HomeMade

Pełna wersja: Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

załączam plik w którym jest opis niezwykle prostego preselektora działającego w zakresie od 3 MHz do 30 MHz do szerokopasmowych odbiorników globalnych.

Może komuś się przyda, bo sam przez długi czas poszukiwałem czegoś takiego, tzn. możliwie prostego, taniego i skutecznego.

Pozdrawiam,
Marcin SQ2RBW
Dodam jeszcze, że warto połączyć dwie sekcje kondensatora strojeniowego lub wykorzystać kondensator strojeniowy do 500pF. Wtedy przy 13 zwojach na toroidzie uzyskuje się pokrycie od 6 MHz do 29,5 MHz z niewielkim tłumieniem wnoszonym przez układ w tym zakresie (głównie chodzi aby to niewielkie tłumienie sygnałów przepuszczanym było także osiągalne dla popularnego pasma 40m). Po dołączeniu dodatkowej indukcyjności dolne pasma stroją się od około 2,2MHz do 10MHz z zauważalnym tłumieniem, ale zazwyczaj szum pasmowy w tym zakresie jest na tyle silny że wymusza załączanie tłumika, więc i tak na jedno wychodzi. Oczywiście wartości strojonych zakresów mogą się różnić i wynika to głównie z pojemności początkowej kondensatora zmiennego, szczególnie chodzi o okolicę w pobliżu 30MHz. Gdy kondensator ma zbyt dużą pojemność początkową można poeksperymentować ze zmniejszeniem zwoi do 11 - 10.

Pozdrawiam
Zrobiłem, fajnie działa.... Faktycznie selektywny Zrobiłem trochę większy śr. 2,5 /5,5 / 12mm. \pokrywa mi od 2-14 MHz. Jest w fazie testów Wink
Na Twoim pdf. jest mostek z oporników. Jaką mają wartość?

Czy to by się nadawało na filtr wejściowy do homodyny?
Witam,

mostek z oporników to tłumik typu PI 50om, nie skupiałem się na nim, więc konkretne wartości trzeba poszukać w literaturze bądź jakimś opracowaniu. Preselektor testowałem na szybko dawno temu z ultra prostą homodyną - PIXIE w którym było VXO z kwarcem 10,137MHz. Pokrywało to cały wycinek CW pasma 30m ale odbierało także stacje AM. Zastosowanie tego preselektora wyeliminowało tą przypadłość a testowałem to w ciągu kilku min w godz. południowych. Nie wiem jak o innych porach. Ale dalej zaniechałem prace nad pixie gdyż brakowało mi indukcyjności do zrobienia filtra akustycznego a w orginale odbiór był tak szeroki, że w uszach szumiało od wysokich tonów po kilkuminutowym słuchaniu.

Pozdrawiam
Witam,

faktycznie ten preselektor jest do zrobienia na szybko na kolanie, ale ten który dla testów zrobiłem nie był zbyt "ostry". Dla lubiących dłubać polecam rozwiązanie ze strony: http://www.ankahe.de/Preselektor.html
Wykonałem coś podobnego jeśli chodzi o zasadę, lecz konstrukcyjnie trochę inaczej. Z pomiarów na razie na stole mam dwie wersje do rozpatrzenia/przetestowania.
Macie może dane jak to wygląda w fabrycznych rozwiązaniach?

P.

[attachment=14481]
[attachment=14480]
Przekierowanie