HomeMade

Pełna wersja: Poprawny pomiar anten
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Bo to jakby pytać "jak sprawić żeby człowiek był szczęśliwy"... Zależy..
Najlepiej i najprościej jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć naprawdę o antenie to mierzyć jej parametry BEZ kabla. Czyli bezpośrednio na zaciskach anteny (ewentualnie długość kabla powinna być mniejsza niż 1/20 lambda). Nie zawsze się da ale można przynajmniej spróbować - obniżyć nieco środek żeby sięgnąć "z drabiny" itp. Bardzo się do tego by przydawał analizator z własnym zasilaniem, WiFi/Bluetoothem albo chociaż zrzucaniem danych na kartę.
Jeśli analizator "wisi" przy antenie i są to długie fale (w porównaniu do jego wielkości... Smile) to w zasadzie nie ma znaczenia czy antena jest symetryczna czy niesymetryczna a analizator niesymetryczny.
vk5jst nie jest najlepszym no ale na bezrybiu i ryba rak... Poda "przybliżone" miejsca gdzie antena ma rezonans i jaką ma w tym miejscu rezystancje promieniowania.
A dalej to już podręcznik (internet) o antenach i analiza tego co się otrzymało z tym co mówi książka.
Praktyczniejszym sposobem jest przeprowadzić kalibrację przyrządu na końcu kabla, wtedy jest on pomijany matematycznie i pomiar jest taki jakby przyrząd był podłączony bezpośrednio do anteny.
W tym przypadku będzie też uwzględniony zakłócający wpływ fidera, który, gdy nie wisi idealnie pośrodku lub antena nie ma symetryzatora to ma czasem istotny wpływ na działanie anteny.
Pomiar anteny z normalnie krzywo wiszącym fiderem, którego umieszczenia w żaden sposób nie można zmienić (uwarunkowania budowlane) samym miernikiem wiszącym po środku nie odda rzeczywistej sytuacji.
Niestety VK5JST nie wie nic o kalibracji ani uwzględnianiu długości kabla. Pokazuje tylko coś jakby X i coś jakby R. W tej sytuacji ciężko przeliczać wszystko żeby uwzględnić kabel. Jeśli na końcu kabla i na początku dołożymy balun prądowy (albo inaczej - postaramy się żeby dla częstotliwości pracy fider nie miał na żadnym kawałku między balunami więcej niż ułamek długości fali) to jego wpływ będzie mały.
A dlaczego Koledzy "chcą" pomijać kabel zasilający? Wszak jest on integralną częścią układu antenowego.
Moja wypowiedź jest taka trochę zaczepna.
Tylko ja chcę. Henryk nie chce.
Ja może mam mniej inżynierskie a bardziej naukowe podejście? Pytanie w wątku jest "pomiar anten". Nie pomiar "instalacji antenowej" Smile Redukcjonizm
Poza tym moje zdanie jest takie że kabel nie powinien być czynnym elementem anteny - chyba że takie jest założenie. Wnosi tłumienie - jasne, tego się nie da uniknąć. Umożliwia dopasowanie - jasne - jest cała masa anten. Ale bez przyrządów ciężko skalibrować i sprawdzić i wszystko się gmatwa i zaciemnia.
W przypadku braku odpowiedniego przyrządu pomiar można wykonać stosując dokładnie półfalową długość fidera z uwzględnieniem współczynnika skrótu.
Albo użyć tego programu https://ac6la.com/tldetails1.html
W pasmach KF kabel koncetryczny powinien mieć długość minimum 1/2 fali oraz X współczynnik skrócenia kabla np minus 0,66

A jak jest w pasmach wyższych:
2M / 70cm / 23cm
Pasmo np. 2M. musi mieć pażystą długość kabla np.8m 10m 12m 20m 24m 26m itp.
np. 8metrów X współczynnik skrócenia kabla 0,66=528cm
70cm. np. 70cm X 10m kabla =7metrów kabla X 0,66 =462cm ?
23cm np. 23X30=690cm kabla minusv0,66 =455cm?

Można też długosc kabla dobrać do odpowiednej częstotliwości np. w paśmie 2m 144.300
(06-04-2023 19:04)SP9O napisał(a): [ -> ]W pasmach KF kabel koncetryczny powinien mieć długość minimum 1/2 fali oraz minus współczynnik skrócenia kabla np minus 0,66
A jak jest w pasmach wyższych:
2M / 70cm / 23cm
Pasmo np. 2M. musi mieć pażystą długość kabla np.8m 10m 12m 20m 24m 26m itp.
....
Można też długosc kabla dobrać do odpowiednej częstotliwości np. w paśmie 2m 144.300

Nie wiem Kolego skąd powziąłeś takie informacje, ale są one zwyczajnie bałamutne! To tzw. "urban legend" rozsiewane i podawane do wierzenia przez fachofcuf od strojenia anten długością kabla.

Długość kabla nie ma żadnego znaczenia za wyjątkiem... wielkości strat!

73!
Kolega SP9O nic nie pisał o strojeniu anten kablem... , a to co pisze Kolega SP9FYS jest najzupełniej prawdą. Tak samo jak skrzynka antenowa nie służy do strojenia anteny, jak zwykło się mówić... Antenę stroi się tylko jej elementami. Jednak można by kilka słów o tej kwestii napisać.
Dylemat linii zasilającej jest gdzie indziej. Jeśli antena ma rezystancję wejściowa 50 ohm to długość kabla nie ma żadnego znaczenia dla całego układu antena+linia zasilająca z punktu widzenia pomiarów na końcu linii. Na KF najczęściej nie będziemy mieć 50 ohm anteny, a już nie w całym zakresie. I w związku z tym pomiary na końcu linii będą uzależnione od długości kabla który będzie zachował się jak transformator bo nie będzie widział z dwóch stron 50R.... mogący pogorszyć lub poprawić wynik pomiaru...
Matra lambda pół jest zatem w kwestii, że taki odcinek (i jego wielokrotność) przenosi tą samą impedancję z początku na koniec linii. Jednak im większa krotność (długość kabla) to ta zasada się zawęża i dodatkowo wchodzą straty...
Najczęściej osoby mierzące SWR na końcu linii oceniają to jako zestrojenie anteny, a w rzeczywistości jest to wynik antena + kabel zasilający czyli SWR całego układu antenowego. SWR wcale się świadczy w takim przypadku o prawidłowym zestrojeniu samej.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Przekierowanie