HomeMade

Pełna wersja: Niskoszumny wzmacniacz m.cz. na 3V ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Koledzy. Kupiłem ładny głośniczek 50 Om. w obudowie i potrzebuję zrobić w nim wzmacniacz m cz. żeby mieć do słuchania radiostacji, telefonu, mP3.
Założenie jest takie, że chcę zasilać to z 2 baterii R20 (D-cell) i prąd powinien być minimalny. Może na jakimś scalaczku? Podpowiedzcie coś prostego.
Myślę że moc 250 mW będzie w sam raz.

Pytam bo ja zatrzymałem się na etapie UL1490N no i tak... Sad
Szanowny kolego. Na żadnym scalaku zasilanym z 3V i głośniku 50 om nie uzyskasz mocy 250mW. A co najwyżej niecałe 20mW. Pozdrawiam.
Ha! Nie pomyślałemBlush. Ale mam głośnik w tym gabarycie 8 Om a odrobinę większy to nawet 4 Om.
Są wzmacniacze pracujące impulsowo lub w układzie mostkowym przeznaczone dla telefonów komórkowych. Jeśli chodzi o moc to teorii nie przeskoczysz, ale układ mostkowy lub impulsowy da trochę więcej - ciut mniej niż w komórce bo tam masz 3,6V.
Typów nie pamiętam, ale poszukaj wśród półprzewodników do komórek i MP-trójek.
No dobrze. Widzę że będzie trudno, choć mam radyjko Grundig YB 10 i ono jest na dwa paluszki a gra naprawdę dobrze. Te 3V to nie jest jakiś mój wymysł, po prostu dwie baterie mieszczą się optymalnie. Mam pomysł na układ tranzystorowy, zwłaszcza że układ nie musi, a nawet nie powinien być za czuły bo głośność reguluje się mP3 czy telefonem. A włączanie może odbywać się mini jack-iem z sygnałem. (wyłącznik w gniazdku)
Coś wymodzę i dam znać.
Cześć
Nie będzie wcale trudno, powiem więcej taki wzmacniacz możesz mieć prawie za darmo. Żródło : stare , zużyte napędy komputerowe CD-ROM lub combo.Aby miały wyjście na słuchawki i potencjometr do regulacji głośności - im starsze tym lepsze.Przeważnie wzmacniacz słuchawkowy stereo m.cz. jest tam na oddzielnej ,wąskiej płytce ,zasilany 3-5V. Stosuję je od lat w swoich konstrukcjach (przeważnie wycinam kawałek PCB Smile ).Mają całkiem dobre parametry ,przykładowy
datasheet takiego scalaczka z CD-ROMa w załączniku. Myślę, że mocy do Twoich celów przy 3V będzie aż zanadto .Duży ten głośniczek ? (chodzi mi o skuteczność)
Genialne!! TDA 2822

Wiedziałem że coś takiego musi być na świecie! Wink
Jutro zadzwonię do kolegi informatyka i coś wymodzę. Głośniczek typowy Lidia/Dorota GD10 1,5 8om/1,5W
A może zrobię to tak że wkleję dwa małe owalne głośniczki po 4 om? To było by coś! A na 3-4 R20 chodziło by miesiącami..
Jest też opcja dla wygodnickich. Kusząca:
http://allegro.pl/a-118-mini-wzmacniacz-...26850.html

Dziękuję!!

Jak zrobię to dam znać!

Frycz
Przekierowanie