HomeMade

Pełna wersja: Modyfikacja odbiornika EKD-300
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, od niedawna stałem się posiadaczem tego odbiornika i chciałbym przeprowadzić modyfikację polegającą na dodaniu dodatkowej heterodyny 70,4 MHz, odwracającej wstęgę, tak jak w linku ;
http://www.oppzk.poznan.pl/techope/ekd300-1/index.html
Chcę spróbować trzeciej możliwości nie opisanej w linku.
Posiadam w swoich zasobach dwa generatory kwarcowe 80,000 MHz i 9,600 MHz , jak w załączniku i chciałbym je wykorzystać. Przy różnicy wychodzi potrzebne 70,4 MHz. Mam pytanie :
Jaki układ mieszacza zastosować do zmieszania dwóch takich generatorów kwarcowych ?
Scalony ( SO42P), mosfet (BF981), diodowy ?
Jak miałby mniej więcej wyglądać schemat przy takich poziomach napięć tych generatorów ? Nie znalazłem w necie podobnego schematu.
[attachment=5608] [attachment=5607]
Witam! Od dość dawna posiadam ego typu odbiorniki zastanawiam się po co Ci ta modyfikacja? Bo aby poprawnie odbierać dolną wstęgę należy tylko odpowiednio ustawić regulatory.Więc aby uzyskać LSB trzeba ustawić filtry na +/- 1500 po prawej stronie a lewy przełącznik ustawić maksymalnie w prawo na F1 / F4 na "zbocze opadające". Wtedy na 3,5 oraz 7 MHz można odbierać dolna wstęgę. aby odebrać USB należy w tym samym położeniu filtrów ustawić przełącznik F1/F4 na zbocze narastające lub na zero. Mam taki odbiornik , pracowałem swego czasu na tym i nawet zdarzyło mi się naprawiać. Ale nie polecam samemu tego robić Vy 73! SP3SUZ
Mieszanie 2 sygnałów o poziomach TTL z tych generatorów średnio mi się podoba .
Według mnie to wcale nie nalezy mieszać sygnałów ani niczego tam dorabiać bo ten odbiornik wszystko ma. Trzeba tylko poszukać i mądrze ustawić gałki a wtedy odbiierze to co chesz. W poprzednim poscie napisałem Ci jak odbierać SSB - LSB a kiedy ustawisz w tym położeniu skale na pasmie CW to ustawiajac panorame na środku sygnału CW możesz zawęźić filtry nawet do plus minus 100Hz i wtedy najdalszego DXa na CW masz "podanego na tacy nicm na sali wykładowej! Teraz mozesz nawet odbierając iść po herbatę do kuchni bo sygnał odbierany jest na 2,5 do 3 kHz ( tonem akustycznym) co pozwala na słuchanie korespondenta chodząc po całym mieszkaniu. Rozkrecenie m.cz. przy takim ustawieiu do max. powoduje że słychac wysmienicie na trzy mieszkania dookoła , przez śćiany.-hi Ale za to zaden DX Ci nie ucieknie. Jest tylko jedno "ale"... podczas słuchania w tym układzie na USB trzeba częstotliwość "wbijac " stosując poprawkę plus 1,8 kHz a na LSB minus 1,8 kHz Ale to szczegół! Powodzenia przy słuchaniu!
Wykonałem chyba najwłaściwszą modyfikację tego odbiornika do odbioru LSB - usunąłem filtr do odbioru USB oznaczony na płycie czołowej jako +3400 Hz i w to miejsce wstawiłem filtr MF200+E-0235 wraz z dołączonymi do niego kondensatorami - jest to filtr o identycznej szerokości do zamontowanego filtru używanego dla USB i oznaczonego na płycie czołowej jako +2700 Hz. Takie rozwiązanie zapewnia, że odczyt częstotliwości jest prawidłowy.
Inne sposoby czy słuchania LSB na innych emisjach (cw) lub modyfikowania lub dodawania dodatkowej heterodyny powodują, że odczyt częstotliwości nie jest zgodny z rzeczywistą częstotliwością nadającej stacji.
Zastępczo można próbować słuchać na kanale TF B i emisja B8E (ISB) ale odbiór będzie za pośrednictwem szerokiego filtru 3400Hz i dodatkowo jest jeszcze problem z ARW która jest sterowana z drugiego kanału którego de facto nie słuchamy.
Wykonałeś duzo zbędnej roboty według mnie bo wystarczy policzyć te kiloherce brakujace i jest po sprawie. No ale wolna wola. Poza tym na ISB czyli na dole prawego pkretła odbierasz na filtrze +/- przełaczając cała game filtrów od 100Hz na CW do 6 kHz na AM. Także poprzez 1 kHz na CW lub 2,35 ( bo tyle ma ten filter +/- 1,5 kHz )na SSB. Reszta jest OK. No ale jak chciałeś sie pobawic to przecież mozna , jak najbardziej tylko że to nie ma według mnie sensu. Te radia są po prostu tak dobre że się tam nic nie poprawi. Cool
Jednak zdecydowanie jestem innego zdania, cała praca zajęła ok. godziny a efekty są takie jakby EKD 300 był fabrycznie wyposażony w obie wstęgi górną i dolną z prawidłowym odczytem częstotliwości.
