HomeMade

Pełna wersja: Tranzystorowy 1 kW PA - KIT?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zapowiadany od jakiegoś czasu tranzystor LDMOS MRFE6VP61K25HR5 z Freescale
(dawn. Motorola) jest też stosowany w konstrukcjach przez krótkofalowców :-))
[attachment=3907]
Tranzystor jest realizacją marzeń zwolenników tezy, że "Life is too short for QRP!" ;-)
Element jest dość ciekawy: daje do 1250 W przy zasilaniu 50V w pełnym zakresie 1,8..600 MHz (tak!)
i wytrzymuje (przez dłuższy czas) niedopasowanie VSWR rzędu... 65:1 (!) Tylko ta cena...

Od czasu publikacji w ubiegłym roku przez DUBUS opisu wzmacniacza na pasmo 2m,
niektórzy próbują zmierzyć się z tematem - a problemów przy tych mocach jest trochę
(np. jak zrobić zasilacz czy choćby radiator? ;-)

Bob Henderson 5B4AGN opisuje swoje boje ze swoją konstrukcją na forum homebrew-radios,
zaś ekipa od JUMY (Matti Hohtola OH7SV i Juha Niinikoski OH2NLT) postanowiła,
że zrobi... KIT. Tak więc już niedługo każdy będzie mógł sobie zbudować
porządny PA do Piligrima lub MiniYESa! :-))
[attachment=3908]
Slicznosci ;-)
cena tranzystora.... coz jak dobra lampa 2kW
uzywalem kiedys przez krotki okres Yaesu Quadra System , chodzilo pieknie, ale...
zabezpieczenia wyrzucaly z byle powodu, najdrobniejsze zatrzeszczenie na antenie i pauza ;-).
Tylko patrzec jak do tego zrobia ATU i bedzie jak Yaesu 15 lat pzniej, ale technologicznie dozo lepiej.
Az strach pomyslec ze ktos moze Piligrima do tego podlaczyc HI!
Dzieki , material rewelacyjny jako ciekawostka ;-)
Ja osobiscie marze o PA na lampie i to takiej ktora ladnie swieci.. zadne ceramiczne bo one tej duszy nie maja... tyle ze elektrownia zarobi ;-)
pozdrwiam
Krzysztof SQ8Z
(13-10-2011 4:06)SQ8Z napisał(a): [ -> ][...]material rewelacyjny jako ciekawostka ;-) [...]
Ależ to całkiem poważnie z tym kitem!
F1JRD opublikował swój artykuł w DUBUS w ubiegłym roku, a teraz można już kupć zestaw: tranzystor i elementy. To raczej działa, bo już wcześniej F1TE robił eksperymenty z poprzednim modelem tranzystora - opracował nawet specjalny układ (płytkę) sterowania. To oczywiście PA na pasmo 2m.
Ale poczekajmy na realizację Finów i Boba 5B4AGN - PA krótkofalowe :-)
W każdym razie rzecz jest - jak widać - do zrobienia! Pewno, że trzeba pokonać trudności techniczne. Bo finansowe zawsze będą duże przy tych mocach... ;-)
chyba nie było podawanego tego filminu o UNBREKABLE transistor...

http://www.youtube.com/watch?v=8ziYqjMQGEQ
(13-10-2011 4:06)SQ8Z napisał(a): [ -> ]Slicznosci ;-)
cena tranzystora.... coz jak dobra lampa 2kW
uzywalem kiedys przez krotki okres Yaesu Quadra System , chodzilo pieknie, ale...
zabezpieczenia wyrzucaly z byle powodu, najdrobniejsze zatrzeszczenie na antenie i pauza ;-).
Tylko patrzec jak do tego zrobia ATU i bedzie jak Yaesu 15 lat pzniej, ale technologicznie dozo lepiej.
Az strach pomyslec ze ktos moze Piligrima do tego podlaczyc HI!
Dzieki , material rewelacyjny jako ciekawostka ;-)
Ja osobiscie marze o PA na lampie i to takiej ktora ladnie swieci.. zadne ceramiczne bo one tej duszy nie maja... tyle ze elektrownia zarobi ;-)
pozdrwiam
Krzysztof SQ8Z

Może i duszy nie ma ale "kopa daje" .Mam takie robione cacko " w razie potrzeby użyć" na gu43b .
(30-10-2011 18:59)SQ9IVE napisał(a): [ -> ]Może i duszy nie ma ale "kopa daje" .Mam takie robione cacko " w razie potrzeby użyć" na gu43b .

Czesc,
A masz moze jakies materialy/schematy na ten temat ( GU43B )?

Pozdrawiam Arek
AC2FC
Niestety mój wzmacniacz nie jest mojej konstrukcji .Mój wzmacniacz jest konstrukcji Bogusia sp9hg .Postaram się coś znaleźc na jego temat .
Dziekuje
Jak cos to mozesz przeslac na tarniowy@yahoo.com
Wracajac do tematu - niezly ten filmik Jarku z tym tranzystorem tylko jakos niedopatrzylem sie na filmiku w jakim zakresie czestotliwosci on pracuje.
Pozdrawiam
Arek
AC2FC
(15-10-2011 11:34)SP3SWJ napisał(a): [ -> ]chyba nie było podawanego tego filminu o UNBREKABLE transistor...

http://www.youtube.com/watch?v=8ziYqjMQGEQ


Czemu na tym filmie kolejne testy przeprowadzają inne osoby ? Smile
(02-11-2011 12:40)SQ6ADE napisał(a): [ -> ]Czemu na tym filmie kolejne testy przeprowadzają inne osoby ? Smile

Bo od tak silnego pola w.cz. umierają na chorobę popromienną Tongue hiehie
Stron: 1 2
Przekierowanie