HomeMade

Pełna wersja: Fazowo - rotacyjna demodulacja SSB
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Błądząc około tematyki homodyn, natrafiłem na kilka artykułów opisujących "fazowo rotacyjną demodulację SSB" - pokrótce - najpierw mamy mieszacz kwadraturowy, który daje nam cztery sygnały I, Q, -I, -Q, następnie - zamiast polifazera, detektor SSB złożony z kilku (góra kilkunastu) rezystorów, oraz kluczy przełączających jeden-z-iluśtam.
Metoda wydaje mi się o tyle ciekawa, że nie trzeba dobierać rezystorów i kondensatorów tak dokładnie jak w polifazerze. Ale też ma wady - dziura na częstotliwościu rotacji, pewnie są też inne (szumy w paśmie akustycznym?).

Czy ktoś z forumowiczów interesował się tematem, coś zrealizował, ma jakieś przemyślenia?
Artykuł mozna znaleźć googlem wyszukując:
Achieve_Phasor_Rotation_With_Analog_Switches.pdf

(ze względu chyba na nawiasy kwadratowe, nie wkleja się jak trzeba, po kilku próbach wklejenia zrezygnowałem).

Pozdrawiam
Zobacz to
http://lea.hamradio.si/~s53mv/zifssb/block.html
http://lea.hamradio.si/~s53mv/zifssb/lscband.html
są wzory płytek
w transcivierach na pasma mkf, tak kiedyś to robiłem i jak najbardziej działa, ogólnie każda konstrukcja Matjaza Vidmara S53MV jest odtwarzalna ;-)
Ja dokładnie na tą stronę trafiłem za pierwszym razem, potem poszukałem trochę - ale, co się robi na pasma mikrofalowe (z konieczności) tego nie trzeba/nie warto robić czasem na pasma KF. Stąd moje pytanie o konsrukcje na KF - jak to brzmi, czy warto, czy jakieś minusy/plusy, itp

Pozdrawiam

Edit: Chodziło mi o to że pewne rzeczy dla mikrofal (nie koniecznie to o czym mowa w temacie) robi się z konieczności. Bo tak jak na KF się nie da.
Tego na pasma mkf nie robi się z konieczności
Ok, zapytam inaczej - czemu się robi tak (albo czemu Ty tak robiłeś) a nie np. polifazer, przesuwniki fazy, DSP, czy jeszcze jakoś inaczej. Plusy/minusy.

Pozdrawiam
ogólnie moim zdaniem dobre dsp najlepsze patrz kx3
w układzie z rotorem można uzyskać żądane przesunięcie fazy w szerszym zakresie częstotliwości niż w układzie z polifazerem
czemu ja robiłem -bo popełniłem kiedyś ten układ
Rafale, jakie było wytłumienie częstotliwości rotacji?
To dla mnie podstawowa praktyczna informacja co do trzeciej metody formowania sygnału SSB.
Henryku zwyczajnie nie mierzyłem, to nie były czasy gdy soft do analizy widma był dostępny tak jak teraz, w wolnej chwili postaram się zmierzyć.
W mtakim razie czekam, bo bardzo mnie to interesuje.
Przekierowanie