HomeMade

Pełna wersja: Miernik częstotliwości DL4YHF
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Niby prosty układ, a mam ogromne problemy.
Dla prawidłowych pomiarów częstotliwość generatora powinna wynosić 20 MHz.
Dokładne strojenie trymerem nie przynosi efektu (brak zupełnie reakcji na zmianę pojemności trymera - częstotliwość prawie stoi w miejscu, ok. 19 997 830 Hz).
Wymieniałem trymer i kwarc - i ciągle to samo , brak jakiejkolwiek regulacji.
Gdzie tkwi błąd ?
Pomaru częstotliwości dokonuję na nóżce 15.
Tutaj link do układu F-meter
Usuń całkowicie C1. Jeśli to nic nie da zmniejsz C2 do 15 pF a następnie do 10pF.
Ale na początku pokaż jak mierzysz częstotliwość. Twój układ pomiarowy może mieć taką pojemność, że zmiana pojemności trymera daje niewielki efekt. Sądząc po wyniku pomiaru częstotliwość jest ponad 2 kHz niższa od nominalnej co wskazuje, że układ pomiarowy mocno "obciąża" generator. Jesli to możliwe to zmniejsz pojęmność sprzęgającą do swojego miernika do możliwie małej wartości: kilka pF, im mniej tym lepiej. Być może mamy w tym przypadku do czywnienia z makroskopowym efektem "zasady nieoznaczoności", która w skrócie mówi, że każdy układ pomiarowy wpływa na wynik pomiaru całkowicie go zaburząjac w skali atomowej. Tu wartości są dalekie od "atomowych" ale i wpływ ukłądu pomiarowego zapewne równiez dużo większy ;-)
Radziłbym raczej stroić częstotliwość generatora nie przez pomiar na zaciskach kwarca ale za pomocą porównania wskazań miernika z innym miernikiem (wzorcowym) dla możliwie dużej częstotliwości pomiarowej lub używając geneartora wzorcowego częstotliwości.
L.J.
Czy kolega zastosował się do propozycji SP5DDJ (na końcu opisu miernika):
Kod:
Dla uzyskania f kwarcu równe 20MHz potrzebne było zastosowanie innych kondensatorów:
C1 = trymer 10-50pF, C2 = 47pF.
? U mnie ta poprawka pomogła.
Pozdrawiam
Leszek, zastosowałem się do Twoich porad: wyrzuciłem kondensator C1, wlutowałem za to większy trymer (75pF), podałem sygnał z generatora wzorcowego (w moim przypadku generator w miniVNA) i stroiłem trymerem tak, by na wyświetlaczu uzyskać wynik identyczny jak na generatorze wzorcowym.
Udało się! Miernik działa znakomicie !
Dziękuję za poradę!
73!
Cieszę się, że porada pomogła. Sądząc z faktu, że kiedy nie mierzyłeś częstotliwości wprost na rezonatorze dało się ją zmieniać (przez obserwację wyniku pomiaru) należy przypuszczać, że Twój układ pomiarowy wnosił do obwodu gemeratora dużą pojemność, na tyle dużą, że zmiana pojemności równoległe dołączonego trymera nie miała istotnego znaczenia. Ale każdy kij ma dwa końce ;-) Ustawiając generator matodą "na wynik pomiaru" muszisz się zgodzić z dokładnością tej metody, którą można ocenić na ok. 50-100Hz wyniku. Można tą dokładność nieco poprawić badając kiedy na wyświetlaczu częstotliwość wzorcowa będzie się różnić od pokazanej o 100Hz w górę lub 100Hz w dół. Mając w pamięci te dwa skrajne położenia trymera należy go ustawić pomiędzy tymi położeniami. Wtedy właśnie dokładność pomiaru powinna być symetryczna ok.50Hz. Ponieważ nie jest mi znany algorytm pomiaru to nie mogę przenieść tej dokładności na sam generator kwarcowy czyli określić jaką ma on właściwie częstotliwość. Zastosowany procesor może mierzyć dokładnie częstotliwości chyba nie wyższe niż częstotliwość generatora podzielona przez 4 a więc 5MHz. Teoretycznie więc dokładność nie może być lepsza niż 4Hz ale ponieważ zakres pomiarowy jest dużo większy więc zapewne zastosowany jest jeszcze wewnętrzny, wstępny dzielnik częstotliwości więc pewnie ustaiłeś częstotliwość generatora z dokładnością kilkudzeisięciu Hz ;-)
L.J.
Koledzy. Kupiłem na Allegro częstościomierz DL4YHF. Wczoraj chciałem go zabudować do radia i ustawić +455 kHz i mierzył ok. ale jak chciałem zrezygnować z dodawania pośredniej to coś poplątałem w ustawieniach...

Komunikatów jest więcej niż piszą w Internecie i nie wiem co znaczą. A najgorzej że komunikat ZEro nie sprowadza f-miarki do porządku. To znaczy mierzy, ale w okolicach 3 MHz głupieje i zaczyna coś odejmować...

Jak to zresetować?

komunikaty: -> strzałka przytrzymanie

ProG
Quit -> wyjście
NoPSL -> ( nie wiem ale czasem po przytrzymaniu zapala się NoP)
PSALE -> nie wiem?
Add -> dodawanie pośredniej
Sub -> odejmowanie pośredniej
ZEro -> Mierzy co podajesz (ale nie mierzy w okolicach 3 mega)
tAble -> Pośrednie do wyboru 455, 3.9990 , 41943 , 4.4336
Quit

I znowu...

Jak to zresetować?
Cześć

Co do zresetowania to nie wiem ale to co znalazłem w opisie na stronie twórcy miernika

http://www.qsl.net/dl4yhf/freq_counter/f...unter.html

cytuje :

"PSave" / "NoPSV": turns the power-saving on/off. In power-saving mode, the display is turned off after 15 seconds of no "significant" change in frequency, and on again as soon as the frequency changes by more than a few dozen Hertz (in the 3..4 MHz measuring range). Added in May 2006 for battery-powered equipment like QRP transceivers.

w skrócie chodzi o włączenie wygaszania w celu oszczędzania energii w urządzeniu qrp zasilanym np. z baterii.

to jest prawdopodobnie to :

NoPSL -> ( nie wiem ale czasem po przytrzymaniu zapala się NoP)
PSALE -> nie wiem?

tylko jakoś dziwnie V jest wykonane na wyświetlaczu led.

pozdrawiam

Andrzej
Sytuacja opanowana! Dziękuję!
Okazało się że poziom sygnału z VFO był za niski.

A to wyłączanie LED - bardzo fajna sprawa. Działa doskonale!

TNX!
Swego czasu dorobiłem do tego miernika obsługę preskalera, ale nie pamiętam co on tam wtedy pisał.
Cześć!
W znanym, chińskim sklepie internetowym zakupiłem klon tego miernika. Dodam, że w postaci kitu do samodzielnego montażu. I mam takie pytanie, w instrukcji, którą otrzymałem razem z KITem napięcie na TP powinno wynosić 2,2 V, natomiast w instrukcji "online" napięcie na TP powinno wynosić 2,5 V. Zastanawiam się, której wartości się trzymać. Na moje pytanie, pan chiński sprzedawca odpowiedziała totalnie bez sensu (jedno słowo - instructions Smile). Wiem, wartość rezystora R13 uzależniona jest od partii produkcyjnej C3355, ale nie bardzo wiem jak odkryć tę zależność.
W moim egzemplarzu napięcie na TP wynosi 2,34 V
Stron: 1 2
Przekierowanie