Witam zauważyłem ze jest Temat na temat TRX Taurus wg. Włodka SP5DDJ a przecież skonstruował też coś dla miłośników "pikania" jak mawiała moja Babcia lub "titania" jak mówi to moja połowica
I sam porwałem sie z motyka na słońce i postanowiłem zbudować Libre w wersji 80. Ma o tez inny podtekst. Po prostu zapuściłem sie w Telegrafii a takie urządzono jest dobrą przyczyną do zabrania się za tą emisje. A i dużo sie przy nim można nauczyć.
I ja się pochwale swoja pracą wiec ze nie jest to ambitny projekt ale od czegoś trza zacząć
na początku był chaos
a potem zaczęło to jakoś wyglądać
mam nadzieje ze od przyszłego tygodnia prace ruszą do przodu
Witam .
Zachęcony entuzjastycznym opisem nabyłem na Allegro TRX CW " Libra " .
Dotychczas odsłuchałem sam odbiornik i przyznam się , że jestem
mocno zawiedziony tym co usłyszałem . Niby słychać coś tam ,
ale miałbym wiele do życzenia odnośnie jakości .
Możliwe , że trafiłem na wyjątkowy egzemplarz tego TRX-a .
Czy na forum jest ktoś , kto poznał problemy tego TRX-a i zechciałby
podzielić się swoimi uwagami ?
vy 73! Jacek
Robiłem Tarusa na 80. Jest wyśmienicie, ale musiałem wprowadzić pare poprawek. Dopytaj ludzi tych co składali na pewno znajdziesz poprawki.
Parę lat temu zrobiłem Librę i działała dobrze.Po zmontowaniu trzeba jeszcze zestroić .Jak by kolega napisał dokładnie co się dzieje to może bym mógł pomóc.Jestem też osiągalny na SKYPE jako SP8GVM4.Pozdrawiam.
Złożyłem Librę jakiś czas temu. Z konstrukcji jestem jak najbardziej zadowolony, chociaż jak na razie miałem okazję przetestować w pełni tylko RX. Jeszcze nie posiadam licencji, więc część nadawczą mogłem przetestować jedynie na sztucznym obciążeniu. Ta ostatnia zresztą wymaga jeszcze pewnego dopracowania - jeden z obwodów LC nie stroi się tak, jak powinien (maksymalna wartość tylko w jednym punkcie i inna niż w instrukcji, chociaż to może być winą improwizowanej sondy w.cz.). Chwilowo nie mam czasu, by się tym zająć, a poza tym kwestia nabierze znaczenia dopiero po uzyskaniu uprawnień do nadawania.
Wczoraj w nocy polutowałem odbiornik Libry. Podłączyłem bez filtrów wejściowych. Szumy gwizdy, ale żyje. Dziś dokończyłem filtry - jeden się nie stroi, popracujemy nad nim. Kwarc w BFO nie chce ciągnąć w górę z 4.096.0 na 4.097.2 więc ustawiłem na w 4.0948. Kilka stacji telegraficznych bardzo ładnie słychać, ALE !!! bez względu na sygnał z anteny - (można ją nawet odłączyć) słychać jakieś takie podwzbudzenie - podobne do superreakcyji. Jest bardzo silne i bardzo nieprzyjemne. Silny sygnał mocno go wycisza. Zmiana częstotliwości BFO powoduje w kilku miejscach trymerka całkowity jego zanik, ale znika również sygnał użyteczny. Chciałbym na Librze posłuchać Zawodów SP QRP więc się będę mocno sprężał. Mam nadzieję, że dam radę i do soboty zdążę rozwiązać problem. :-)
Jerzy_Mi
( SQ9RFC- zarezerwowany... fajny?)
Odbiornik Libry podstroiłem i chyba działa. Dziś słuchałem na nim zawodów. Antena typu KDZO +-60m (tyle miałem drutu) od 1 do 7m nad ziemią niczym nie zestrojona. (KWZO - Kawałek Drutu Za Oknem)
Napisałem, że Libra chyba działa, bo stacje słychać, ale na tle bardzo dużego szumu generowanego przez odbiornik. Zwarcie anteny powoduje zanik sygnału stacji a szumy pozostają. To są naprawdę duże szumy.
Kręcąc trymerkiem BFO da się zauważyć dwa zaniki sygnału i szumu w niewielkiej odległości od pewnej częstotliwości. Trudno ją zmierzyć bo miernik przestraja układ. Doświadczalnie stwierdziłem, że trzeba ustawić w środku tych zaników i to prawie na granicy zbocza zaniku. Czuć to zbocze potem, bo szumy powoli wzrastają przy strojeniu VFO w górę. To nie jest szum półprzewodnika - to jest coś podobnego do superreakcji, do jakiegoś wzbudzenie, sprzężenia - muszę nad tym popracować jeszcze.
Zgodnie z sugestią Włodka zamieniłem sygnały mieszacza BFO (z filtra idzie na nogę 8, a BFO na 5) pokręciłem śrubkami - nabrałem wprawy i odbiorniczek zaczął śpiewać morsem tak głośno, że słuchawki podtopiłem. W chwili wolnego czasu podepnę tam mikro-przełącznik i nagram mp3 dla porównania przed i po zamianie.
Jerzy SQ9RFC
Coraz bardziej mi się ta maszynka podoba. Wczoraj znów przez godzinkę słuchałem zawodów. Drugiej wstęgi praktycznie zero. Ciepły ton. Myślałem aby dorobić filtr m.cz. CW, ale nie ma potrzeby - wczoraj przy sporej ilości mocnych i słabych stacji odbiór był doskonały. Jeszcze dziś micha mi się cieszy :-))
Witam!
Ja też złozyłem jakiś czas temu Librę. W zasadzie można uznać, że działa.. ale dźwięk stacji CW wydobywajcy się z głośnika jest twardy, ze stukotem. Na razie nie próbowałem żadnych zmian układowych, bo Libra czeka w pudełku na swoje ponowne 5 minut.
Zainteresowanym tematem polecam stronę OK2BX, który wyleczył Librę z takich dolegliwości. Dokonał amputacji wzmacniacza p.cz. i detektora zawartego w układzie scalonym i zastosował protezę na "kultowym" układzie MC1350 i diodowym detektorze. Pozostaje jeszcze wymienić mieszacz, dorobić filtr CW na wzmacniaczu operacyjnym... i można zrezygnować z MC3361...
http://web.bxhome.org/blog/ok2bx/2010/09...0m-qrp-trx