HomeMade

Pełna wersja: W3DZZ
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Witam
Wpadłem na pomysł żeby wykonać antenę W3DZZ która będzie wisiała u mnie na dachu w formie odwróconego V o dużym kącie rozwarcia. Środek na wysokości ~6m
natomiast końce ~1.5m. Po próbach na działce uzyskałem wynik jak na wykresie
poniżej. [attachment=3994]

VY 73 Roman SP5AQT.
Jakim fiderem zasilasz?
Witam
Fider z kabla RG 58 U długości 35 m trapy własnego wykonania zestrojone na 7,12 MHz. Bez symetryzatora.
Roman SP5AQT
Witam;
chyba nie brałeś poprawki na straty w kablu? Kiepski kabel bardzo potrafi "poprawić" SWR (bez sugestii, że Twój kabel jest przeciętnej jakości).

Ryszard
A tam straty. Na KF-ie przy długości 35m nie ma powodów do paniki. Tłumienie takiego fidera jest na poziomie 8,2dB/100m przy 50MHz.

W3DZZ ma dość zróżnicowaną impedancję dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zasilanie tej anteny fiderem 75 omowym, taki kompromis. Możesz być pewnym, że SWR się poprawi.
Zobacz w moim temacie o trapach na karkasach z laminatu do w3dzz- tam są zrzuty z analizatora. Antena raz ma 20 a raz 60 omów.
A ja powiem, tak:

...że z W3DZZ powieszonym w V zawsze spotykałem się z taki problem. Na kilku wypadach terenowych i kilku stacji tymczasowych próbowaliśmy, powiesić tą antenę i rezultat był taki, że jak antena wisi prost stroi się dobrze. Wystarczy, że podniesie się środek lub przesunie końce i już SWR ucieka. Słyszałem, że wymaga to korekty długości, ale nie znam szczegółów. Coś jednak musi byś na rzeczy bo jak zamawiałem u jednego w kolegów W3DZZ pytał mnie własnie czy będzie wisiała jako V bo musiałby zmienić długość.
(22-10-2011 16:29)SQ4RNF napisał(a): [ -> ]A tam straty. Na KF-ie przy długości 35m nie ma powodów do paniki. Tłumienie takiego fidera jest na poziomie 8,2dB/100m przy 50MHz.

No nie wiem...
Mam duży dystans do swojej wiedzy, ale korzystając z programu TLW zrobiłem takie małe wyliczonko dla anteny kol SP5AQT. Przyjąłem kabel RG58 z tabelki zaszytej w programie.
[attachment=4007]
Chyba jest jednak o co się bić - 3dB to połowa mocy zgubiona w kablu
pozdr.
Ryszard
Witam
Antena którą wykonałem będzie zawieszona u mnie na budynku 11 piętrowym ja mieszkam na 4 piętrze i niestety mam dwa kable do wyboru które są położone pod
izolacją styropianową. Jeden to kabel 75 om a drugi to RG58U. Mnie interesuje tylko pasmo 3.5 i 7 na długie zimowe wieczory. Praca DX w mojej lokalizacji nie wchodzi
rachubę z powodu poziomu zakłóceń.
Wydaje mi się że antena ta spełni moje oczekiwania.
Roman SP5AQT.
Również zawiesiłem w minioną sobotę antenę W3DZZ , wersja odwrócone V na 6 metrowym maszcie od anten zbiorczych . Rezonans mam tylko w paśmie 40m a reszta już kaszanka niesty . Wyników pomiarów nie mam bo robiłem na pożyczonym MFJ-cie . Oczywiście trapy i balun wykonane poprawnie i zmierzone . Problem chyba taki ,że końce ramion zwisają na około 2 metry nad dach .
Pozdrawiam Krzysiek SQ2LX
Witam przy pierwszym wykonaniu miałem to samo. Jednak nie poddałem się i antena zaczęła mnie zadowalać. Romanie antena powinna dobrze pracować na kablu 75 om ale możesz mieć jakiś kabel ba...... TV i będą kłopoty nie masz wyjścia pozostaje RG58u pod warunkiem że jego jakość jest dobra . Ja wykonałem antenę z linki stalowej mosiądzowanej sprzedawca mnie zapewniał ze linka posiada żyłę miedzianą no i muszę się przyznać że posiada choć w pierwszej chwili myślałem inaczej. Trapy kupiłem gotowe z czystego lenistwa , Balun (prądowy http://sq2lyw.blogspot.com/p/anteny-kf.html) wykonałem z przewodu antenowego który jest jednocześnie przewodem zasilającym antenę w moim wypadku RF5 (lepszy RF7). SWR mam na 3.5 i 7 w okolicach 1.5 i to jeszcze da się poprawić. Jedno ramie mam- przykręconą do ściany rurę ściana wilgotna i stara a więc uziemiona izolator jest w odległości 1.5m mam dobry swr. Kolego SQ2lX masz coś jeszcze skopane i warto to poprawić.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie