HomeMade

Pełna wersja: Jak zmierzyć rzeczywistą impedancję wyjściową transceivera ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Taki problem: mamy stopień końcowy o nieznanej impedancji wyjściowej (dla danej częstotliwości) a zanim filtr dolnoprzepustowy zaprojektowany dla optymalnego obciążenia 50 omów. Teraz chcemy wykorzystać nasze wyjście z transiwera jako źródło sygnału do badania naszego filtra dolnoprzepustowego. Jak się wydaje, bezpośrednie połączenie (w kaskadę) dwóch filtrów nie wchodzi w grę bo zajdzie bliżej nieokreślona transformacja. Jak sprawdzić (wyliczyć) rzeczywistą impedancję wyjściową transiwera? (bo bez tłumika pewnie się nie obejdzie...)
Dołączam się do pytania, ale je trochę rozszerzę. Jak zmierzyć impedancję dowolnego stopnia w transceiwerze, żeby moc określić jakie dopasowanie powinno zostać użyte. Myślę ze pytanie wstrzela się w temat.
Dla stopni małej mocy pracujących w dużym zakresie liniowo jest metoda 6-decybelowa. Dla stopni dużej mocy trzeba obciążyć dwoma rezystancjami i rozwiązać układ dwóch równań.
Z tego co pamiętam to Adam SP5FCS podał gdzieś na tym forum gotowe wzory.
Kopia posta z wątku o Husarze.

Cytat:Teoretycznie do określenia rezystancji źródła wystarczą dwa pomiary napięcia przy znanych R obciążenia.
Z prawa Ohma dla szeregowego obwodu możemy uzyskać wzór na rezystancję źródła.

Pomiar napięcia Uo1, Uo2 na dwóch różnych obciążeniach R01, R02.
Rezystancja generatora:

Rg= (U2 - U1) / (U1/R1 - U2/R2)

Pomiar:
obciążamy układ np. impedancją 50 ohm a następnie 100 ohm, po podstawieniu danych do wzoru mamy impedancję źródła.
Nie ma znaczenia czy impedancja badanego układu jest większa czy mniejsza od użytych obciążeń.
Warto sprawdzić na praktycznym układzie, gdzie mamy oczywiście impedancję generatora oraz może zmieniać się nam lekko napięcie generatora w wyniku wpływu obciążenia na dopasowanie wejścia wzmacniacza.

Drugą metodą jest pomiar mocy na wyjściu układu. Zmieniamy wartość obciążenia i jednocześnie mierzymy moc wyjściową. Szczyt oddawanej mocy przez badany układ uzyskamy przy obciążeniu równym impedancji wewnętrznej źródła sygnału. Zarówno dla impedancji mniejszych jak i większych moc będzie mniejsza.
"obciążamy układ np. impedancją 50 ohm a następnie 100 ohm, "

W związku z tym, że stopnie mocy, które są zbyt mało obciążone przestają być często liniowe trzeba bardzo uważać przy doborze rezystancji obciążenia. W fabrycznych trxach działa też zawsze układ ALC, który całkowicie może zniekształcić wyniki pomiaru.
W związku z tym proponowałbym małe zmiany rezystancji obciążenia, np: 45 i 50 omów lub 50 i 60 omów. Maksymalny rozrzut rezystancji obciążenia nie powinien przekroczyć 20%.
Można wykonać kilka pomiarów dla różnych par rezystancji, wtedy łatwo zorientujemy się jakie są błędy pomiaru.
Przekierowanie