HomeMade

Pełna wersja: Jak zrobić dobry generator VFO?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przyszedł mi do głowy ostatnio pomysł wykonania generatora VFO, najlepiej w wersji lampowej, w formie osobnego modułu, który można by w przyszłości wykorzystać w projekcie jakiegoś odbiornika lub transceivera, a na razie ograniczyć się do jego złożenia i przetestowania pod kątem stabilności i kształtu generowanego przebiegu.

Założenia są następujące:
1) Osobny moduł w obudowie z dwóch kawałków blachy wygiętych w kształt liter "U". Na zewnątrz ekranowane lampy i cewka.
2) Przynajmniej trzy pasma: 80m, 40m i 20m, przy czym częstotliwości na wyjściu dobrane z uwzględnieniem zastosowania p.cz. i filtru kwarcowego, powiedzmy 9 MHz. Amplituda dobrana z myślą o mieszaczu na lampie, a nie diodach germanowych.
3) Jeśli chodzi o gotowe elementy, to dysponuję taką cewką oraz takim kondensatorem z przekładnią. Można by je wykorzystać w tym projekcie?
4) Kwestia stabilności zasilania - stabilizator gazowy (do 150V) jak rozumiem powinienem umieścić poza obudową samego VFO, aby uniknąć umieszczania w pobliżu dodatkowego źródła ciepła?

Istnieją może jakieś gotowe projekty, które mógłbym wykorzystać, nieznacznie tylko zmieniając, z myślą o posiadanych elementach? Szczególnie zastanawia mnie kwestia przełączania zakresów i zapewnienia na każdym z nich odpowiedniej szerokości, pomiędzy maksymalną a minimalną pojemnością kondensatora zmiennego.
Jest cała masa takich opisów, z dawnych lat, np. taki:
http://www.mafnet.jp/roman/hamradio_foru...c_34_e.htm
Wrzuć w Google hasło "tube vfo".
Możesz też wykorzystać opis lampowego SP5WW.
Wg mojego (skromnego) doświadczenia zrobienie stabilnego lampowego VFO jest trudne, a nawet bardzo trudne.
To znaczy z tego co wiem, to chyba najbardziej problematyczną kwestią jest wykonanie odpowiedniej cewki do lampowego VFO. Stosowano tutaj różne rozwiązania, jak np. nawijanie "na gorąco". Jednakże w tym wypadku zastosowanie tej napylanej cewki chyba powinno nieco ułatwić sprawę?
To jest właśnie cewka nawijana na gorąco taśmą miedzianą lub mosiężną, nie napylana. Bardzo dobre są te cewki. W porządnych lampowych RX komunikacyjnych stosowano kond. o różnych wsp. temperaturowych, a dodatkowo VFO umieszczano w gorącym termostacie ( ok.70 st. C), utrzymującym temp. z dokładnością do paru stopni. Można spróbować zrobić taki termostat w oparciu o elementy bimetaliczne, jeśli całość ma być "z epoki". Gdybym miał czas, to sam bym się w to pobawił Smile
Tak jeszcze przy okazji tematu wykonywania cewki do VFO.
Robiąc mojego pierwszego "Bartka" uzyskałem całkiem niezły efekt, nawijając na karkasie z rdzeniem, od radiotelefonu FM302 (tak jak w oryginalnym opisie). Ponieważ jednak nie mam więcej takich cewek (a kilka rozpoczętych projektów czeka na zakończenie) szukałem innych rozwiązań.
Tym razem chodzi o półprzewodnikowe VFO. Próbowałem z Amidonem T40-7 w minitransceiverze fazowo-homodynowym wg SP5AHT. Efekt nawet akceptowalny, ale mogłoby być lepiej.

Pomyślałem o cewce na karkasie ceramicznym bez rdzenia. Mam pewną ilość karkasów w formie ceramicznej rurki (takie, na jakich nawijało się rezystory większej mocy). Średnica około mm, miejsce na uzwojenie o długości około 5 cm. Wystarczy na nawinięcie cewki o odpowiedniej indukcyjności srebrzanką albo jakimś DNE? W tej chwili potrzebuję kilku cewek do VFO na około 4MHZ i około 7MHz.
Czy może jednak potrzebuję karkasu o większej średnicy?
(03-02-2012 19:02)ATLANTIS napisał(a): [ -> ]... Średnica około mm, miejsce na uzwojenie o długości około 5 cm.

Nie napisałeś ile mm Smile

Kiedyś zrobiłem generator z cewką drut 2mm srebrzony. Nawinąłem to na jakiejś formie ale potem miałem olbrzymie trudności ze zdjęciem gotowej cewki z tej formy.
W kazdym razie generator był bardzo stabilny - jak masz miejsce to też spróbuj.
Nie musi być koniecznie srebrzanka - podejrzewam że gruby drut miedziany zachowa się dość podobnie.

73! Artur sp2qca
Jakimś cudem musiałem pominąć średnicę...
Opisywane karkasy mają tylko około 10 mm. Za mało czy jest szansa na zrobienie z tego cewki VFO na któreś z pasm KF?
Przekierowanie