HomeMade

Pełna wersja: Zasilacz regulowany na wzm. operacyjnych z układem foldback
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Czy ktoś kojarzy taki schemat. Dla przypomnienia układ foldback jest to układ zabezpieczenia nadprądowego który redukuje prąd podczas zwarcia.
Radioelektronik, 1980 w połowie roku. "zasilacz z charakterystyką foldback" bodajże Jarzębski czy Jastrzębski, ...chyba dokładnie taki tytuł. Muszę mieć czas na piwnicę i archiwum.
Opisana konstrukcja i chyba trochę teorii.

MAc
mrn
Aha ważne żeby miał regulowane nie tylko napięcie ale i ograniczenie prądowe ;-)
Nie ma regulowanego prądu a właściwie jest za pomocą rezystora o dużej mocy w praktyce brak.
Rafal a moze rezystor malej wartosci bocznikowany potencjometrem i jednak 723? Wink

pz
a o jakiej wartości i mocy strat musiałby być ten potencjometr ;-)? po drugie w takim wypadku ciężko o regulację elektroniczną
W takiej fajnej książce o formacie A4 był schemat takiego zasilacza 0-30V na 723. (wydana za komuny)
Zmałpowałem , dołożyłem woltomierz LED i działało extra.
Może kto pamięta tą bukwę ? Gdzieś ją mam ale nie wim gdzie - taka w kolorze bordo - niezbyt gruba.
Witam.
Kiedyś dawno temu wychodziło coś takiego jak Młody Technik. Z tego co pamiętam
było tam opracowanie takiego właśnie zasilacza. Używam go zresztą do dziś.
Nie pamiętam co to był za numer i z jakiego roku, ale było to bardzo dawno.
Jest regulacja napięcia i prądu odcięcia. Potencjometry małej mocy. Jak wrócę
z pracy zobaczę czy uda mi się coś znaleźć.
Pozdrawiam - Tadeusz - sp3vpa.
Ksiazka nazywala sie "24 proste układy elektroniczne do samodzielnego wykonania - dla domu". Jest na chomiku pewnie Smile
Tak samo jak Krzysiek pomyslalem wlasnie o ukladzie tam zamieszczonym. Wieczorem w domu moge wziac ja do reki i sprawdzic.
W karcie katalogowej 723 jest uklad z foldbackiem - spokojnie powinien dac sie przystosowac do stosowanie potencjometru.

pz
Stron: 1 2
Przekierowanie