HomeMade

Pełna wersja: Stabilne elementy wzorcowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Koledzy,
często w naszych urządzeniach pomiarowych istnieje konieczność zastosowania wzorcowych kondensatorów i rezystorów.

Czy macie sposoby na to, aby takie elementy 'uczynić' stabilnymi w czasie i zmiennej temperaturze?

Albo jakich kond. i rezystorów szukać aby ich parametry były odpowiednie?

Pozdrawiam,
michal
Zamrażarka i piekarnik. 100 stopni w piekarniku, aż się woreczki strunowe zaczynają topić - gdy sobie przypomnę to zaglądam do kuchni i przekładam do zamrażarki w lodówce na max zimna - potem znów smażenie i tak kilka razy :-) Do polifazera jest ok.
Warto mierzyć przed i po "eksperymencie" a szczególnie dotykając kondensator palcem podczas pomiaru notować zmiany pojemności - takie szybkie starzenie dość znacznie poprawia parametry :-)

Wzorcowe kondensatory, cewki, rezystory ... kasiorka i do Farnela się udać ...
Szybkie ,przyśpieszone starzenie elementów RC dużo nie pomoże (szczególnie słabej jakości).Tu potrzeba czasu .Starszy kolega opowiadał kiedyś , jak pracował w Unitra-Meratronik. Był specjalny magazyn, gdzie elementy o małej tolerancji, przeznaczone do urządzeń pomiarowych "leżakowały", z tego co pamiętam ok. 2(!)lat .Może być sensowne użycie takich elementów z rozebranych starszych urządzeń pomiarowych.I tak nie kupisz teraz (tanio) precyzyjnych rezystorów metalizowanych, np 0,5% .N/b próbowałem kiedyś takich przyspieszonych ,termicznych metod "wystarzania" własnoręcznie przestrajanych rezonatorów kwarcowych (do urządzeń na 145MHz, gdyż były trudnodostępne wtedy).Efekty -był czasem pozytywne, ale że tak powiem gdzieś w 50 %.
Tutaj można kupić po atrakcyjnej cenie dokładne rezystory 0,1%
http://www.rezystory.net/
oferta dotyczy też kondensatorów.
Jarek SP5CTD.
Odgrzewam temat, znowu zacząłem się nad tym zastanawiać.

Kiedyś za dokładne uważano kondensatory styforleksowe. Niestety są już prawie nie do dostania. Żródła podają że miały -130ppm/K.

A co z kondensatorami NP0?
± 30 ppm/K (±0.5 %)
−55 to +125 °C
Zakładając, że 200 sztuk takich kondensatorów można kupić za niewielkie pieniądze i wybrać z nich odpowiednie wartości... warto?

m.
Przekierowanie