Witam,
Nie wiedziałem gdzie napisać , ale dział "KF-owy" najbardziej mi się skojarzył.
Poszukuję schematu nadajnika z emisjami AM i SSB na fale średnie i długie.
Możliwość podłączenia źródła dźwięku - np. MP3
Pasmo od 100kHz do około 1000kHz.
Nadajnik w sensie bez odbiornika.
Jakby ktoś pytał , to ten nadajnik chcę zrobić w celu ogłaszania informacji (a na FM-ie
jest mnóstwo stacji radiowych , boję się tam nadawać).A z fal średnich i długich mało kto korzysta. Chciałbym też , żeby ten nadajnik miał moc ok. min. 5 Watt(końcówka IRF510 , IRF520 , IRF710). Napięcie zasilania 12 V pobór max. 3 Amper
Chodzi mi również o to , by móc go łatwo przestrajać - mam w domu kondensator zmienny - do 380pF , 320pF , 450pF i 253pF.
Z góry dziękuję za pomoc
Nadajnik AM skrajnie różni się konstrukcją od SSB. SSB jest o niebo bardziej skomplikowany. Co będzie służyło do odbioru?
Do odbioru stare prl-owskie radio am na fale średnie i długie.
Jednak poproszę schemat bez SSB , bo to faktycznie zbyt skomplikowane...
Czytając twoje posty to powiem otwarcie ,,włos mi sie na głowie jeży"...mówisz, ze jesteś członkiem klubu, więc czy w twoim klubie nikt ci nie powiedział, ze aby nadawać trzeba najpierw mieć do tego prawo przez uzyskanie licencji nadawcy, poza tym częstotliwości, o których mówisz to nie są zakresy fal radiowych gdzie pracują krótkofalowcy( a może u was wszyscy tak zaczynali)...chyba ze masz zamiar być źródłem zakłóceń, z którymi coraz częściej borykają się koledzy radioamatorzy...mówisz,ze na FM`ie boisz się nadawać, a co na innych mniejszy strach?????.....a gdy na średnich zacznie być ryzykownie? to co poprosisz o nadajnik na KF?????
Ja powiem otwarcie: ja jestem krótkofalowcem i na pewno nie przyłożę reki do twoich pomysłów abyś mógł tworzyć zakłócenia na pasmach, nawet tam gdzie ,,mniejszy strach"....
Moja rada jest taka abyś najpierw przynajmniej trochę zapoznał sie dobrymi zasadami zabawy z radiem, popracował trochę pod okiem doświadczonych kolegów a dopiero później zaczął myśleć o budowie nadajników...jeśli to ci się podoba to życzę powodzenia a jesli ci się kiedyś znudzi, to mam nadzieję, że nie bedziesz źródłem problemów dla innych radioamatorów...
Witek SP5TAA
Masz może rezonator kwarcowy na częstotliwość na której chcesz nadawać ?
Jeśli tak to narysuję Tobie układ jaki stosowałem kiedyś na pasmo CB z kwarcem 27,145MHz. Na niższych częstotliwościach też powinien działać. Układ był na dwóch tranzystorach, oczywiście moc nieduża, ale domyślam się, że nie potrzebna jest duża.
Nie osiągniesz na tym układzie dużego poziomu modulacji ale powinno udać się uzyskać ok. 50% głębokości modulacji.
EDIT: Ach ja gupi... za szybko czytałem i pominąłem fakt że to ma być przestrajany sprzęt. Ale na to też znam choć połowiczną odpowiedź, a mianowicie:
to się robi najłatwiej (moim zdaniem ) tak ...
1. robisz sobie generatorek przestrajany jaki chcesz
2. dajesz w zasadzie "obojętnie jaki" stopień wzmacniający sprzężony z generatorkiem w miarę małą pojemnością (aby nie wpływać za bardzo na poprzedni stopień generatorka i ...
3. "modulujesz" mu napięcie zasilania - czyli np. dodatkowy tranzystor, który wpięty jest między emiter wspomnianego wcześniej stopnia wzmacniającego oraz masę układu.
Myślę, że może działać.
Jak narysuje schemat zgrubny to może nie rozwiążę do końca Twojego problemu ale to powinno Cię chociaż naprowadzić w odpowiednim kierunku.
