HomeMade

Pełna wersja: zasilanie solarno -wiatrowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Podczas biwaków fajnie czasem jest włączyć radio ale prąd z czegoś trzeba brać
solar działa w dzień ale w nocy i przy mocno zachmurzonym niebie jest już kiepsko.
Można wtedy jednak czerpać energię z wiatru czy ktoś ma patencik na małe śmigełko do takiego wiatraczka? Jako prądnicę chcę wykorzystać silnik krokowy bo on zachowuje się ładnie nawet przy małej prędkości obrotowej. Ewentualne inne zastosowanie do zasilania bezprzewodowej stacji pogodowej (z przekazywaniem drogą radiową danych) oczywiście do uzupełnienia o mały akumulator.
Silniki krokowe mają duży moment startowy. Nie pozwala to na ich wykorzystanie przy słabszych wiatrach, a mamy ich najwięcej.
No chyba, że zastosuje się dwa silniki małej i dużej mocy załączane odpowiednim sprzęgłem np odśrodkowym lub elektromagnetycznym - już teraz mogę pogratulować konstruktorowi takiego sprzęgła...

Większość producentów typowych generatorów wiatrowych podaje dane urządzeń dla prędkości wiatru 12m/s rzadziej 7m/s. Moc generatora wiatrowego jest w przybliżeniu proporcjonalna do trzeciej potęgi liczby dwa prędkości wiatru. Czyli dla całkiem niezłych wiatrów 6m/s będziemy mieli 8 (słownie osiem) razy mniej mocy niż podaje producent w danych kat alogowych. A co z wiatrami najczęściej wiejącymi 2,5 - 4 m/s?

Uwzględniając to wszystko w warunkach polowych jest do uzyskania praktycznie średnio jakieś 5-15% maksymalnej mocy generatora wiatrowego.

Aby zasilić TRX QRP o mocy 10W o sprawności 50% potrzeba 20W mocy. Biorąc średnio 10% wykorzystania mocy maksymalnej minimalna moc generatora wiatrowego powinna wynosić 200W. Dla tej mocy, którą normalnie by generował zwykły generator silnik krokowy tej mocy z powodu zaskoku momentu będzie po prostu stał.
Jest jeszcze jeden sposób: obliczyć śmigło na moc 10x większą i po kłopocie. Ale ja takiego śmigła nie chciałbym nosić. Wolę nieść większy namiot...

A tak swoją drogą od wielu lat używam baterii słonecznych i jak dotąd to wystarczało.
Z silnikiem krokowym nie jest wbrew pozorom tak ciężko -chodzi o jego start -testowane przez Kolegę, mi chodzi o duecik solar -wiatr jako uzupełniające się, są tak niektóre urządzenie do pomiaru ruchu zasilane np. widziałem na drodze chyba Warszawa -Kraków. Ma może ktoś pomysł na prosty wiatraczek -konstrukcje. Druga sprawa dla mnie to może chodzić i 23h na ładowanie i 1h na łączność w tym większość nasłuch no i moc może być mniejsza
Miałem przez jeden sezon w domku na działce generator wiatrowy ,zrobiony z silnika krokowego (od posuwu głowicy) ze starego napędu FDD 5,25' ,śmigło 3 łopatowe o średnicy ok.80cm, łopaty były wykonane z blachy.Uzwojenia połączone w szereg (zgodność faz), mostek prostowniczy i ładowało to mały akumulatorek 6V .Ruszało to przy całkiem niewielkich wiatrach,energii starczało do zasilania małego odbiornika radiowego UKF-FM.
Wytrzymało jeden sezon... bo ktos ukradł Smile.Tyle z mojej praktyki.
Rzuć okiem tutaj: http://www.mdpub.com/Wind_Turbine/ i tutaj: http://wind.morrisonprairie.com/WindMachine.html

Temat jest ciekawy, słońce i wiatr to zawsze pewniejsze niż tylko jedno medium.
Trafił ktoś z was na jakieś opracowania na temat średniej prędkości wiatru i ilości dni wietrznych w SP?
Poszukaj ksiazki Jacka Mareckiego "Podstawy przemian energetycnzych" WNT - na stronie 146 jest orientacyjna mapka srendiorocznych predkosci wiatru w SP.
Gdybys nie mogl znalezc to daj znac Wink

pz
Mniej wiecej sie pokrywaja.

Pz
A jakby tak...
http://ru.aliexpress.com/item/200W-AC24V...05598.html

Albo zrobić jakąś mikrowersję "amerykanki"
http://spiritusmovens.blogspot.com/searc...owerowa%22

mac
mrn
Może ktoś chce kilka różnych silników krokowych do eksperymentów ? Mam kilka całkiem dużych do oddania Smile
turbinki wiatrowe LY3LP

tu jest dopiero konstruktor i mistrz prostoty układowej, wg. mnie bije na głowę
Mac Gyvera z TV Smile.Mój idol Smile To tak dla waszej inspiracji.
Stron: 1 2
Przekierowanie