Dokładnie takie samo rozwiązanie jest zastosowane w później produkowanym odbiorniku EKD 500 obsługującym bez żadnych modyfikacji LSB i USB.
Pasma obu filtrów są umieszczone dokładnie symetrycznie względem częstotliwości pilota 200kHz uzyskiwanej z podziału częstotliwości wzorcowej 10 MHz. Ponadto oba filtry są przeznaczone do SSB czyli mają pasmo ok 2.4kHz.
Zabawa w doliczanie i odliczanie jakichś wartości nie ma sensu jeśli można zdobyć właściwy filtr.
Słuchanie na ISB - czyli odbiornik pracuje jednocześnie na 2 kanałach a w głośniku odbieramy tylko kanał TfB, tylko do pewnego momentu wydaję się dobre aż przekonamy się, że automatyka działa dziwnie ponieważ przy odbiorze w systemie ISB automatyka jest sterowana z kanału głównego TFA, którego nie słyszymy w głośniku. Jeśli w sam raz trafi się jakaś silniejsza stacja w tymże kanale to nasz odbiór w kanale B będzie szarpany przez automatykę. Można w pewnym stopniu ograniczyć to ustawiając dla kanalu TFA najwęższą wstęgę filtru +-50Hz ale automatyka nadal nie działa prawidłowo dla kanału B.
Wcześniej wspominałem o słuchaniu w kanale TFB na ISB z filtrem 3100 Hz dlatego, że dla kanału TFB włączana jest dolna wstęga i ustawiony tam na stałe dodatkowy filtr o takiej szerokości (w niektórych odbiornikach EKD 300 i EKD100 miał ok 5000Hz). Wtedy i odczyt częstotliwości jest prawidłowy.
Tak jak piszesz można przy emisji ISB przełączać szerokość filtrów ale zmieniają się one w kanale TFA, którego dla LSB nie używamy bo pasma i ustawienie pilota dla SSB są nieodpowiednie.
Uważam również, że kombinacje z budową dodatkowej heterodyny są po prostu nieopłacalne a efekt jest powiedzmy średni.
Właściwe filtry dla LSB wraz z kondensatorami są czasem dostępne w kraju albo niemal stale na niemieckim ebaju
Wolna wola. Jak Tobie to odpowiada to ja nic więcej nie mam do dodania. Ale ja gdybym chciał to zrobic to popełnił bym inne rozwiązanie. Mianowicie , tam u góry jest 200kHz równiótkie z syntezy. Powielił bym to dwa razy i pomieszał z tym 70 MHz. Otrzymał bym 70,400 MHzi podał na mieszacz. Tylko zachodzę w głowę dlaczego tego fabrycznie nie zrobiono ?? I nic mi nie przychodzi do głowy oprócz "zmylenia przeciwnika", bo CW wskazuje idealnie ! Na środku panoramy jest to co jest w rzeczywistości , tylko SSB się nie zgadza.

Podobnie planowałem odtworzyć dolną wstęgę w EKV 13. Sygnał 200 kHz razy dwa, potem od tego odjąć sygnał górnej wstęgi i to co uzyskamy podać na detektor SSB. Trochę z tym roboty ale sygnał "generatora " na LSB byłby taki jak trzeba. Policzmy: 200 kHz x2 =400 kHz 400kHz - 201,5 kHz = 198,5 kHz. Wystarczy to przepuścic przez dwa stopnie rezonansowe LC i mamay czyściutki sygnałek o własciwej fx. Bo trzeba zauważyc jedno , że TUTAJ górna wstęga ma wyższy kwarc do nosnej jak dolna ! Tak policzyli Niemcy ten projekt i tak zostało - hi. Powodzenia z tym radiem ! Niech Ci długo i dobrze służy.
Witam
Trochę czasu jeż minęło od ostatniej odpowiedzi, ale dopiero zarejestrowałem się na tym forum.
Tak jak napisał sp3suz, nic nie potrzeba przerabiać w tym odbiorniku i po co psuć jego oryginalność.
Dolną wstęgę odbieramy np. na 3.5 i 7 Mhz w pozycji A1 i odpowiednim ustawieniu pokrętła A1, to takie regulowane BFO.
Na pozycji F1 też można, ale to chyba do czego innego miało zastosowanie (dalekopisu), i przy CW, ton ma trochę wyższą częstotliwość, jak ktoś lubi poniżej 1KHz, to pokrętłem A1 ładnie można ustawić, i przy odbiorze CW ustawienie wstęgi nie ma znaczenia i oczywiście odpowiednim ustawieniu szerokości pasma np. + - 50.
Pozdrawiam.
Tak nawiasem filtry elektromechaniczne z tych odbiorników są rewelacyjne i świetnie nadają się do budowy amatorskich TRXów.
Przekierowanie