Edit 2: Zgadzam się z SP5TAA w kwestii tej że nie lubimy zakłóceń i że prawdziwy radiowiec najpierw dużo słucha a potem nadaje ... i to z głową. Mam nadzieję że wykorzystasz to zgodnie z dobrymi zasadami. Ja myślę, że to nie będzie urządzenie mające przesłać twój głos lub muzykę do kolegi z osiedla obok. Robiłem podobne urządzenia ale posiadające śmieszne moce gdyż zdawałem sobie sprawę że nadawanie niedozwoloną mocą może się źle dla mnie skończyć. W tamtych czasach obowiązywał przepis że urządzenia eksperymentalne do mocy coś koło 100mW, dobrze nie pamiętam ale na pewno nie było to więcej niż 100mW, są dopuszczone do istnienia. A musoisz wiedzieć że 100mW też potrafi nabruździć i napsuć krwi ludziom. Ja tak się uczyłem "radiówki". Słuchałem na tym co mam w domu czy udało mi się zrobić nadajnik (jeden z pierwszych jak nie pierwszy), a co za tym idzie zrozumieć tę materię. Pozdro ... i pamiętaj młody Luku Skywalkerze, wystrzegaj się ciemnej strony mocy ! Pozostań po naszej stronie
Na schemacie dolny tranzystor zapomniał dorysować sobie rezystora od bramki do plusa zasilania - oczywiście jest potrzebny.
Dziś niewinna zabaweczka - a jutro katastrofa ... samolotu/ pociągu/ statku... czegokolwiek.
Naszych młodszych kolegów trzeba uświadamiać od samego początku, a nie podpowiadać im jak popełnić przestępstwo.
Dziękuję za wytłumaczenie niebezpieczeństwa SP5TAA i SP4EJT.
Ale teraz moje odpowiedzi
Po kolei:
SP5TAA - mówisz, ze jesteś członkiem klubu, więc czy w twoim klubie nikt ci nie powiedział, ze aby nadawać trzeba najpierw mieć do tego prawo - Doskonale o tym wiem , mi chodzi , o sprawdzenie propagacji fal średnich i długich. Nie chodzi mi o "unlisa". Poza tym chce zobaczyć na własne oczy jak tanie IRF-y pracują z taką mocą i na takim paśmie , i jaka jest jakość dźwięku na tych falach , i jaki zasięg w nocy , a jaki w dzień.
SP5TAA - chyba ze masz zamiar być źródłem zakłóceń, z którymi coraz częściej borykają się koledzy radioamatorzy - jeśli chodzi o to , użyje dobrych filtrów , chyba nie myślisz , że od tak bym odpalił sprzęt (bez przyrządów pomiarowych i sztucznego obciążenia) .
SP5TAA - mniejszy strach w tym sensie , że na długich i średnich poza międzynarodowymi rozgłośniami i Pierwszym Programie Polskiego Radia (225kHz) nic nie pracuje. Czyli dużo większe pole manewru.
A i tak nawet w tej sytuacji , filtr dorobię - bo już kiedyś poznawałem pojęcia "harmoniczne" w praktyce i w teorii.
SP4EJT - i pamiętaj młody Luku Skywalkerze, wystrzegaj się ciemnej strony mocy ! Pozostań po naszej stronie - Wiem o czym
mówisz , nie chodzi mi o przesył głosu na odległość dla "kolegów" , tylko zbadaniu jakości dźwięku i propagacji.
Ja naprawdę nie chce być postrachem wśród krótkofalowców , chce tylko sprawdzić propagacje tych dziwnych fal.
Na początku jak przyszedłem do klubu , to fale krótkie wydawały mi się dziwne. Bardzo mnie zaciekawiło zjawisko propagacji.
Z tego powodu , po tym jak "zbadałem" fale krótkie , to chcę sprawdzić średnie , a potem długie. Spokojnie , poniżej długich nie schodzę , bo fale bardzo długie potrzebują olbrzymich anten
P.S. Oczywiście zamieszczę wyniki tych eksperymentów
Mam wielką prośbę. Napisz proszę co rozumiesz przez "sprawdzenie propagacji tych fal". Albo po prostu opisz co i jak zamierzasz zrobić.
Jestem bardzo ciekawy twojego pomysłu.
Niko, nie kombinuj. (tu wstaw emota z grożeniem palcem)
Zdałeś egzamin, masz świadectwo. Jesteś gość.
Załatwiaj licencję i swoje badania prowadź zgodnie z prawem w paśmie 1,8MHz (bo to w zasadzie fale średnie).
Łamanie prawa jest niestety łamaniem prawa - i może się paskudnie zemścić.
Ty masz możliwość wykonywać twoje projekty LEGALNIE - po to zdałeś egzamin.
Adrenalinę zachowaj na lepsze okazje.
POWODZENIA.
MAc
mrn
PS - polecam Kolegom bloga Niko - tak, żeby sobie przypomnieć własną młodość...
Teraz są blogi, kiedyś się takie rzeczy zapisywało w zeszycie... ;-)
ech te czasy....
Zaglądałem do bloga ... tamte czasy się nie wrócą ... Myślę że o wiele większą przyjemność sprawi koledze zrobienie prostego TRXa i usłyszenie swojego znaku gdzieś tam hen daleko i cichutko. Bo to już prawdziwa łączność, a nie eksperymenty z nielegalnym nadajniczkiem. Z drugiej strony... pierwszy milion trzeba [ moderacja - admin].