HomeMade

Pełna wersja: Transceiver w/g VK3EPW
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,

Aktualnie składam moduły tego transceivera,

http://blog.marxy.org/2008/12/home-brew-...k3epw.html

jednak nie będzie to wierna kopia, a wprowadzę pewne poprawki, zaczynając od zmiany pośredniej na okolice 10.7 MHZ z racji posiadania filtru kwarcowego ( 6 - obwodowy, ze starego CB - charakterystyka po dopasowaniu do 500ohm w załączniku). O ile poradziłem sobie z przeliczeniem filtrów z 8MHz na 10.7 w pośredniej, o tyle w BFO mam problem. Wiem, że z jednej strony filtr transformuje impedancję 1000ohm na drugą stronę 50ohm, ale z powodu przełączania diodami jest na wyjściu rezystor 1kohm i niestety obliczenia w RFsim mi się nie zgadzają. W żaden sposób nie mogę wyliczyć dopasowania PI w tym układzie na 10.7MHz. nawet nie wiem, czego w praktyce mam oczekiwać (w pośredniej stroiłem przeliczonymi cewkami na maximum sygnału). Czy ktoś może mi pomóc trochę w tym temacie?

W załącznikach dotychczasowo wykonane moduły, podłączone do NWT-7 jako VFO i do karty dźwiękowej komputera, na razie w celu testów jako odbiornik (na płytce pośredniej jest modulator na NE612 i płytka wzmacniacza m.cz. na NE5532 i SSM 2167 ściągnięta z PICASTAIR-a i otrzymuję już sygnał DSB.).

Marcin
Witam,

Z PI filtrem sobie poradziłem. Płytka BFO złożona i działająca. Do tej pory korzystałem z na szybko złożonego generatora - ten nowy ma wyście 50ohm, teoretycznie ok. 10dBm poziomu wyjściowego, plus dwa osobne generatory włączane w zależności od odbieranej wstęgi.

Czemu mój NWT-7 pokazuje napięcie tego generatora z wahaniami dochodzącymi nawet do kilkunastu decybeli? Mierzone napięcie nie jest stałe, tylko jakby skacze w dość szerokim zakresie. Może zmienić kanał, na którym mierzę? Mam jedną sondę, ale mogę zmienić kanały w procesorze. Może tutaj tkwi problem.

W załączniku skończona płytka BFO - teraz dorabiam pudełko ekranujące z laminatu, z wyjściem SMA i kondensatorami przepustowymi dla napięć zasilających.

Pozdrawiam,
Marcin
Hej,

Widzę, ze zrobił się z tego wątku rodzaj bloga - dziennika budowy. Może
i dobrze, bo da komuś wiarę w swoje możliwości i to, ze można zbudować samemu radio jeśli tylko się chce.

Próbuje zbudować coś konwencjonalnego, analogowego, bo cyfrówka mnie nie bawi - wole technikę analogowa. Może to wynika z niewiedzy o układach cyfrowych. Sukcesywnie, choć nie za prędko, buduje poszczególne bloki TRX-a. Mam nawet obudowę po stacjonarnym Albrechcie AE-8000. Mam nadzieje upchnąć wszystko w tej obudowie, chociaż trudno mi sobie wyobrazić strojenie, jako ze gałka oryginalnie jest dość mała i zastosowanie enkodera 100 impulsów może nie być zbyt komfortowe (na więcej nie ma miejsca - proszę zobaczyć sobie ten model CB).
Z tego powodu coraz częściej myślę o własnej konstrukcji obudowie, która będzie modyfikowalna i łatwa do wykonania ( z laminatu). Okaże się w praktyce.

W załączeniu płytka BFO w obudowie z laminatu, z kondensatorami przepustowymi i wyjściem w.cz. SMA (czy kondensatory przepustowe 6.8nF są wystarczające?)

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku,

Marcin

PS. Planuję zmodyfikować płytkę z filtrem kwarcowym i rozdzielić ją na dwie części, jak pokazane na zdjęciu. Miałoby to zwiększyć tłumienie poza pasmowe, linie zasilające byłyby poprowadzone przez kondensatory przepustowe. Czy w TRX-sie, który nie pretenduje do klasy zawodowej opłaca się robić takie wygibasy?
Witam,

Kolejny weekend i kolejna porcja zdjęć. Dziś wytrawiłem płytki do wzmacniacza mocy 20W wg. G3XJP na tranzystorach RD oraz płytkę BPF wg. SP2JJH. Płytka jest na 4 pasma, 80m, 40m, 20m, 10m (a w zasadzie pasmo CB, w którym będę testował całość, z racji chwilowego braku licencji). Filtry są przełączane diodami PIN HSMP-3820, które udało mi się kupić w miarę tanio. Przełączanie miedzy nadawaniem i odbiorem na przekaźnikach miniaturowych.

Dziś dostałem tranzystory do PA, czekam na rdzenie i powoli będę uruchamiał część nadawczą - na razie wszystko na biurku, połączone stertą kabli.

Zamieszczę później więcej zdjęć z gotowymi już w/w modułami.

Na zdjęciach od lewej:
- Płytka BPF
- Płytka PA przed trawieniem metodą żelazkową
- Płytka PA po trawieniu - widać lekkie podtrawienia warstwy miedzi, ale jestem zadowolony z tego wykonania (pierwsze podejście).
Witam,

Trochę mnie nie było, ale miałem mniej czasu ostatnio na swoje hobby.

