyli ... modulatorem/nadajnikiem FM - w takim obwodzie rezonansowym może byc napięcie około 1Volta RMS na przykład. Na 100% przenoszą sie one na diodę. Przecież w filtrze o którym mowa też występuje to zjawisko ... może nie aż 1V ale zawsze. Sygnał który filrujemy - przepływający przez filtr - też wywołuje zmiany napięcia na tej diodzie w takt sygnału użytecznego ( lub też filtrowanego jak kto woli ).
Pytanie po to, ze ktos zaproponowal PWM...

Koniecznosc filtrowania itd.. dlatego uwazam ze DAC bardziej sensowny, rowniez z punktu widzenia uC ktory ma tym sterowac.
Ja zastosowałem PWM (2 kanały) do stabilizowania częstotliwości VFO. Na jednym kanale dokładna, a na drugim zgrubna. Gdy mała dioda nie wyrabiała to zgrubna przestrajała się o jeden punkt w górę lub w dół w zależności od potrzeby. Robiłem najróżniejsze eksperymenty i wcale nie trzeba było filtrować PWM kompletnie niczym - wręcz przeciwnie dodanie filtru zmniejszało szybkość reakcji i układ stawał się niestabilny, musiałem wprowadzić histerezę itd... Nie pamiętam teraz jaka była FREQ PWM. Działało to od strony użytkownika prawie jak synteza :-) miało nawet enkoderem strojenie i banki częstotliwości. Wada: jedno pasmo - dlatego wróciłem do normalnego DDSa tańsze i prostsze rozwiązanie ... i wielopasmowe.
Jurku naprawdę używałeś niefiltrowany sygnał pwm do stabilizacji częstotliwości toż to modulowało sygnał heterodyny. Taki układ z filtrowaniem oczywiście pwm-a i odpowiednio niskim zakresem przestrajania jest jakościowo lepszy niż DDS.
Sygnał z procka PWM powinien polecieć przez filtr RC.
Stron: 1 2
Przekierowanie