Testowałem ostatnio sposób na nanoszenie opisów na płycie czołowej metodą kreślarskiego szablonu literowego oraz rodzimego rapidografu firmy Rystor. Stosowanie typowego tuszu kreślarskiego nie jest najlepsze z uwagi na to, że po wyschnięciu napis z trudnościa ale daje się zmyć wodą. Szukałem tuszu kreślarskiego odpornego na wodę i jednocześnie przystosowanego do rapidografów. Znalazłem tylko jeden typ firmy Faber-Castell w kolorze czarnym. Nie znalazłem innych kolorów a przydałby się szczególnie kolor biały tuszu dla płyt czołowych w kolorze czarnym. Aby literki były w jednej linii stosowałem linijkę kreślarską do opieranie i przesuwania szablonu. Stosowałem szablon który umożliwiał rysowanie literek wysokości 2.5 mm oraz rapidografu o optymalnej grubości do tego szablonu to jest wymiar 0.25 mm. Próbowałem pisaki kreślarskie, ale nie nadają się do tego celu.
Wyniki nie są zupełnie zadawalające, ale metoda ta nie jest łatwa i wymaga jeszcze przeprowadzenia różnych testów.
73 Bogdan, SP3IQ.
[
attachment=6561]
[
attachment=6562]
Wyniki jakie uzyskałeś są całkiem dobre ale dla większości młodszych kolegów pojęcia i nazwy jakich użyłeś mogą być po prostu niezrozumiałe ;-) Poza tym to dośc żmudna i czasochłonna czynność :-( Napisy moższ zabezpieczyć bezbarwnym lakierem w spray-u ale uważaj aby warstwa była niewielka, raczej nanieś kilka cieńszych warstw kolejno niż jedną, solidniejsza od razu, bo lakier przed wyschnięciem może rozmyć kontury liter.
Dla naszego pokolenia, wykształcenie techniczne oznaczało obowiązek nauki pisma technicznego oraz wykorzystania "ręcznych" metod w takich przypadkach. Po prostu nie było innego sposobu w warunkach amatorskich:-(
Ale technika pozwala na ułatwiena. Historycznie biorąc, pierwszym postępem w tej sprawie było użycie kalkomanii, również kolorowej (koniec lat 70-tych i lata 80-te). Najlepiej udawały się napisy na białej, wypolerowanej powierzchni aluminium, którą należało następnie pokryć bezbarwnym lakierem w spray-u. Technika wydruku laserowego to kolejny postęp w tej dziedzinie. Dla bardzo szybkich i jednokrotnych projektów używam wydruku kompletnej płyty czołowej na kolorowej drukarce laserowej z użyciem papieru samoprzylepnego. To dość szybka i tania metoda ale wymaga znajomości jakiegoś programu graficznego (drukuję w profesjonalnym punkcie). Taką atrapę można pokryć lakierem w spray-u lub po prostu zalaminować. Najlepsze jednak efekty usyskuję ostatnio dzięki wydrukom na samoprzylepnej folii plastykowej. Taka usługa kosztuje ok. 25PLN za 10-15 stron rysunków A4. Materiał przygotowuję w formie pdf-ów a wynik jest idealny na warunki amatorskie. Folia jest samoprzylepna a jeśli rysunek ma charakter pliku wektorowego to za kilkanaście procent ceny można pociąć folię a także wykonać odpowiednie otwory każdego kształtu.
L.J.
(24-01-2013 0:11)SP3IQ napisał(a): [ -> ]Testowałem ostatnio sposób na nanoszenie opisów na płycie czołowej metodą kreślarskiego szablonu literowego oraz rodzimego rapidografu firmy Rystor. Stosowanie typowego tuszu kreślarskiego nie jest najlepsze z uwagi na to, że po wyschnięciu napis z trudnościa ale daje się zmyć wodą. Szukałem tuszu kreślarskiego odpornego na wodę i jednocześnie przystosowanego do rapidografów. Znalazłem tylko jeden typ firmy Faber-Castell w kolorze czarnym. Nie znalazłem innych kolorów a przydałby się szczególnie kolor biały tuszu dla płyt czołowych w kolorze czarnym. Aby literki były w jednej linii stosowałem linijkę kreślarską do opieranie i przesuwania szablonu. Stosowałem szablon który umożliwiał rysowanie literek wysokości 2.5 mm oraz rapidografu o optymalnej grubości do tego szablonu to jest wymiar 0.25 mm. Próbowałem pisaki kreślarskie, ale nie nadają się do tego celu.