Powoli składam wzmacniacz G6ALU - na fotce obsadzona większość elementów, pozostały jedynie pojedyncze rezystory i kondensatory.

Mogę mieć na sprzedaż płytki BPF SP2JJH - wykonuję taką dla siebie, ale przy zamówieniu więcej sztuk będzie taniej (trzy sztuki będą na sprzedaż, czwarta dla mnie). Płytka wyjdzie około 70zł (soldermaska i opis na stronie górnej, metalizacja otworów). Gdyby byli chętni to proszę o kontakt.

Marcin
Witam,

Jestem ciekaw jak Ci działa odbiornik w tym transceiverze, czy zbudowałeś taki filtr jak podaje autor (7-kwarcowy) i jakie masz rezultaty.
Jeśli chodzi o tą jak napisałeś "analogówkę", to myślę, że w dobie wszechogarniającej nas cyfryzacji, to wcale nie jest wstyd budować takie urządzenie. Poza tym "cyfrówka" ma swoje wady i zalety. Ze swojej strony zajmuję się budową i programowaniem układów DSP, ale im bardziej się w to zagłębiam i tworzę nowe ("lepsze") układy, tym bardziej dochodzę do wniosków, że wysiłek i koszt nakładów (koszt części, czas poświęcony na budowę i programowanie) związanych z budową takich układów trochę mija się z celem. Poza tym potrzebna jest ogromna wiedza, budowniczego takich układów.
Dla nas amatorów prościej jest budować układy klasyczne (analogowe). Ja sam ostatnio buduję sobie różne analogowe układziki i dochodzę do wniosku, że dosyć dobrze działają i wcale nie są takie złe, jak to niektórzy twierdzą. Poza tym jak ktoś ma dobry słuch, to "wyczuje" różnicę dźwięku pomiędzy układami cyfrowymi i analogowymi.
Jeśli możesz, to podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat działania strony odbiorczej tego TRX-a.

Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld
Witaj Krzysztofie,

Dość długo nic nie dłubałem przy tym urządzeniu, z braku czasu głównie i trochę chęci (zająłem się syntezą, co po części mi wyszło - działa sterownik, natomiast nie działały AD9851 i ad9951 - oba z chin, więc może tu pies pogrzebany). Odbiornik zmontowałem, tzn pośrednią, dodając to tego mieszasz na AD831 i wzmacniacz antenowy na 2N3866 plus sekcja filtrów SP2JJH na 28/27MHz (z racji posiadania skromnych możliwości antenowych mam tylko GP na pasmo CB, dodatkowo mieszkam w centrum dużego miasta i na niższych pasmach, poniżej 14MHz nic nie slyszę). Audio wydaje się zadowalające, ponieważ zastosowałem filtr, chyba 6 kwarcowy ze starego CB. ARW działa nawet dobrze, tylko bardzo silne sygnały wymagają regulacji wzmocnienia m.cz., żeby nie było przesterowań, S-metra nie testowałem. BFO wydaje się dawań wystarczające napięcie do prawidłowej detekcji na mieszaczu diodowym, ale pomierzone zwykłą sondą w układzie podwajacza napięcia, pokazuje niecałe 100mV w.cz. co jest ciekawe, bo to samo BFO nie może wysterować poprawnie modulatora na NE612. Gdzieś jest błąd i będę musiał poszukać. Na razie tyle mogę powiedzieć. Jak tylko będę miał chwile, to spróbuję znów całość uruchomić i nagram próbki sygnałów.

Czasami zazdroszczę ludziom możliwości programowania, ale nie wszyscy potrafią i są w stanie to ogarnąć. Byłoby łatwiej budować "pod siebie", ale dzięki Bogu mamy sporo projektów ogólnodostępnych, z których można skorzystać.

Pozdrawiam, Marcin
Witam,

Po dłuższej przerwie znalazłem chwilę, żeby złożyć małą platformę testową i nagrać audio odbiornika.

W załączeniu mp3 z odbioru na 27MHz około 20 wieczorem - w 27 sekundzie przełączyłem na drugą stację - oraz zdjęcia "platformy testowej".

Wyjście detektora podpięte bezpośrednio pod kartę dźwiękową komputera, jako VFO pracuje NWT-7 ECO (-20dB podawane na mieszacz AD831).

Powoli brnę do przodu - w miarę możliwości czasowych i chęci :-)

Pozdrawiam,
Marcin
Witam.

Kolejny etap budowy.
Skończyłem część odbiorczą, dodałem nową syntezę DL4JAL zamiast NWT i podłączyłem do anteny. Efekt można obejrzeć i usłyszeć na filmie:

http://www.youtube.com/watch?v=yUl8iL0tkKc&feature=plcp

Niestety synteza nie zawsze mi wysteruje AD9851 i trzeba jej włączyć zasilanie kilkakrotnie, zanim DDS zaskoczy i zacznie generować.
Dodatkowo, nie mogę opanować przełączania pasm podawaniem napiec na wejście A/D procesora. Nie wiem, czy dobrze to robię, jako ze nigdzie tego dokładnie nie opisano. Myślę nad zmianą syntezy na inną. W każdym razie zadowolony jestem z pracy pośredniej - s metra i ARW.

Pozdrawiam,
Marcin
A jak zrobiłeś przełączanie pasm ? Pasma wybiera się napięciowo w Setupie Band/Mode ustawić zero.Np 80m -0,294V 40m-1,176V .
Stron: 1 2
Przekierowanie