HomeMade

Pełna wersja: Drukarka atramentowa do pcb
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W necie możemy trafić na wiele filmów ilustrujących wykonywanie obwodów drukowanych metodą bezpośredniego drukowania wzoru płytki na miedzi za pomocą drukarek atramentowych. Znajdziemy również kilka stron z praktycznymi wskazówkami i opisami jak dokonać przeróbki fabrycznej drukarki do takich zastosowań.

Opis przeróbki Epsona
Kolejny opis przeróbki

Tak to działa
Epson C87 w akcji
Film wykonania pcb na drukarce atramentowej + tonel z lasera


Mam pytanie, czy ktoś próbował takiej techniki wykonywania pcb i może podzielić się doświadczeniami i uzyskanymi efektami. Zapraszam do dyskusji o powyższej metodzie.
(10-07-2012 22:39)SP5FCS napisał(a): [ -> ]Mam pytanie, czy ktoś próbował takiej techniki wykonywania pcb i może podzielić się doświadczeniami i uzyskanymi efektami. Zapraszam do dyskusji o powyższej metodzie.

Już od dawna się nad tym zastanawiałem, ale nigdy nie było czasu aby popróbować.
Najlepsze wydają się do tego drukarki, gdzie kartka przechodzi zupełnie poziomo a nie tak jak w epsonach z pionu w poziom - bo tedy trzeba przerabiać maszynę.
http://youtu.be/DaSr6mc6TM8
Ogólnie pomysł znakomity na szybkie i precyzyjne płytki.
No na filmiku jest wszystko ładnie. Ale - jak taką płytkę włożysz do roztworu trawiącego to ten atrament przetrwa? Swojego czasu czytałem trochę o "print direct PCB" i głównie dlatego są stosowane drukarki epsona, bo "chodzą" na atramencie pigmentowym. Po wydrukowaniu idą do "utrwalania" do piekarnika na pare chwil.

Czy widział ktoś efecty przeróbki drukarki co chodzi na zwykły atrament ( z wynikami tych prac)?

Krzysiek
(11-07-2012 16:54)2E0KKJ napisał(a): [ -> ]No na filmiku jest wszystko ładnie. Ale - jak taką płytkę włożysz do roztworu trawiącego to ten atrament przetrwa? Swojego czasu czytałem trochę o "print direct PCB" i głównie dlatego są stosowane drukarki epsona, bo "chodzą" na atramencie pigmentowym. Po wydrukowaniu idą do "utrwalania" do piekarnika na pare chwil.

Czy widział ktoś efecty przeróbki drukarki co chodzi na zwykły atrament ( z wynikami tych prac)?

Krzysiek

Zwykły atrament jak do wydruku foto jest wodoodporny. Przynajmniej w epsonach. Zatem chlorek nie powinien się go imać. Natomiast kwasy zapewne odpadają.
Moim zdaniem tusz nie stanowi problemu. Aktualnie jest dostępny tusz termosublimacyjny (popularny serwis aukcyjny) do wykonywania druku na koszulkach i ceramice. Nasze wymaganie są chyba skromniejsze, problemem może być "przyczepność" tego tuszu do gładkiej miedzi. Warto zrobić mały test, kupić taki tusz i narysować płytkę ręcznie jak za dobrych starych lat lakierem do paznokci. Jeśli wytrzyma trawienie to warto dalej zajmować się tą metodą.
Epsony mają podobno bardzo mocne głowice wykonane z ceramiki dlatego są najczęściej wybierane do takich eksperymentów.
Temat fajny... i juz dawno mnie takie pomysły nurtowały uuu jakieś 16 lat temu ja robiłem rózne eksperymenty z napełnaniem drukarek HP ....

kilka linków by nie zanudzać...

http://www.pabr.org/pcbprt/pcbprt.en.html#inks tu sa linki na dole :-)

http://www.fullspectrumengineering.com/tutorial.html ... wkładka na małe PCB d o drukarek co drukja na CD + specjalny tusz...


http://techref.massmind.org/techref/pcb/...resist.htm
http://www.youtube.com/watch?v=jDR7QEPptOM
Przekierowanie