Wyniki nie są zupełnie zadawalające, ale metoda ta nie jest łatwa i wymaga jeszcze przeprowadzenia różnych testów.
73 Bogdan, SP3IQ.
Fajnie to opisałeś, ale metoda starsza od węgla i w zasadzie przyjemność takiej pracy duża. Jednak szczerze powiem, to lepszy efekt uzyskasz robiąc napisy od razu całej płyty w np corelu, drukując je w negatywie na folii i przygrzewając je później do płyty żelazkiem.
Później starczy pokryć matowym lub błyszczącym lakierem bezbarwnym i gotowe!
(24-01-2013 9:25)SP6FRE napisał(a): [ -> ]Folia jest samoprzylepna a jeśli rysunek ma charakter pliku wektorowego to za kilkanaście procent ceny można pociąć folię a także wykonać odpowiednie otwory każdego kształtu.
L.J.
Gdzie to robią - w jakichs małych drukarniach? I wytną mi otwory pod LCD, klawisze i potencjometry?
pozdrowienia
Artur sp2qca
Witam.
Sposób wykonania opisu płyty czołowej, znajduje się na stronie DL2YEO
http://www.qrp4u.de/index_en.html (
FRONT PANEL DESIGN), opis jest w języku angielskim i po przełączeniu – niemieckim. Jako ciekawostkę podam, że w wersji niemiecko języcznej jest więcej projektów HM.
Mam też opis wykonania płyty czołowej w języku polskim, jeśli się nie mylę, było to w ”PRAKTYCZNYM ELEKTRONIKU” lub w ”ELEKTRORZE ELEKTRONIKU”, jutro poszukam.
SP2QCA
”Gdzie to robią - w jakichs małych drukarniach? I wytną mi otwory pod LCD, klawisze i potencjometry?”
Można popytać w małych firmach poligraficznych, reklamowych, niektóre z nich mają w swojej ofercie m.in. wycinanie ploterowe, więc chyba nie powinno być problemu z wycięciem pod LCD, klawisze, itd.
Wystarczy ”wygooglować”: FIRMY POLIGRFICZNE i pokaże się cała lista firm wraz z wykazem usług.
Pozdrawiam, Bogusław
Witam,
Na stronie Kolegi SP8OBE w opisie budowy
Lampowego wzmacniacza gitarowego znajduje się sposób wykonania opisu na płycie czołowej i oglądając zamieszczone tam zdjęcia wygląda to bardzo estetycznie i profesjonalnie. Dokładny opis na dole strony www.
Witam,
Ja zrobiłem jedną ja do tej pory "czołówkę" wykorzystując
Lazertran.
Tu jest inny link do zobaczenia. Nie mam w tej chwili zdjęcia, jakis czas temu "padl" mi dysk i się wszystko straciło. Jutro postaram się zrobić fotkę i wrzucić na forum.
K.
Załączam obrazek z moją czlówką.
K.
(26-01-2013 21:55)2E0KKJ napisał(a): [ -> ]Załączam obrazek z moją czlówką.
K.
Fajna czołówka i fajny miernik, możesz coś więcej powiedzieć o nim?
Co to za projekt?
Pozdrawiam!
Witam, cały projekt jest na
tym forum.
Lutowanie mam skończone i wygląda wszystko ok, do pełni szczęścia muszę "przebrnąć" ponownie przez tłumaczenie które straciłem ( rosyjski nie jest moją mocną stroną) i skalibrować.
K.
Witam.
Poniżej przedstawiam fotki (niestety, mam problem ze skanerem) artykułów z "ELEKTORA ELEKTRONIKA" 1/1998, dotyczące wykonania płyty czołowej.
[
attachment=6590][
attachment=6591][
attachment=6592]
Natomiast tu są fotki artykułu z "PRAKTYCZNEGO ELEKTRONIKA" 10/2000, jak wykonać klawisze na płycie czołowej.
Może komuś się przyda.
[
attachment=6593][
attachment=6594]
Pozdrawiam.