HomeMade

Pełna wersja: JUMA TRX2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Zdzisławie a oporniki o jakiej wartości są na wejściach mieszacza w torze nadawczym -chodzi o te idące od wzm. operacyjnego i jaki typ wzmacniacza zastosowaliście w torze nadawczym. Co do typów wzmacniaczy to nie jest problemem pokazać że superniskoszumny ad797 będzie szumiał nieraz o wiele bardziej niż tl071 -zresztą patrze pamiętasz o tym co Ci mówiłem , pisząć teraz o dwóch parametrach prądzie i napięciu szumów. Zainteresowanym polecam wpisanie hasła w google zastępcza rezystancja szumowa. Co do przesuwnika nie ma sensu zwiększać ilości elementów w polifazerze powyżej pewnej wartości bo i tak zje to tolerancja elementów polecam zasymulować to i wrzucić analizę Monte Carlo a wyjdzie dlaczego.
Rafał w temacie Husarka podyskutujemy w stosownym miejscu forum, po wykonaniu prób i zaprezentowaniu schematu.
SP2QCA -sam wiesz że pasmo akustyczne składa się z części która niesię energię i cześć która przenosi informacje w pasmie akustycznym która jest potrzebna dla zrozumienia i odbioru transmisji. I tu Zdzisław popularnie mówiąc trafił w "złoty środek" Tak to jeszcze tłumaczono w szkółce a doskonale wyłożone i wytłumaczone w książce Janulis "Nadajniki jednowstęgowe" cały problem. Doskonale jest to uformowane w wkładce telefonicznej W66 itp . Takie pasmo stosowane w telefonii przewodowej i radiokomunikacji jest potrzebne do skutecznej i zrozumiałej rozmowy między dwoma osobami A część stacji w SP doskonałe sygnały psuje mając jak ja to nazywam "modulcję cyborgową" która nie wiadomo czemu służy chyba żeby męczyć ucho korespondenta hi.
Pozdrawiam 73!!
Na barwę głosu wpływa wartość oporników ograniczających prąd wyjściowy wzm. operacyjnego, dlaczego a tu polecam analizę działania układu.
Nie zrozumiałem, może bardziej rozwiniesz swoją tezę Rafał ?
filtr dolnoprzepustowy rc 1k -33nF , bardzo mocno widoczne w nadajnikach sdr gdzie sygnały są do 48 a nawet 96kHz, ale na audio typu piligrim też słychać (robiłem próby), dwa -tak wysokie wartości rezystancji zwiększają wyciek nośnej
(12-12-2011 23:24)SQ4AVS napisał(a): [ -> ]filtr dolnoprzepustowy rc 1k -33nF , bardzo mocno widoczne w nadajnikach sdr gdzie sygnały są do 48 a nawet 96kHz, ale na audio typu piligrim też słychać (robiłem próby), dwa -tak wysokie wartości rezystancji zwiększają wyciek nośnej

hej,

czyli jesli dobrze rozumiem:
trzeba zmienic ( poszerzyć?) filtr dolnoprzepustowy ale tak żeby rezystor był rzędu 100-200 ohm ?

Nie rozumiem czemu wysoka wartość tego rezystora zwiększa wyciek nośnej. Możesz wyjaśnić?

73! Artur sp2qca
A ja sądzę, że "obcięcie" wynika raczej z właściwości kart dźwiękowych (int/ext LPF) niż samego filtru 1k/47n, który przecież obciążony jest mniej więcej 50 om. I wątpię by na ucho dało się to zauważyć ...
Sens zastosowania tak dużej wartości rezystorów szeregowych jest oczywisty: zminimalizowanie wpływu bardzo zmiennego obciążenia na słabe wyjścia wzmacniaczy operacyjnych co z jednej strony skutkuje poprawą intermodulacji a z drugiej, co słusznie zauważyłeś, pogorszeniem odstępu sygnał użyteczny-nośna. Problem ten obszedł US5MSQ stosując stopnie przeciwsobne na tranzystorach linearyzowane sprzężeniem zwrotnym.
Piotrze obcięcie nie wynika z własności karty dźwiękowej amplituda m.cz. na wyjściu karty stała.
Na dzisiejszym spotkaniu Grupy HM na PW w Warszawie była możliwość zapoznania się i posłuchania jak pracuje Juma TRX2. W załącznikach kilka zdjęć tego ciekawego urządzenia.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie